null

Nowoczesny żłobek w Ursusie już działa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Nowoczesna szatnia w żłobku w Ursusie z kolorowymi szafkami po obu stronach i półkami do przechowywania rzeczy. W szatni na zdjęciu Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st Warszawy w dniu otwarcia żłobka
Szatnia w żłobku w Ursusie | Autor: Ewelina Lach

W Warszawie przybywa nowoczesnych żłobków. W ciągu ostatnich dwóch lat stolica uruchomiła 10 nowych miejskich placówek, których łącznie jest już 72. Dziś prezydent Warszawy otworzył nową placówkę w Ursusie – dzielnicy, w której z roku na rok przybywa tysiące mieszkańców.

Program żłobkowy jest jednym z moich priorytetów. Mimo trudności finansowych jesteśmy zdeterminowani, żeby go dalej rozwijać. Już dzisiaj z darmowych żłobków w stolicy korzysta ponad 15 tys. dzieci! Zależy nam żeby Warszawa była miastem, w którym wszyscy mają równe szanse powrotu na rynek pracy – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ze żłobka nr 72 będą mogli skorzystać rodzice 125 dzieci, które mają do dyspozycji sale z wydzielonymi strefami do zabawy i odpoczynku oraz z własnymi łazienkami, leżakami oraz szatniami. W żłobku są też specjalne sale ruchowe dla maluchów, plac zabaw i ogród.

Placówka jest czynna 5 dni w tygodniu w godz. od 7:00 do 17:30, a zajęcia są prowadzone zgodnie z planem opiekuńczo-wychowawczym i edukacyjnym dostosowanym do możliwości rozwojowych dzieci. Nowy obiekt kosztował ponad 7 milionów złotych.

Do żłobka nr 72 przy ul. Henryka Pobożnego od 10 stycznia 2022 r. przyjmowanych jest 125 dzieci do 5 grup, w ramach realizowanego projektu „Maluchy żłobkują, rodzice pracują” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020, Osi Priorytetowej VIII „Rozwój rynku pracy” Działania 8.3 „Ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3”, Poddziałania 8.3.2 „Ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej w ramach ZIT”.

Rocznie Warszawa wydaje ponad 280 milionów złotych na utrzymanie żłobków, z czego w 2021 ponad 23 miliony przeznaczono na inwestycje w nowe placówki. Dzięki temu w minionym roku udało się utworzyć prawie tysiąc nowych miejsc dla najmłodszych warszawianek i warszawiaków.

Aktywność Polek na rynku pracy w porównaniu do aktywności kobiet z innych krajów jest zdecydowanie niższa. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest brak dostępnych programów opieki dla dzieci do lat trzech, dlatego kontynuujemy i rozwijamy program bezpłatnych żłobków. Przypomnę, że jedno miejsce w żłobku kosztuje miasto 1600 zł miesięcznie. Oprócz liczby miejsc w żłobkach bardzo dbamy też o ich jakość – powiedziała wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Z przeprowadzonego badania wynika, że warszawskie żłobki cieszą się bardzo dobrą opinią wśród rodziców, bo aż 96% rodziców jest zadowolonych z ich funkcjonowania.

Warszawa stale inwestuje także w rozwój kadry pedagogicznej. Pracownice i pracownicy żłobków uczestniczą w warsztatach i szkoleniach z zakresu inteligencji emocjonalnej czy ochrony dzieci przed przemocą.

Do 2023 roku planowana jest realizacja jeszcze kilkunastu inwestycji w warszawskie żłobków. Nowe oddziały powstaną m.in. na Białołęce, Ochocie i w Wawrze.

Otwarcie żłobka na Ursusie. Od lewej: Bogdan Olesiński - burmistrz dzielnicy Ursus, posłanka Aleksandra Gajewska, prezydent Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Budynek żłobka z zewnątrz. Na szarych ścianach namalowane żółte, pomarańczowe i niebieskie koła. Na białych ścianach namalowane dzieci z balonami z żółtym, pomarańczowym i niebieskim kolorze.
Żółte drzwi z okienkiem, na którym naklejony jest różowy motylek. Nad okienkiem naklejony napis "Szatnia Grupy II".
Kuchnia w żłobku. Widok na kuchenki gazowe z ustawionymi czajnikami i garnkiem. W tle przechodząca kucharka.
Niebiesko-biała sala do zabaw dla dzieci. Na podłodze basen z kulkami, wąż do czołgania, rowerek oraz duże klocki do budowania.
Sala dla dzieci. Na podłodze ustawione małe stoliki z dosuniętymi krzesełkami, pod ścianą po prawej stronie zielono-szaro-białe szafki, pod dużymi przeszkleniami, które prowadzą na balkon - ustawione zabawki.
Szatnia dla dzieci. Po lewej stronie kolorowe szafki na obrania, na wprost niebieskie drzwi wejściowe.
Kolorowa tablica manipulacyjna do zabawy dla dzieci na zaśnieżonej tra2wie. W tle budynek żłobka