null

Nowe Centrum Warszawy – pierwsze nasadzenia na rondzie Dmowskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sadzonki krzewów przy rondzie Dmowskiego
Zazieleniamy ścisłe centrum Warszawy

Robotnicy wznawiają prace na rondzie Dmowskiego. Na północ od ronda, przy wlocie ul. Widok, rozpoczęło się dziś sadzenie krzewów. Trwają też przygotowania do zasadzenia kilkudziesięciu drzew.

Rozmaite odmiany irgi, śnieguliczka „Magic Berry” czy róża „Lovely Fair” – to niektóre gatunki krzewów, które już wkrótce ozdobią przebudowywane rondo Dmowskiego. W sumie pojawi się tam aż 65 różnych gatunków roślin.

Poza krzewami zaplanowano także 58 drzew – platanów, dębów i lip. Każde z nich zostanie posadzone w gruncie, w specjalnych skrzyniach pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się przebudowa linii średnicowej. Zieloną kompozycję dopełnią byliny. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to aż 6,6 tys. mkw.

Pozostałe zmiany na rondzie

Zieleń to tylko jeden z elementów całej inwestycji w obrębie ronda Dmowskiego. Na wysokości ulic Poznańskiej, Widok, Parkingowej i Nowogrodzkiej mają się także pojawić cztery naziemne przejścia dla pieszych, które ułatwią przedostanie się na drugą stronę jezdni. Każde z przejść poprowadzi na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe, a wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy. Zmiany dostrzegą także rowerzyści – dzięki nowym przejazdom swoimi jednośladami będą mogli bezpiecznie przejechać przez centrum miasta. Wykonawca był mniej więcej w połowie prac, gdy został zmuszony zwijać plac budowy przed 11 listopada.

Więcej zieleni w centrum miasta

W sumie, w efekcie przebudowy, centrum miasta zyska 2/3 hektara nowej powierzchni zielonej, na której zostaną posadzone drzewa, krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych. 

Pod koniec października br. zakończyła się przebudowa zachodniej strony ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad. W ramach inwestycji posadzono 38 lip srebrzystych „Varsaviensis”, liczne krzewy i byliny. Obecnie projektowane są dalsze północne i południowe odcinki tej ulicy – tak, aby w przyszłości stała się wygodną i dostępną miejską aleją ze szpalerami drzew.

W ramach Nowego Centrum Warszawy przebudowywany jest również tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców.