null

Rondo w nowej odsłonie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie. Przejście dla pieszych ze światłami i czerwoną ścieżką rowerową. Piesi przechodzą przez pasy, samochody i tramwaje stoją na światłach. W tle panorama Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki i wieżowcami.
Nowe rondo Romana Dmowskiego

​​​​​​​Jedno z centralnych miejsc w Warszawie jest bardziej zielone i dostępne. Dla wszystkich. Wokół ronda Dmowskiego wytyczyliśmy przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą już korzystać z podziemi.

Rondo w nowej odsłonie otworzyliśmy w maju 2022 roku. Dzięki nowym przejściom i przejazdom osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy czy opiekunowie z maluchami w wózkach mogą wygodnie i bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni. Również pasażerowie tramwajów nie muszą schodzić do podziemi, żeby przejść na drugą stronę ulicy.

W ramach zmian wokół ronda wytyczyliśmy cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Zyskali również rowerzyści, dla których powstały przejazdy rowerowe.

Rondo Dmowskiego stało się zielone. Na nim i wokół niego posadziliśmy ponad 20 tys. roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) pojawiły się m.in. na rondzie i na wysepkach przy przystankach tramwajowych. 53 spośród 56 drzew posadziliśmy w gruncie, w osłonach na bryłę korzeniową. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia objęła aż 6,6 tys. mkw., co niemal równa się powierzchni piłkarskiego boiska. Tym samym 2/3 hektara betonu i asfaltu zmieniliśmy w zieloną, biologicznie czynną powierzchnię.

Warto podkreślić, że to dopiero pierwszy etap transformacji centralnego punktu Warszawy. Po przebudowie linii średnicowej przez PKP PLK od podstaw wybudujemy centralny odcinek Alej Jerozolimskich.

Status projektu:

 

 

 

Więcej informacji o przestrzeni miejskiej w Warszawie: architektura.um.warszawa.pl

Zobacz także:

Zdjęcie. Przejście dla pieszych ze światłami i czerwoną ścieżką rowerową. Rowerzyści przejeżdżają przez pasy na ścieżce rowerowe, a piesi przechodzą przez pasy dla pieszych. W tle fragment Pałacu Kultury i Nauki oraz drzewa i krzewy.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Zdjęcie. Panorama Warszawy z drona. Widok na Rondo Dmowskiego.
Zdjęcie. Ścieżką rowerową jedzie rowerzystka. Po obydwu stronach ścieżki rabatki z bujną roślinnością: krzewami i drzewami. Po prawej stronie rabaty ulica, po której jedzie autobus i samochody.
Zdjęcie. Przejście dla pieszych ze światłami i czerwoną ścieżką rowerową. Rowerzysta w niebieskiej koszulce przejeżdża przez pasy na ścieżce rowerowej. Po drugiej stronie pasów trawnik z bujną roślinnością, krzewami i drzewami. W tle fragment Pałacu Kultury i Nauki oraz wieżowców.
Zdjęcie. Tramwaj stojący na przystanku. Za tramwajem fragment budynku. Przed tramwajem jezdnia z rabatkami po obydwu jej stronach. Na rabatka niskie rośliny.
Zdjęcie. Ścieżka rowerowa po, której jedzie na rowerze na ciemno ubrany młody mężczyzna. Po prawej stronie ścieżki rabatki z niskimi roślinami, po lewej stronie drzewo. W tle: samochody, ludzie, oraz fragment budynku Rotundy i hotelu Novotel.
Zdjęcie. Ludzie przechodzą przez pasy dla pieszych, a dwóch mężczyzn przejeżdża na rowerach. Na pierwszym planie rabatka z roślinami. W tle budynki m.in. hotelu Metropol i Novotel.
Zdjęcie. Kobieta w różowym ubraniu przejeżdża na rowerze, na zielonym świetle, przez ścieżkę rowerową. W tle widać fragment Pałacu kultury i Nauki oraz wieżowce.
Zdjęcie. Na pierwszym planie rabatka z drzewem, dalej ścieżka rowerowa i pasy dla pieszych ze światłami. Po pasach przechodzi para młodych ludzi i starszy mężczyzna. Przez pasy przejeżdża rowerzysta. W tle samochody i panorama Warszawy z fragmentem Pałacu Kultury i Nauki oraz wieżowców.
Zdjęcie. Ludzie: dwie kobiety z dziećmi w wózkach, trzech mężczyzn, jedna starsza kobieta o lasce, przechodzący przez pasy na zielonym świetle. Po lewej stronie ścieżka rowerowa, którą jedzie rowerzysta. W tle samochody i panorama Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki oraz wieżowcami.