null

Nowoczesny pawilon medyczny już gotowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Różowa ściana w na której znajduje się biała tabliczka z czarnym napisem sala kinezyterapii a pod spodem zamontowane czarna skrzynka z cyferblatem do wpisywania kodu dostępu
W zmodernizowanym budynku znajdują się oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej

Dobiegła końca modernizacja jednego z największych budynków na terenie Szpitala Wolskiego. W przebudowanym pawilonie nr 10 ulokowano oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. Warszawa przeznaczyła na remont obiektu i zakup wyposażenia ponad 33 mln zł.

Wiemy, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego w tym roku Warszawa przeznaczy na ochronę zdrowia i opiekę społeczną ponad 1,7 mld zł. Te pieniądze wydamy m.in. na kolejne inwestycje, zakup nowoczesnego sprzętu oraz programy zdrowotne, w tym bezpłatne szczepienia. Bardzo się cieszę, że dzięki funduszom, które przekazało miasto, czyli ponad 33 mln zł, pacjenci którzy trafią do Szpitala Wolskiego będą mieli zapewnione najlepszą opiekę specjalistów i komfortowe warunki leczenia na oddziale rehabilitacji neurologicznej i w nowo otwartym ośrodku dziennej rehabilitacji kardiologicznej – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Pandemia uświadomiła wszystkim, jak ważne są inwestycje w sektorze zdrowia. Dwa oddziały, które zostaną uruchomione w Szpitalu Wolskim mają ogromne znaczenie dla mieszkańców, którzy potrzebują specjalistycznej rehabilitacji m.in. po zakażeniu koronawirusem. Co ważne, już wkrótce zakończy się też modernizacja centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży na terenie szpitala. Zależy nam, aby miasto zapewniało profesjonalne wsparcie dla młodzieży w kryzysie psychicznym, który również z powodu pandemii, dotyka coraz więcej młodych ludzi – dodaje Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Rehabilitacja dla „sercowców” 

Zmodernizowany pawilon ma powierzchnię blisko 3 tys. m2. Po zakończeniu prac na parterze budynku został zorganizowany ośrodek dziennej rehabilitacji kardiologicznej  z 25 stanowiskami rehabilitacyjnymi. To nowo uruchomiony oddział w Szpitalu Wolskim, w którym znajdują się m.in. gabinety lekarskie, prób wysiłkowych, echokardiografii, holtera i telemonitorowania. Ośrodek zapewnia  też opiekę psychologa, dietetyka i logopedy. Do dyspozycji pacjentów przygotowano również  sale: kinezyterapii, fizykoterapii, treningów wytrzymałościowych i terapii indywidualnej i pokój wypoczynku.

Najwięcej osób w Polsce nadal choruje na schorzenia serca i układu krążenia, a rehabilitacja kardiologiczna jest niezwykle ważna w procesie leczenia i poprawia jakość życia osób po zawałach mięśnia sercowego. Nowy oddział w Szpitalu Wolskim, który planujemy uruchomić w marcu, zapewni pacjentom kompleksową opiekę, w tym ćwiczenia usprawniające pod okiem specjalistów, wsparcie psychologiczne, konsultacje lekarskie – mówi Robert Mazur, prezes Szpitala Wolskiego.

Komfortowy oddział dla pacjentów po udarach

Na 1. piętrze zmodernizowanego pawilonu został zlokalizowany oddział rehabilitacji neurologicznej – przygotowany z myślą dla pacjentów po udarach. Oddział zacznie działać w nowych pomieszczeniach już w najbliższy poniedziałek, 16 stycznia. W komfortowych salach z łazienkami znajduje się 25 łóżek z 4 stanowiskami intensywnego nadzoru.  Na oddziale są również 2 sale kinezyterapii i sale terapii zajęciowej oraz m.in. punkt pobytu dziennego, pokój badań, gabinet zabiegowy, punkt pielęgniarski.

Na oddziale leczeniem będą objęci pacjenci ze Szpitala Wolskiego,  jak i innych warszawskich szpitali.

Dodatkowo wokół budynku powstała plenerowa ścieżka z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych i ławkami do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Z kolei w piwnicach pawilonu nr 10 wydzielono szatnie pacjentów i personelu oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a na 2. piętrze znajduje się m.in. zaplecze dydaktyczne z biblioteką, pokoje lekarzy i rehabilitantów.

