null

Nowe zadaszenie nad stacją Świętokrzyska

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wizualizacja nowego wejścia w kształcie litery M na stację metra Świętokrzyska. Wokół wejścia kilka osób.
Tak będzie się prezentować nowe wejście na stację Świętokrzyska pierwszej linii metra. | Autor: ZTM Warszawa

Przeszklone, nowoczesne i w kształcie litery M – takie będzie nowe zadaszenie nad wejściem na stację Świętokrzyska pierwszej linii metra. Prace rozpoczną się w środę 12 kwietnia i potrwają do połowy czerwca. W tym czasie wejście przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej będzie zamknięte.

To już druga niebieska, przeszklona tuba osłaniająca schody prowadzące do stacji Świętokrzyska linii M1, która zniknie z krajobrazu narożnika ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Trzy takie zadaszenia (trzecie wejście do metra M1 jest na wysokości ulicy Zielnej) pojawiły się tutaj wraz z otwarciem w maju 2001 roku odcinka pierwszej linii metra – od stacji Centrum do stacji Ratusz (dziś Ratusz Arsenał).

Na przestrzeni ostatnich lat narożnik, jak i same ulice – Marszałkowska i Świętokrzyska – zmieniły się nie do poznania. Impulsem była budowa centralnego odcinka linii metra M2 – od jej zakończenia, Świętokrzyska jest ulicą z szerokimi wygodnymi chodnikami, z dużą ilością zieleni, miejskimi meblami i infrastrukturą rowerową. Jedno z wejść na stację drugiej linii zostało wkomponowane w parter nowego budynku Sezamu w północno-wschodnim narożniku skrzyżowania. Kilka lat później, pod koniec 2021 roku, na przeciwległym rogu otwarto budynek biurowy Central Point. Schody do stacji M1 i windę przy ulicy Świętokrzyskiej inwestor ulokował w parterze gmachu.

„Emka” zamiast tuby

Teraz nadszedł czas na wymianę zadaszenia drugiego wejścia, przy ulicy Marszałkowskiej. Zajmie się tym także inwestor biurowca, spółka CP Development. W ciągu najbliższych tygodni niebieska tuba nad wejściem zostanie zdemontowana. Zastąpi ją nowe zadaszenie, nawiązujące wyglądem do tych nad wejściami na stacje drugiej linii metra. Na stalową konstrukcję w kolorze jasnoszarym zostanie nałożony szklany dach układający się w kształt litery M. Tafle szkła będą zadrukowane figurami geometrycznymi w kolorze żółtym. Skrajne szklane narożniki zostaną zaokrąglone. Jednocześnie wymienione zostaną elementy informacji wizualnej – nowe będą nawiązywały do stylistyki obowiązującej na drugiej linii metra. 

Wygląd nowego zadaszenia został uzgodniony z Wydziałem Kształtowania Przestrzeni Publicznej Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Inwestycję sfinansuje spółka CP Development.

Zamknięte wejście

Od poniedziałku, 12 kwietnia do połowy czerwca wejście nr 8 na stację pierwszej linii metra Świętokrzyska, przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej (od strony Marszałkowskiej) będzie niedostępne. Do dyspozycji pasażerów pozostaną dwa pozostałe zejścia – przy narożniku skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej ze Świętokrzyską (w parterze biurowca) oraz przy ul. Zielnej. Prace potrwają około dwóch miesięcy.