null

Nowa ulica i buspas na Białołęce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
skrzyżowanie Modlińska_Światowida po remoncie_na pierwszym planie chodnik z namalowaną sylwetką pieszych
Autor: ZTM Warszawa

W środę, 20 grudnia, otwarte zostało północne połączenie ulicy Światowida z Modlińską na Białołęce. Równocześnie uruchomiony został nowy odcinek buspasa. Zmieni się również trasa autobusu linii 900.

Zakończyła się budowa ok. 130 m odcinka ulicy Światowida oraz jej połączenia z Modlińską. Nowa jezdnia ma dwa pasy ruchu – z poszerzeniem przed nowym skrzyżowaniem do trzech. Dwa z nich są przeznaczone do skrętu w prawo (w stronę ulicy Jagiellońskiej), a jeden do skrętu w lewo (w stronę granicy miasta). Na jezdnię w przeciwnym kierunku składają się dwa pasy ruchu. Z ulicy Modlińskiej z kierunku Jagiellońskiej można skręcić w Światowida dwoma pasami a od północy jednym.

Skorzystają pasażerowie, piesi i rowerzyści

Zarówno na ul. Światowida, jak i na Modlińskiej powstały nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe (po północnej stronie skrzyżowania) oraz sygnalizacja świetlna. W ramach inwestycji wybudowane zostały chodniki i nowe przystanki autobusowe – jeden na ulicy Modlińskiej w kierunku Żerania, za skrętem ze Światowida; drugi na ulicy Światowida – za zjazdem z Modlińskiej. Jest także droga rowerowa, połączona z już funkcjonującą infrastrukturą rowerową na ulicy Modlińskiej.

Efektownie prezentuje się przepust pod ulicą Światowida, którym płynie woda z Kanału Henrykowskiego – zrobiony jest z metalowych elementów, a brzegi kanału z gabionów (drucianych klatek) wypełnionych kamieniami. Jest oświetlenie i odwodnienie oraz dużo nowej zieleni – drzew i krzewów (klony, śnieguliczki, pięciornik, tawuła japońska).

Siedem kilometrów buspasa

Autobusy na ulicy Modlińskiej będą się poruszały buspasem. Nowy fragment, uruchomiony dzisiaj, obejmie odcinek od ulicy Aluzyjnej do nowego przystanku autobusowego Winnica 11. Kolejny fragment, do ratusza dzielnicy Białołęka, zostanie uruchomiony przed Nowym Rokiem i połączy się z już istniejącym na Modlińskiej wydzielonym pasem dla WTP.

Najnowszym odcinkiem poruszają się autobusy pięciu linii: 152, 511, 723, 731, N63. Mogą one, w ciągu godziny, w kierunku centrum przewieźć ponad 2 tys. osób. W godzinach szczytu, między godz. 6:00 a 8:00 rano, w ciągu godziny na przystanki przyjeżdża ok. 20 autobusów (co ok. 3-4 minuty). Tym samym buspas na ulicy Modlińskiej będzie miał długość ok. 7 km i sięga teraz od Aluzyjnej (czyli niemal od granicy Warszawy) – aż do trasy AK (do ulicy Elektronowej).

900 pojedzie inaczej

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego od 8 stycznia 20024 r. na nową trasę skieruje w dni powszednie autobusy linii 900, które pojadą: DOM SAMOTNEJ MATKI – Chlubna – Czajki – Przylesie – Animuszu – Prząśniczek – Modlińska – Światowida – WINNICA. W wyniku tej niewielkiej zmiany linia 900 zapewni dogodne skomunikowanie z tramwajami i autobusami na pętli Winnica. Na nowym przystanku Winnica 11, za skrzyżowaniem w kierunku ulicy J. Mehoffera, na żądanie będą się zatrzymywały autobusy linii 511, 723, 731 i N63 – w kierunku pętli METRO MŁOCINY / ŻERAŃ FSO / DW. CENTRALNY.

Umowa na budowę odcinka ulicy Światowida przez wybraną w przetargu firmę PORR S.A. została podpisana w maju 2022 roku. Koszt prac to ok. 24 mln zł.

Skrzyżowanie Modlińska_Światowida-mapka organizacji ruchu po otwarciu