null

Nowa Skra będzie służyć warszawiankom i warszawiakom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: UM Warszawa

Już niebawem zakończą się prace nad projektem pierwszego etapu modernizacji terenu Nowej Skry oraz zostanie rozstrzygnięty konkurs architektoniczny dla etapu drugiego. Zrewitalizowany obszar przy ul. Wawelskiej będzie służył mieszkańcom przede wszystkim jako przestrzeń rekreacyjno-sportowa.

Ponad 20-hektarowy teren Skry był przez lata zaniedbywany a znajdująca się tam infrastruktura zagrażała bezpieczeństwu. Dlatego, gdy tylko odzyskaliśmy ten kompleks, podzieliliśmy jego modernizację na etapy tak, aby możliwie jak najszybciej przywrócić blask temu miejscu i udostępnić sportową Nową Skrę wszystkim mieszkańcom­­ –  podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za sport i rekreację w mieście.

Efekty działań miasta już widać. W pierwszej kolejności uporządkowaliśmy teren i wyburzyliśmy samowole budowlane oraz obiekty w złym stanie technicznym, przystąpiliśmy do realizacji planów budowy stadionu treningowego, boiska do rugby i przestrzeni parkowej. A w ostatnich etapach planujemy budowę hali widowiskowo-sportowej oraz stadionu głównego stanowiącego ostatni element modernizacji. Chcemy oddać sportową Nową Skrę warszawiakom i robimy wszystko, żeby przywrócić temu miejscu blask i należyte funkcje – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Tereny przy ul. Wawelskiej były zajmowane przed II wojną światową przez klub Warszawianka, a z końcem lat 40. wybudowano tam stadion na 35 tys. osób, który w 1969 dostosowano do potrzeb zawodów lekkoatletycznych. Od początku z infrastruktury sportowej korzystali warszawiacy rekreacyjnie uprawiający sport i lekkoatleci m.in. Irena Szewińska, Ludwika Chewińska, Tadeusz Ślusarski, Małgorzata Pskit, Anna Jesień, Paweł Januszewski, Tomasz Majewski oraz Anita Włodarczyk. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego taką funkcję będzie miał kompleks Nowej Skry także współcześnie.

Dzieje się na Nowej Skrze

Do tej pory miasto oczyściło teren, wyburzyło zrujnowane budynki, usunęło zalegający złom i gruz oraz zabezpieczyło teren, dzięki czemu w marcu 2022 roku udostępniono zrekultywowane tereny Skry mieszkańcom.

Obecnie trwają pracę projektowe pierwszego etapu modernizacji, w ramach którego powstanie wkomponowany w zieleń lekkoatletyczny stadion treningowy, boisko do rugby, ścieżki biegowe, przestrzeń parkowa. Natomiast sam obszar Nowej Skry zostanie komunikacyjnie i funkcjonalnie połączony z Polem Mokotowskim.

W drugim etapie zostanie wybudowana hala sportowo-widowiskowa na ok. 6 tys. osób oraz zmodernizowany stadion lekkoatletyczny na ok. 25 tys. widzów.

Modernizacja z priorytetem na zieleń

Miasto dba, aby zachować jak najwięcej zieleni na obszarze Nowej Skry, dlatego zdecydowano o przeprowadzeniu szczegółowej inwentaryzacji drzew oraz dostosowaniu projektu nowego kompleksu w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w istniejącą zieleń. Dzięki wprowadzonym zmianom usuwanie drzew z powodów inwestycyjnych ograniczono do absolutnego minimum. Wiele drzew udaje się zachować dzięki specjalnym ekranom korzeniowym, zmianie przebiegu alejek parkowych, zastosowaniu palisad, czy w końcu przesadzeniom. Oczywiście wykonane zostaną ponadto dodatkowe nasadzania w liczbie pozwalającej na zachowanie dotychczasowego bilansu. W planie są też zielone ogrody deszczowe i alejki z nawierzchni mineralnej.