null

Nowe miejsce edukacji ekologicznej w Warszawskim ZOO

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dziecko wrzuca karton po mleku do jednego z koszów do recyklingu. Obok stoi kobieta.
Ekowioska w Warszawskim ZOO

Od półtora tygodnia w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie działa Ekowioska. To nowa przestrzeń edukacyjna, w której będą odbywać się warsztaty ekologiczne.

Ekowioska znajduje się w centralnej części ZOO, niedaleko placu zabaw. To całoroczna przestrzeń na wolnym powietrzu, w której osoby odwiedzające ZOO będą mogły dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo segregować śmieci i ile czasu się rozkładają oraz czym jest globalne ocieplenie. W znajdującej się tam mini szklarni doświadczą też działania efektu cieplarnianego. Na miejscu, wykorzystując siłę własnych mięśni, na rowerze stacjonarnym będzie można naładować również urządzenie elektroniczne.

W Ekowiosce zwiedzający dowiedzą się jak założyć ziołowy lub warzywny mini ogródek, poznają tajniki kompostowania oraz zbierania deszczówki i jej powtórnego wykorzystania we własnym ogródku.

Warszawskie ZOO buduje prawidłowe postawy ekologiczne od przedszkola do uniwersytetu trzeciego wieku. Ekowioska będzie kolejnym miejscem, w którym stołeczny ogród będzie prowadził działania edukacyjne o takiej tematyce. Treść warsztatów będzie odpowiednio dostosowana do wieku uczestników.

Jeszcze więcej miejsc edukacji ekologicznej

W Warszawie z powodzeniem funkcjonują też inne miejsca, w których odbywają się wydarzenia o tematyce eko. Niedaleko ZOO, przy Wybrzeżu Puckim, działa Pawilon Edukacyjny „Kamień”. Tylko w latach 2021-2022 zorganizowano tam około 300 wydarzeń, m.in. warsztaty, wykłady czy koncerty. Aktualne informacje o odbywających się wydarzeniach publikowane są na Facebooku.

Tuż koło Lasu Kabackiego przy ul. Rydzowej Lasy Miejskie – Warszawa prowadzą Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. To miejsce, w którym – w otoczeniu mikroskopów, lornetek i tablic interaktywnych – odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Lokalizacja w pobliżu lasu umożliwia połączenie wykładów w budynku z praktycznymi zajęciami w terenie.

Wkrótce leśnicy zyskają kolejne miejsce do szerzenia wiedzy – na Młocinach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. W energooszczędnym i ekologicznym budynku znajdą się m.in. 4 sale edukacyjne i wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa.

Zajęcia z edukacji ekologicznej odbywają się również na Targówku, w Centrum Informacyjnym przy rozbudowywanym ZUSOK-u. Tylko w 2022 r. w organizowanych tam zajęciach wzięło udział ponad tysiąc uczniów z blisko 40 przedszkoli i szkół podstawowych z całej Warszawy. Zajęcia w CI to świetna okazja, aby z bliska zobaczyć postępy w modernizacji największej i najnowocześniejszej instalacji tego typu w Polsce.