Głównym bohaterem przedstawienia będzie Ira Aldridge – pierwszy czarny aktor, który zrobił międzynarodową karierę i zdobył światową sławę. Premiera „Czarnego Szekspira” odbędzie się w Syrenie już 4 marca. Musical będzie jednym z pierwszych spektakli w historii polskiego teatru, w którym główną rolę zagra czarny aktor, Afropolak – Mikołaj Woubishet.
Ten spektakl połączy cechy historyczno-politycznego thrillera, kryminału i bohaterskiego eposu. Akcja będzie się toczyć w połowie XIX wieku, w dobie chwiejących się w Europie autorytarnych rządów i buzujących ruchów rewolucyjnych. To był czas, w którym iskra mogła doprowadzić do ogólnoeuropejskiego wybuchu – zapowiada autor i reżyser „Czarnego Szekspira” Jacek Mikołajczyk, dyrektor artystyczny Teatru Syrena.
Główny bohater musicalu Ira Aldridge (1807-1867) był amerykańsko-angielskim aktorem, specjalistą od ról szekspirowskich. Grał przede wszystkim Otella, Shylocka oraz Makbeta, podczas licznych tournée występował w całej Europie, a zmarł w Łodzi, przed jednym z takich spektakli. Roztaczał wokół siebie legendę afrykańskiego księcia, który po latach tułaczki trafił do Ameryki, a potem na sceny Londynu i całej Europy.
Był to pierwszy wielki, znany na całym świecie czarny aktor. Cała jego kariera to przełamywanie dominującego w XIX wieku rasizmu, był rzecznikiem praw czarnych i piewcą wolności, to on utorował drogę na światowe sceny innym czarnym aktorom.
Odtwórcą głównej roli będzie Mikołaj Woubishet, aktor związany do tej pory z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol, gdzie zagrał m.in. tytułową rolę w „Cesarzu” w reż. Cezarego Studniaka na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, laureatem Grand Prix na XXIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. O sobie mówi tak: „Urodziłem się w Krakowie, wychowałem w Warszawie, mieszkam we Wrocławiu, a korzenie mam w Etiopii”.
Poza Aldridgem bohaterami „Czarnego Szekspira” będą też inne sławy ówczesnej Europy, m.in. szwedzka gwiazda opery Jenny Lind oraz ukraiński poeta Taras Szewczenko. Będzie to przedstawienie o miłości, buncie, a przede wszystkim – o teatrze. Jego akcja będzie osadzona w Anglii i w Polsce, w Londynie i w Łodzi, na West Endzie i w ogródkowym Teatrze Paradyz, w aktorskich garderobach, ciemnych zaułkach i tajemniczych kryjówkach rewolucjonistów.
Kompozytor Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena, napisał kilkanaście piosenek w stylistyce funk, afrobeat oraz pop, ale w „Czarnym Szekspirze” nie zabraknie także musicalowych songów.
Powiązane treści
-
Artykuł
-