null

Nowe miejskie mieszkania przy ulicy Rudnickiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Marcin Podsędek członek zarządu TBS, Piotr Jaworski prezes TBS, Aldona Machnowska-Góra zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, Mariusz Frankowski radny m.st. Warszawy stoją na tle niebieskiej ścianki z syrenką i napisem warszawa
Autor: Rafał Motyl

Na Bielanach powstanie nowy budynek z miejskimi mieszkaniami na wynajem. Urząd m.st. Warszawy podpisał umowę z Towarzystwem Budownictwa Społecznego Warszawa Północ Sp. z o.o. na finansowanie inwestycji.

Po trudnym czasie pandemii i wojny  intensywnie przyspieszamy z budową nowych mieszkań, jednocześnie cały czas remontujemy pustostany i modernizujemy kamienice. Widzimy, że potrzeba jest coraz większa, szczególnie dla rodzin o umiarkowanych dochodach- przekraczających kryteria dla najemców mieszkań komunalnych, a nie mogących sobie pozwolić na kredyty hipoteczne – powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

To kolejna inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Północ. Zlokalizowana będzie na terenie dzielnicy Bielany przy ul. gen. K.S. Rudnickiego.

Umowę podpisali wczoraj zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, prezes TBS Warszawa Północ Sp. z o.o. Piotr Jaworski w obecności przedstawiciela Rady m.st. Warszawy Mariusza Frankowskiego, przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji Rady m.st Warszawy.

W planach mamy 100 % udział finansowy m.st. Warszawy w kosztach realizacji inwestycji mieszkaniowej. Chcemy wykorzystać środki z Funduszu Dopłat  prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a także ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. M.st. Warszawa będzie mieć prawo najmu wszystkich lokali mieszkalnych z prawem ich podnajmu – Piotr Jaworski, prezes TBS Warszawa Północ Sp. z o.o.

Z Funduszu Dopłat będzie to zwrot w wysokości 80 % poniesionych nakładów na inwestycję mieszkaniową, natomiast ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa m.st. Warszawy otrzyma dofinansowanie do 10 % kosztów inwestycji mieszkaniowej.

Co powstanie?

Nowa inwestycja to budynek o zróżnicowanej wysokości - od VI do X kondygnacji z lokalami usługowymi w parterze i garażem podziemnym. W projekcie jest 178 mieszkań, 2 lokale usługowe oraz dwa niezależne garaże podziemne.

Wkrótce spółka ogłosi przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy.

Spełniamy standardy

Budynek w całości spełnia standardy dostępności dla osób o ograniczonej mobilności i percepcji. Znajduje się tam także 10 mieszkań przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Dla mieszkańców zaplanowano przestrzenie wspólne z miejscami dla rowerów, małą architekturą, miejscem do rekreacji oraz placem zabaw, przy okazji inwestycji przebudowana zostanie pobliska infrastruktura drogowa.

Inwestycja korzystać będzie z odnawialnych źródeł energii, co wpisuje się w nurt pro - ekologiczny, a także przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku.

Polityka mieszkaniowa stolicy

Polityka mieszkaniowa to oprócz budowania nowych mieszkań także modernizacja całych kamienic i remonty pustostanów. W tej kadencji oddawaliśmy ponad 2 tys. mieszkań rocznie z tych wszystkich segmentów - powiedział radny Mariusz Frankowski.

Tylko w tej kadencji oddaliśmy już 9 112 wyremontowanych pustostanów i mieszkań w kompleksowo wyremontowanych budynkach wyłączonych z eksploatacji i 1064 mieszkań w nowo wybudowanych mieszkaniach komunalnych i TBS.

W bieżącym roku w realizacji i budowie jest  ok. 2100 mieszkań. Z czego w 2023r. zostało już oddane 235 mieszkań w zasobach TBS, a do końca roku kolejne 244 mieszkania. Kolejne inwestycje będą kończone w 2024 i 2025 r. Każda inwestycja mieszkaniowa trwa kilka lat. Konsekwentnie w planie jest remont co najmniej 1700 pustostanów w 2023 r. i tak samo w latach kolejnych.

Pozostałe inwestycje TBS Północ

Od 2018 roku zostały ukończone trzy inwestycje. Dwie z nich znajdują się w dzielnicy Targówek. Są to lokale w budynku wielorodzinnym z podziemnym garażem oraz lokalami usługowymi przy ul. Korzona i przy ul. Radzymińskiej. W trakcie przekazywania są lokale przy ul. Pełczyńskiego w dzielnicy Bemowo. W fazie realizacji są inwestycje na Pradze-Północ przy ul. Strzeleckiej i Jagiellońskiej. oraz na Bemowie przy ul. Połczyńskiej. Razem z inwestycją przy ulicy Rudnickiego powiększą one zasób lokalowy TBS Północ o 528 mieszkań.

W przygotowaniu są kolejne projekty, na Białołęce przy ul. Pani na Wiśniewie (100 mieszkań) i Milenijnej (189), na Targówku przy Chyrowskiej (25) i na Woli przy Kolskiej (42), co da łącznie kolejnych 356 mieszkań.