null

Nowy Plac na Mokotowie – zbieramy opinie mieszkańców

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jak w przyszłości może wyglądać plac przy Nowym Teatrze? Podczas dzisiejszego warsztatu sąsiedzkiego zbierane będą opinie mieszkańców i miłośników Mokotowa. Organizatorzy chcą się dowiedzieć, jak bywalcy wyobrażają sobie Nowy Plac, który będzie dostępny publicznie.

150 lat temu teren, który dzisiaj zajmuje Nowy Teatr, był eksploatowany jako wyrobisko gliny do produkcji cegły. Gliniankę zasypano hałdami śmieci, a w 1927 roku, na skraju dawnego wyrobiska, powstała hala warsztatowa przeznaczona do naprawy wozów oczyszczania miasta. Garaż był jednym z niewielu budynków na Mokotowie, które przetrwały powstanie warszawskie bez większych szkód. Po wojnie został wyremontowany, a od lat 50. XX wieku funkcjonowało w tym miejscu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta.

W 2008 roku rozpoczęła się tam historia Nowego Teatru – najpierw wynajmującego kilka pomieszczeń od MPO, a od 2012 roku – wyłącznego użytkownika terenu i zabytkowej hali. Na obszarze 9 tysięcy metrów kwadratowych powstało interdyscyplinarne centrum kultury.

Wspólne planowanie

Na środę 21 czerwca, na godz. 18:00 zaplanowano otwarte spotkanie sąsiedzkie, który poprowadzą  założycielka Fundacji Bęc Zmiana – Bogna Świątkowska oraz architekt – Maciej Siuda. Miejsce spotkania to bar Letnia, obok świetlicy Nowego Teatru. Tydzień później, 28 czerwca, organizatorzy zapraszają na międzypokoleniową grę terenową „Dzień poza czasem” poświęconą Nowemu Placowi.

Więcej informacji na stronie: nowyteatr.org.