null

Nowe, zewnętrzne windy w budynkach komunalnych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
rozmowa z mieszkańcami podczas konferencji nt. windy zewnętrznej Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 7
Autor: Rafał Motyl

Kolejne dwie windy zostały oddane do użytku w budynkach miejskich. Od paru tygodni mogą z nich już korzystać mieszkańcy dwóch kamienic przy Skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego na Woli. Od 2019 roku w Warszawie w windy doposażono 20 budynków, a w trakcje realizacji są inwestycje w 22 nieruchomościach.

Jeszcze w czasie kampanii wyborczej często rozmawiałem z seniorami na Woli i wtedy padł postulat, aby starać się budować tego typu windy w starszych budynkach. Cieszę się, że mieszkańcy są zadowoleni. Walka z wykluczeniem jest dla nas sprawą absolutnie fundamentalną – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Zgodnie z programem wyborczym od 2019 r. Warszawa rozwiązuje problem dostępności, m.in. poprzez „Program budowy wind w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych należących do miasta”. Na ten cel z budżetu miasta rozdysponowano środki w wysokości 32 mln zł. Fundusze te przeznaczono na realizację zadań w dzielnicach Praga-Północ, Praga-Południe, Śródmieście, Wola i Żoliborz.

Nasz program ułatwia życie. Kierujemy go do seniorów czy osób, które mają małe dzieci, ale z takiej windy korzystają wszyscy – mówił prezydent Trzaskowski. – Realizujemy obietnice wyborcze. Mam nadzieję, że takich wind będzie mogło być jeszcze więcej, bo potrzeby są naprawdę całkiem spore - zwłaszcza w starszych budynkach. Jesteśmy gotowi przeznaczyć na to dodatkowe pieniądze, mimo że inwestycja nie jest tania.

W latach 2019-2022 w ramach tego programu oddano do dyspozycji mieszkańców windy w 11 budynkach, m.in. przy ulicy Ząbkowskiej, Stalowej, Szwoleżerów i Grochowskiej. Natomiast w I kwartale 2023 r. oddano do użytkowania kolejne windy w 5 budynkach na Woli.

Ponadto w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji przy kompleksowej modernizacji pustych budynków mieszkalnych w dzielnicy Praga-Północ w 2021 r. w windy wewnętrzne doposażono 4 budynki przy ul. Łochowskiej, Siedleckiej i Otwockiej.

Nowoczesne windy

Montowane windy, wyprodukowane przez warszawską spółkę Intero serwis, wyposażone są w przeszklone kabiny z bezpiecznego szkła i drzwi ze stali nierdzewnej. Uruchamiane są chipami, które posiadają wszyscy mieszkańcy. Dodatkowo kabiny zostały wyposażone w nowoczesny szklany panel dyspozycji z podświetlanymi przyciskami oraz w monitoring i klimatyzację.

Windy zaprezentowane dzisiaj na Woli wpisują się także w estetykę i architekturę budynków. Ten przy skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego został wybudowany w 1937 roku, a kamienica obok – również z nową windą – datowana jest na rok 1946 r. Wkrótce na Woli zaczną działać trzy kolejne windy przy ul. Dzielnej i Pawiej.

winda zewnętrzna ul. Pawia
Zobacz galerię (5 zdjęć)
winda zewnętrzna ul. Dzielna 74
winda zewnętrzna Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 7
rozmowa z mieszkańcami podczas konferencji nt. windy zewnętrznej Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 7
konferencja prasowa Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego