null

Nowe obiekty, sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich i wsparcie dla sportowców – sportowe podsumowanie 2021

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Gala Warszawskich Olimpijczyków 2020 - na zdjęciu, na podium Rafał Trzaskowski, prezydent m.st Warszawy, Renata Kaznowska wiceprezydentka m.st. Warszawy oraz zdobywca srebrnego medalu Adrian Castro
Gala Warszawskich Olimpijczyków | Autor: UM Warszawa

W minionym roku m.st. Warszawa świętowało nie tylko sukcesy sportowców, w tym medale olimpijskie, ale też otwierało nowe obiekty, organizowało miejskie wydarzenia sportowe czy przyznawało stypendia i nagrody.

Rok 2021 w warszawskim sporcie był bardzo intensywny – warszawiacy walczyli o medale na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpiadzie w Tokio, zakończyliśmy modernizację Ośrodka Hutnik, a Ośrodek Skra po latach wrócił w ręce Warszawy. Zaczęliśmy też remont basenów Inflancka, zamontowaliśmy nową konstrukcję lodowiska na Starym Mieście, a do tego przyznaliśmy prawie 400 stypendiów sportowych i dofinansowaliśmy 47 imprez rekreacyjno-sportowych – podsumowała wiceprezydentka m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

Inwestycja w obiekty sportowe

W sierpniu 2021 zakończyła się rewitalizacja kompleksu sportowego - Ośrodka Hutnik przy ul. Marymonckiej 42 na Bielanach. W skład nowoczesnego obiektu wchodzą: stadion z trybunami, dwa boiska boczne i cztery korty tenisowe, dostępne również zimą. Obiekt jest pięknie położony, w centrum zielonych Bielan i świetnie skomunikowany, blisko Wisłostrady. Wartość inwestycji wyniosła ponad 44 milionów złotych.

W minionym roku rozpoczął się także remont w Ośrodku Inflancka. Powstały nowe, letnie pawilony z przebieralniami, basen zewnętrzny z atrakcjami wodnymi, taras widokowy i pawilon gastronomiczny. Po sezonie letnie ruszyły dalsze prace nad budową nowego zewnętrznego basenu sportowego o długości 25 metrów z częścią rekreacyjną, zjeżdżalnią, masażami i gejzerami oraz boiskiem do sportów plażowych. Na inwestycję z budżetu miasta przeznaczono prawie 9 milionów złotych.

Z kolei doskonale znane wszystkim warszawiakom i warszawiankom lodowisko przy pomniku Syrenki na Starym Mieście ma od tego roku całkowicie nową konstrukcję, która zastąpiła dotychczasową, mocna wysłużoną i drewnianą. Zastosowano nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na mniejsze zużycie prądu i wody, skracają czas montażu i demontażu, a także wpływają na szybsze mrożenie tafli. Wartość tej inwestycji wyniosła prawie 1,5 milionów złotych.

Warszawa z każdym rokiem staje się coraz bardziej przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. W 2021 r. w 10 ośrodkach sportowych zamontowano systemy pętli indukcyjnych, wspomagające osoby korzystające z aparatów słuchowych. Przeznaczone są do obsługi punktów kasowych i informacyjnych.

Stypendia sportowe

395 – dokładnie tyle stypendiów zostało przyznanych warszawskim sportowcom i ich trenerom, z czego 25 to stypendia olimpijskie. Łącznie na ten cel wydano prawie 4 miliony złotych.

Stypendia sportowe m.st. Warszawy, adresowane są do warszawskich sportowców, którzy uzyskali wysokie wyniki w randze mistrzowskiej we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, w kategorii wiekowej: junior, młodzieżowiec, senior, a także do trenerów zawodników olimpijskich. Dzięki stypendium wymierne wspieracie finansowe trafia zarówno do utalentowanej i zaangażowanej młodzieży, jak i już odnoszących sukcesy sportowców i ich trenerów.

Dofinansowanie imprez sportowo-rekreacyjnych

W 2021 r. Warszawa dofinansowała organizację 47 imprez sportowo-rekreacyjnych. Przeznaczono na to prawie 2 miliony złotych. Z kolei w ramach szkolenia i współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, dotację otrzymały 222 organizacje sportowe, a szkoleniem objęto 30 607 młodych sportowców w 50 dyscyplinach.

Wsparcie otrzymały również warszawskie drużyny występujące w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych. Dla 41 drużyn grających na poziomie ekstraklasy, I i II ligi w dyscyplinach: baseball, futsal, hokej na lodzie, koszykówka, piłka nożna kobiet, piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka wodna, rugby przyznano łącznie dotacje w wysokości ponad 3 milionów złotych.

Łącznie w 2021 r. przeprowadzono 17 otwartych konkursów ofert z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, a wydano na ten cel ponad 28 milionów złotych.

Nagrody sportowe

Nagrody sportowe m.st. Warszawy, adresowane są do zawodników reprezentujących warszawskie kluby sportowe. W porównaniu z rokiem 2020 wydatkowano o ponad 37% więcej środków, a większość nagród przyznano z inicjatywy prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Wręczono 43 nagrody sportowe m.st. Warszawy na łączą kwotę ponad 460 tys. złotych. Z uwagi na rok olimpijski prezydent Rafał Trzaskowski przyznał również rekordowe nagrody w kwocie od 51 tys. do 68 tys. złotych za zdobyte medale na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 oraz Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020.

Inne inicjatywy sportowe

W 2021 roku wydarzyło się też coś, na co wielu warszawiaków czekało od lat. Dzięki decyzji sądu m.st. Warszawa udało się odzyskać zrujnowany kompleks sportowy przy ul. Wawelskiej 5 „Skra”. Od tego czasu Aktywna Warszawa we współpracy z Zakładem Remontów i Konserwacji Dróg wyburzyła obiekty zagrażające bezpieczeństwu użytkowników, uprzątnęła 70% zaniedbywanego od kilkudziesięciu lat terenu, ukończyła 80% nowego ogrodzenia oraz zabezpieczyła wadliwe lub groźne dla ludzi elementy instalacji.

Ośrodek Polonia przy ul. Konwiktorskiej 6 zyska nowe oblicze. Jesienią ubiegłego roku podpisano umowę na projekt kompleksu sportowego, w którego skład wejdzie nowy stadion z trybunami, hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu oraz plac miejski z fontanną i kawiarniami.

Mimo wciąż trwającej pandemii w 2021 udało się zorganizować wiele imprez sportowych dla dorosłych, dzieci i młodzieży m.in.: nowy cykl treningów Śladami Kampinoskiego Parku Narodowego, 30. Bieg Powstania Warszawskiego, Powitanie Lata w Ośrodku Moczydło, Pierwszą Olimpiadę Przedszkolaków w Ośrodku Hutnik, czy Wirtualny Bieg Niepodległości pod hasłem „Pobiegnij dla siebie”.