null

Nowe stawki opłat za śmieci – skorzystaj z kreatora deklaracji!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kosz do segregacji odpadów na placu Szembeka - podział na 4 frakcje: papier; metale i tworzywa sztuczne; szkło i bio

Zostało już tylko kilka dni na złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby ułatwić to zadanie mieszkańcom, Urząd m.st. Warszawy przygotował specjalny internetowy kreator deklaracji. Narzędzie pozwoli złożyć dokument bez wychodzenia z domu.

Ostateczny termin na złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Warszawie mija już w najbliższy czwartek, 10 lutego. Co ważne, obowiązek ten dotyczy mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Dla zabudowy wielolokalowej dokument powinna złożyć spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

Dla osób, które jeszcze nie złożyły deklaracji, miejskie Biuro Cyfryzacji Miasta przygotowało we współpracy z Biurem Gospodarki Odpadami specjalny kreator online. To narzędzie, dzięki któremu całą czynność można wykonać bez wychodzenia z domu i w dogodnym terminie.

Kreator deklaracji można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 w sekcji „Wszystko o odpadach”. Nowe rozwiązanie daje mieszkańcom kolejną możliwość na złożenie dokumentu. Nadal można to zrobić: składając deklarację osobiście w Wydziale Obsługi Mieszkańców urzędu dzielnicy, przy pomocy platformy ePUAP albo przesyłając listem do urzędu dzielnicy.

Wysokość opłat za odpady

Kreator deklaracji w prosty sposób wyliczy odpowiednią kwotę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wskazanych nieruchomości. Obowiązujące obecnie stawki wynoszą: 85 zł od gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł od gospodarstwa jednorodzinnego. Ta druga kwota może zostać zmniejszona o 9 zł w przypadku, gdy bioodpady są kompostowane w przydomowym kompostowniku.

Dla mieszkańców, którzy – wbrew obowiązkowi – nie będą segregować odpadów lub będą to robić nieprawidłowo, opłata naliczana będzie w podwójnej wysokości.