null

Nowy miejski punkt leczenia raka otwiera się w różowy październik

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Pomieszczenie medyczne z białym aneksem szafek i umywalką. Po lewej stronie stoi aparat medyczny z kolorowymi koncówkami
Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej | Autor: Szymon Pulcyn

Od kilkudziesięciu lat na całym świecie październik obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi - kolorem kampanii jest różowy. Od tego tygodnia do walki z nowotworami włącza się Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej uruchamiając oddział chirurgii onkologicznej.

Nowotwór piersi to najczęstszy nowotwór, który dotyka Polki – zmaga się z nim niemal co 4. pacjentka onkologiczna. Rak piersi znajduje się na drugim miejscu, pod względem umieralności kobiet na nowotwory (ok. 15 proc. wszystkich zgonów).

Żeby wspierać mieszkanki Warszawy w walce z rakiem piersi już w tym tygodniu uruchamiamy nowy pododdział chirurgii onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej. Będą tu przeprowadzane m.in. operacje nowotworów i rekonstrukcji piersi, a pacjentki będą objęte leczeniem przez zespół świetnych specjalistów i otoczone najlepszą opieką medyczną. Co ważne, kompleksowym leczeniem nowotworów piersi zajmują się również dwa inne miejskie szpitale: Szpital Grochowski i Szpital św. Rodziny – informuje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Na ostatniej sesji (5 października br.) stołeczni radni przyjęli stanowisko, aby również Warszawa wspierała wszelkie inicjatywy na rzecz profilaktyki i leczenia nowotworów piersi. Zaś w najbliższą niedzielę 15 października obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

W walce z rakiem piersi najważniejsza jest profilaktyka, dlatego w 3 miejskich przychodniach można wykonywać refundowane przez NFZ badania mammograficzne. W Warszawie duży nacisk kładziemy również na edukację - w ramach miejskiego programu „Zdrowy uczeń”, w szkołach odbywają się spotkania ze specjalistami, którzy uczą jak zapobiegać nowotworom piersi i jak je wykrywać – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Chirurgia onkologiczna w Szpitalu Czerniakowskim

Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej nawiązał współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytutem Badawczym, m.in. w ramach Brest Cancer Unit i  Colorectal Cancer Unit. Lekarze z obu placówek będą zasiadać we wspólnych konsyliach onkologicznych, podczas których będzie ustalana najlepsza dla pacjenta, pacjentki ścieżka terapeutyczna.

W Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej pracę rozpoczął prof. Zoran Stojčev, chirurg onkolog z ponad 30 letnim doświadczeniem klinicznym, który przeprowadził kilka tysięcy operacji onkologicznych. Profesor Stojčev w 2021 r. został uhonorowany srebrnym medalem im. L. Rydygiera przyznawanym wybitnym chirurgom za szczególne zasługi na polu nauki, praktyki i sztuki związanych z chirurgią w Polsce i na świecie.

Skuteczne leczenie chorych jest uzależnione od wczesnego i trafnego rozpoznania nowotworu, jak również od szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia w ramach kompleksowej opieki onkologicznej. Pomimo rozwoju nieinwazyjnych technik terapeutycznych, chirurgia nadal pozostaje jedną z ważniejszych metod leczenia znacznej większości nowotworów, często dając szansę na wyleczenie – mówi prof. nadzw. dr hab. med. Zoran Stojčev, kierownik pododdziału Chirurgii Onkologicznej i Ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uczelni Łazarskiego w Szpitalu Czerniakowskim.

Profesor Stojčev specjalizuje się m.in. w operacjach nowotworów piersi, w mastektomią z jednoczasową rekonstrukcją piersi oraz mastektomią profilaktyczną. Szacuje się, że w Polsce w ramach profilaktyki raka piersi, ze względu na nosicielstwo genu BRCA1 i BRCA2 (odpowiedzialnych za 70 proc. ryzyka zachorowania na złośliwego raka piersi i raka jajnika) do mastektomii profilaktycznej kwalifikuje się ok. 200 tys. kobiet.

W ramach 12- łóżkowego pododdziału Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej mogą być przeprowadzane m.in.: operacje nowotworów piersi wraz z onkoplastyką, resekcje tarczycy, operacje nowotworów przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego), które mogą być wykonane metodą klasyczną lub laparoskopową, operacje nowotworów skóry.

Paweł Obermeyer, prezes zarządu Szpitala Czerniakowskiego podkreśla: – Pacjent z chorobą nowotworową powinien być leczony w ośrodkach z możliwością kompleksowej opieki onkologicznej. Taką opiekę naszym chorym zapewni współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii PIB. Dzięki temu pacjent onkologiczny zoperowany w naszej placówce, zależnie od wskazań medycznych, może otrzymać chemio- lub/i radioterapię w Instytucie Onkologii.

Kontakt do Szpitala Czerniakowskiego: w dni robocze od godz.  8:00 do godz. 15:00 pod numerami telefonów: 606 901 537 oraz 506 293 666.

Sala pacjentów z dwoma zaścielonymi łóżkami z białą pościelą - w pomieszczeniu stoi dwóch mężczyzn, w tym jeden z nich w białym fartuchu lekarza, oraz dwie kobiety.
Zobacz galerię (4 zdjęć />)
Sala pacjentów z dwoma zaścielonymi łóżkami z białą pościelą. Na ścianie po lewej stronie znajduje się zabudowa medyczna, na wprost widać okno z zaciągniętymi roletami.
Szpitalny korytarz z niebieską podłogą i jasnymi ścinamia, gdzie stoi lekarz, który rozmawia z kobietą w czerwonym garniturze i mężczyzną w ciemnym garniturze
Szpitalny korytarz do których prowadzą szklane drzwi z tabliczką pododdział chirurgii onkologicznej