null

Nowe trendy w programowaniu na konferencji w stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Największa programistyczna konferencja w Polsce – Code Europe – odbędzie się w czwartek i piątek w warszawskim hotelu Hilton. Warszawa jest oficjalnym partnerem imprezy.

Programiści, specjaliści i pasjonaci IT wymienią doświadczenia i opinie nt. najnowszych osiągnięć technologicznych oraz poznają najnowsze rozwiązania i trendy w programowaniu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: „Connecting the World of Software Development".

Bijące serce IT

Konferencja obejmuje tematycznie zarówno popularne jak i rozwijające się technologie oraz skupia się na pełnym cyklu rozwoju oprogramowania, dlatego przyciąga zarówno czołowych graczy na rynku, jak i testerów, deweloperów i menadżerów IT.

Podczas dwóch dni imprezy (25-26 maja 2023 r.) czołowe firmy technologiczne z kraju i ze świata pochwalą się swoimi osiągnięciami i wdrażanymi rozwiązaniami.
Z kolei specjalistyczną wiedzę będzie można zdobyć na wykładach skupionych wokół sześciu obszarów tematycznych:

  • Technologie i narzędzia bezpieczeństwa, (Cybersecurity),
  • Chmury i sieci danych (Infrastructure/DevOp),
  • Najlepsze praktyki, narzędzia i techniki (Development Execution),
  • Robotyka i kosmonautyka (Future & Inspire),
  • Architektura oprogramowania (Programming languages),
  • Dane i sztuczna inteligencja (Data & AI).

Organizatorem wydarzenia jest firma Absolvent.pl. W ramach współpracy wokół wydarzenia przedstawiciele Warszawy 11 maja wzięli udział w poprzedzającym konferencję webinarze pt. "Najlepsze miejsca, w których można znaleźć programistów? Warszawa bijącym sercem IT!". Uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego warto relokować firmę do stolicy oraz mieli szansę bliżej poznać lokalny ekosystem IT.

Stołeczny ekosystem innowacji

Dzięki świetnie prosperującej branży technologicznej, dobrze wykształconej puli talentów
i konkurencyjnym kosztom stolica jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do znalezienia wykwalifikowanych i utalentowanych programistów.

Code Europe to przykład inicjatywy, która przyczynia się do budowy gospodarki opartej na wiedzy oraz wpływa na rozwój gospodarczy naszej metropolii. Obecni na miejscu inwestorzy podkreślają, że Warszawa jest nie tylko miejscem, w którym warto zlokalizować siedzibę ze względu na położenie, ale przede wszystkim ze względu na  cały istniejący na miejscu ekosystem innowacji, czyli międzynarodowe firmy, perspektywiczne start-upy, bardzo dobre uczelnie, dostęp do puli talentów, instytucji wsparcia, akceleratorów czy funduszy – mówi Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim ratuszu.

Na konferencji będą obecne m.in. Google, Microsoft, Facebook czy Cisco. Również firmy z polskim kapitałem rosną w siłę, czego przykładem jest Cloud Technologies S.A. czy Semantive sp. z o.o. Mocną stroną warszawskiego rynku IT jest branża gier, której sukcesy są znane na całym świecie m.in. za sprawą gier „Wiedźmin” czy „Cyberpunk 2077” wyprodukowanych przez CD Projekt.

5 tysięcy specjalistów IT co roku

Warszawa przyciąga dużą liczbę profesjonalistów, chętnie zatrudnianych przez przedsiębiorstwa. Zawdzięcza to doskonałej bazie akademickiej oraz kierunkom studiów pożądanych przez sektor IT. Lokalny rynek pracy specjalistów IT jest zdominowany przez ludzi młodych, przede wszystkim pomiędzy 26 a 40 rokiem życia. Aż 79 proc. pracowników tego sektora posiada wykształcenie wyższe, a 98 proc. posługuje się językiem angielskim przynajmniej na poziomie komunikatywnym.

Na warszawski rynek pracy co roku wkracza ok. 5 tys. absolwentów kierunków związanych z IT , czyli aż ok. 20 proc. wszystkich absolwentów kierunków IT w skali kraju. Najczęściej są to specjaliści, którzy ukończyli renomowane uczelnie takie jak Politechnika Warszawska czy Uniwersytet Warszawski.

Oprócz tego, że pracownicy znajdują tutaj interesujące stanowiska, jednocześnie mogą korzystać z wygodnego życia w nowoczesnym i przyjaznym mieszkańcom mieście. Wielu z nich przeprowadza się tu całymi rodzinami, ponieważ Warszawa oferuje doskonałe warunki zarówno do pracy jak i do nauki, wypoczynku i rozwoju.

Więcej ciekawych danych o warszawskiej branży IT zawiera m.in. raport "State of Warsaw IT" autorstwa Fundacji Digital Poland, która we współpracy z firmą Enky Consulting opracowała publikację na zlecenie Warszawy.

Plakat z napisem "Code Europe"