null

Nowe windy na stacji metra Pole Mokotowskie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dyrektorka ZTM Warszawa Katarzyna Strzegowska i wiceprezydent Michał Olszewski mówią do mikrofonów dziennikarskich_w tle zabudowa stacji metra
Dyrektorka ZTM Katarzyna Strzegowska i wiceprezydent Michał Olszewski | Autor: Rafał Motyl

Przy stacji metra Pole Mokotowskie – od strony ul. Stefana Batorego – działają już trzy nowe windy. Dodatkowe dźwigi ułatwią dostanie się na antresolę i peron podziemnej kolejki m.in. osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i podróżującym z dziećmi w wózkach.

Dwie nowe windy zostały wybudowane po obu stronach al. Niepodległości, przy już istniejących zejściach do metra na wysokości ulicy Giordana Bruna. Można nimi zjechać na poziom antresoli, a potem przejść do trzeciej nowej windy – na peron stacji.

W ramach modernizacji infrastruktury metra realizujemy szereg inwestycji, które poprawiają bezpieczeństwo na terenie stacji oraz w ich pobliżu. Wymieniamy oświetlenie, instalujemy nowe oznakowanie dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dobudowujemy kolejne windy – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Wszystkie te działania prowadzimy w celu poprawy dostępności transportu publicznego w stolicy dla wszystkich jego użytkowników – dodaje wiceprezydent stolicy.

Wygodnie i bezpiecznie

Winda po wschodniej stronie al. Niepodległości (przy budynkach Szkoły Głównej Handlowej) znajduje się między dwoma zejściami do metra. Można nią dostać się bezpośrednio do korytarza antresoli stacji. Winda po drugiej stronie ulicy (czyli po zachodniej stronie al. Niepodległości) nie mogła być umiejscowiona w podobny sposób, ponieważ pomiędzy dwoma zejściami do stacji jest wlot ulicy G. Bruna. Dlatego została wybudowana przy północnym zejściu (bliższym ulicy Stefana Batorego), a do korytarza antresoli prowadzi – zbudowany za ścianą schodów – dodatkowy korytarz.

Trzecia winda znajduje się za linią bramek wejściowych. Zwiezie ona pasażerów na peron ze specjalnie zbudowanej platformy nad schodami peronowymi. Z antresoli stacji prowadzi do niej korytarz wzdłuż schodów – wyjaśnia Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego m.st. Warszawy.

W ramach inwestycji, na głowicy północnej stacji, zamontowane zostało nowe oznakowanie dotykowe w postaci żłobionych płyt prowadzących i płyt z guzkami z kamienia naturalnego. Są tu również zaktualizowane (uwzględniające nowe windy) mapy tyflograficzne, czyli drukowane w sposób wypukły i z opisami w formie pisma punktowego Braille’a.

Metro bardziej dostępne

Stacja Pole Mokotowskie powstała niemal 30 lat temu, razem z pierwszym oddanym do użytku odcinkiem linii metra M1. Obowiązywały wówczas inne standardy budowy takich obiektów i windy – ułatwiające dostanie się na stację osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i podróżującym z dziećmi w wózkach – zbudowano tylko po jej południowej stronie. Podobnie było na innych stacjach najstarszego odcinka podziemnej kolei. Dlatego stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego systematycznie je modernizuje – budując nowe windy. Powstały już one na: Imielinie (dwie), Stokłosach (dwie), Ursynowie (dwie), Racławickiej (jedna) i Służewie (jedna).

Umowę na budowę wind przy Polu Mokotowskim podpisano w październiku 2022 roku. W czasie prac metro kursowało bez zmian. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln zł.
 

Windy na stacji metra Pole Mokotowskie_mapka
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Winda wewnętrzna z peronu metra na antresolę stacji metra Pole Mokotowskie_przy drzwiach windy stoi kobieta
Winda wewnętrzna z peronu metra na antresolę stacji metra Pole Mokotowskie_w windzie stoi mężczyzna
Winda z ulicy na antresolę stacji metra Pole Mokotowskie_obok przechodzi kobieta
Winda z ulicy na antresolę stacji metra Pole Mokotowskie_obok zejście (po schodach) do metra_mężczyzna w kurtce przy schodach odrwócony plecami