Warszawa inwestuje w Szpital Wolski

Szpital Wolski przy ul. Kasprzaka tworzy kompleks 11 pawilonów rozsianych na terenie obiektu. Pod względem liczby łóżek, wolska placówka jest drugim największym miejskim szpitalem i zapewnia miejsca do leczenia dla ponad 300 pacjentów. Rocznie jest tu hospitalizowanych średnio 10 tys. chorych, a blisko 90 tys. pacjentów korzysta z porad ambulatoryjnych. 

W latach 2018-2023 Warszawa przeznaczyła na inwestycje i remonty w Szpitalu Wolskim ponad 55 mln zł z budżetu miasta.

Na modernizację pawilonu nr 10 miasto przekazało ponad 33 mln zł dotacji inwestycyjnej, z czego ponad 7 mln zł przeznaczono na zakup wyposażenia, w tym m.in. aparatów EKG, systemu holtera, systemu kardiomonitorującego, systemu monitorowania pacjenta, defibrylatorów, aparatu USG, echokardiografu,  łóżek szpitalnych, sprzętu rehabilitacyjnego.

Prace modernizacyjne w budynku trwały od czerwca 2020 roku do lipca 2022 roku i były prowadzone pod nadzorem konserwatorskim (budynek z 1902 roku). Dodatkowo, dzięki przekazanym z samorządu Mazowsza 4 mln zł unijnego dofinansowania, budynek przeszedł termomodernizację, a w ramach zadania na sąsiednim obiekcie zamontowano również instalację fotowoltaiczną dla potrzeb oświetlenia wewnętrznego pawilonu nr 10.

Z budżetu miejskiego (dotacja 5,5 mln zł), finansowana jest również przebudowa pawilonu nr 11 na potrzeby Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Prace budowalne mają zakończyć się w tym roku. Po przebudowie pomieszczeń w pawilonie nr 11 znajdą się m.in.  poradnie psychiatryczna oraz psychologiczna dla dzieci i młodzieży.

Warszawa przekazała również 400 tys. zł z rządowej nagrody „Najbardziej odporna gmina” na adaptację pomieszczeń w pawilonie nr 6, gdzie mieści się dzienny oddział psychiatryczno-rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży oraz na budowę placu zabaw oraz ogrodu sensorycznego na terenie szpitala wykorzystywanych do terapii dzieci i młodzieży.

Na terenie Szpitala Wolskiego zakończył się również remont pawilonu nr 3, gdzie mieszczą się oddziały neurologiczny i udarowy – z miejskiego budżetu przekazano na ten cel ponad 1 mln zł.

Kobieta z długimi włosami w okularach ubrana w ciemny garnitur przemawia do mikrofonu umieszczonego na statywie. Po lewej stronie na zdjęciu stoi druga kobieta ubrana w pomarańczowy kardigan, a po prawej mężczyzna w białej koszuli i szarym garniturze. W tle widać rzutnik w wyświetlanym slajdem gdzie znajduje się zdjęcie budynku i hasło szpital wolski szpitalem przyszłości
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Białe rowery do jazdy stacjonarnej z urządzeniami do pomiaru stoją w sali z żółtą wykładziną
Kobieta ze średniej długości włosami w okularach ubrana w pomarańczowy kardigan stoi przemawia do mikrofonu a po prawej jej stronie stoi mężczyzna z krótkimi włosami ubrany w białą koszulę i szary garnitur. W tle widać rzutnik ze zdjęciem budynku i napisem szpital wolski szpitalem przyszłości
Dwa zaścielone łóżka szpitalne stoją pod ścianą a na pierwszym planie widać monitor w białej oprawie oraz wózek szpitalny
Sala szpitalna z czerwonymi leżankami i specjalistycznymi urządzeniami do ćwiczeń. Na jednej ze ścian zamontowane są drewniane drabinki, a na drugiej na wprost wejścia do sali są dwa duże okna
Widok z prawej strony na bryłę białego trzykondygnacyjnego budynku do którego prowadzą szeroki podjazd oraz szare schody
Bieżnia do ćwiczeń z czarnymi raczkami do trzymania po bokach a obok po prawej stronie widać w tle urządzenia do ćwiczeń fizycznych jak rowerek treningowy i
Kobieta w okularach z ciemnymi długimi włosami ubrana w białą bluzkę i ciemny garnitur stoi przy szpitalnym łóżku z białą pościelą