null

Nowe żłobki w Ursusie i na Bielanach już działają

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budynek Nowego żłobka
Autor: Paweł Dąbrowski

Mali warszawiacy od dzisiaj korzystają z nowych, miejskich żłobków na Bielanach i w Ursusie. Bezpłatną opiekę w dwóch nowoczesnych placówkach ma zapewnioną ponad 300 dzieci. Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło program darmowej opieki żłobkowej.

Robimy wszystko, by najmłodsi mieszkańcy stolicy mieli swoje miejsce - przyjazne i wspierające ich rozwój, a rodzice mogli rozwijać się zawodowo. W lutym 2019 r., na wniosek prezydenta Rafała Trzaskowskiego, Rada m.st. Warszawy zgodziła się na stuprocentowe finansowanie opieki żłobkowej. Od tego czasu we wszystkich żłobkach miejskich oraz niepublicznych dotowanych przez miasto opieka nad maluchami jest bezpłatna, rodzic płaci jedynie za wyżywienie dziecka – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Nowe żłobki w Ursusie i na Bielanach

Ze żłobka nr 73 przy ul. Dzieci Warszawy 22A w dzielnicy Ursus będą mogli skorzystać rodzice 175 dzieci, a w placówce nr 74 przy ul. Bogusławskiego 5 na Bielanach miejsc jest 172. Oba budynki są w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb małych dzieci. Do ich dyspozycji są sale z wydzielonymi strefami zabawy i odpoczynku, łazienki, leżaki oraz szatnie. W każdym żłobku są też plac zabaw, ogród oraz specjalne sale ruchowe, gdzie najmłodsi mają także zajęcia sensoryczne.

Placówki są czynne 5 dni w tygodniu, przez 10 godzin dziennie, a zajęcia są prowadzone zgodnie z planem opiekuńczo-wychowawczym i edukacyjnym dostosowanym do możliwości rozwojowych dzieci. Dzieci biorą także udział w różnych aktywnościach ruchowych oraz zabawach na świeżym powietrzu.

Żłobki zapewnią również cztery posiłki dziennie, które są przygotowywane na miejscu zgodnie z normami żywieniowymi dla dzieci w wieku do lat 3. W każdej grupie opiekę sprawuje wykwalifikowana kadra opiekuńcza. Ponadto placówki zapewniają opiekę pielęgniarki oraz wsparcie psychologa.

Do obu żłobków wciąż można zapisywać dzieci. Opieka w żłobkach dla najmłodszych warszawiaków finansowana jest przez m.st. Warszawa. Więcej informacji znajduje się na stronie Zespołu Żłobków m.st. Warszawy.

Prowadzona jest także rekrutacja na stanowiska opiekuńcze.

Budynek Nowego żłobka
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Wnętrze budynku Nowego żłobka
Wnętrze budynku Nowego żłobka
Wnętrze budynku Nowego żłobka
Wnętrze budynku Nowego żłobka