null

Rondo w nowej odsłonie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie. Przejście dla pieszych ze światłami i czerwoną ścieżką rowerową. Piesi przechodzą przez pasy, samochody i tramwaje stoją na światłach. W tle panorama Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki i wieżowcami.
Nowe rondo Romana Dmowskiego

Jedno z centralnych miejsc w Warszawie jest bardziej dostępne. Przejścia dla pieszych powstały na jezdniach, a mieszkańcy nie muszą już korzystać z podziemi.

Nowe naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe oraz dużo zieleni – takie zmiany wprowadziliśmy na rondzie Romana Dmowskiego. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach mogą wygodnie i bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni. Pasażerowie tramwajów nie muszą schodzić do podziemi, żeby przejść na drugą stronę ulicy. W ramach zmian wokół ronda wytyczyliśmy cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Zyskali również rowerzyści, dla których powstały przejazdy rowerowe.

Rondo Dmowskiego stało się zielone. Na nim i wokół niego posadzono ponad 20 tys. roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) pojawiły się m.in. na rondzie i na wysepkach przy przystankach tramwajowych. 53 spośród 56 drzew zostało posadzonych w gruncie, w osłonach na bryłę korzeniową. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia objęła aż 6,6 tys. m kw., co niemal równa się powierzchni piłkarskiego boiska. Tym samym 2/3 hektara betonu i asfaltu zmieniło się w zieloną, biologicznie czynną powierzchnię.

Warto podkreślić, że to dopiero pierwszy etap transformacji centralnego punktu Warszawy. Po przebudowie linii średnicowej, której początek PKP PLK zapowiada na rok 2024, od podstaw wybudujemy centralny odcinek Alej Jerozolimskich.

Status projektu:

Grafika z etapami realizacji projektu - etap 6 - projekt ukończony

 

Więcej informacji o przestrzeni miejskiej w Warszawie: architektura.um.warszawa.pl

 

Zobacz także:

Zdjęcie. Przejście dla pieszych ze światłami i czerwoną ścieżką rowerową. Rowerzyści przejeżdżają przez pasy na ścieżce rowerowe, a piesi przechodzą przez pasy dla pieszych. W tle fragment Pałacu Kultury i Nauki oraz drzewa i krzewy.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Zdjęcie. Panorama Warszawy z drona. Widok na Rondo Dmowskiego.
Zdjęcie. Ścieżką rowerową jedzie rowerzystka. Po obydwu stronach ścieżki rabatki z bujną roślinnością: krzewami i drzewami. Po prawej stronie rabaty ulica, po której jedzie autobus i samochody.
Zdjęcie. Przejście dla pieszych ze światłami i czerwoną ścieżką rowerową. Rowerzysta w niebieskiej koszulce przejeżdża przez pasy na ścieżce rowerowej. Po drugiej stronie pasów trawnik z bujną roślinnością, krzewami i drzewami. W tle fragment Pałacu Kultury i Nauki oraz wieżowców.
Zdjęcie. Tramwaj stojący na przystanku. Za tramwajem fragment budynku. Przed tramwajem jezdnia z rabatkami po obydwu jej stronach. Na rabatka niskie rośliny.
Zdjęcie. Ścieżka rowerowa po, której jedzie na rowerze na ciemno ubrany młody mężczyzna. Po prawej stronie ścieżki rabatki z niskimi roślinami, po lewej stronie drzewo. W tle: samochody, ludzie, oraz fragment budynku Rotundy i hotelu Novotel.
Zdjęcie. Ludzie przechodzą przez pasy dla pieszych, a dwóch mężczyzn przejeżdża na rowerach. Na pierwszym planie rabatka z roślinami. W tle budynki m.in. hotelu Metropol i Novotel.
Zdjęcie. Kobieta w różowym ubraniu przejeżdża na rowerze, na zielonym świetle, przez ścieżkę rowerową. W tle widać fragment Pałacu kultury i Nauki oraz wieżowce.
Zdjęcie. Na pierwszym planie rabatka z drzewem, dalej ścieżka rowerowa i pasy dla pieszych ze światłami. Po pasach przechodzi para młodych ludzi i starszy mężczyzna. Przez pasy przejeżdża rowerzysta. W tle samochody i panorama Warszawy z fragmentem Pałacu Kultury i Nauki oraz wieżowców.
Zdjęcie. Ludzie: dwie kobiety z dziećmi w wózkach, trzech mężczyzn, jedna starsza kobieta o lasce, przechodzący przez pasy na zielonym świetle. Po lewej stronie ścieżka rowerowa, którą jedzie rowerzysta. W tle samochody i panorama Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki oraz wieżowcami.