null

Nowa kadencja w warszawskim ratuszu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Ewelina Lach

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił swoje priorytety na drugą kadencję i przedstawił skład zarządu miasta. Renata Kaznowska, Aldona Machnowska-Góra i Tomasz Bratek pozostają na stanowiskach wiceprezydentów. Do tego grona dołączyła Adriana Porowska.

Bardzo się cieszę, że możemy symbolicznie zainaugurować nową kadencję. Kadencję kontynuacji, ale również bardzo wielu nowych wyzwań. Po pierwsze, jeszcze raz kieruję wielkie podziękowania do wszystkich warszawianek i warszawiaków za wsparcie w wyborach samorządowych. Nie stalibyśmy tu przed państwem, gdyby jasno w tych wyborach nie wypowiedzieli się w sprawie tego, że te zmiany, które rozpoczęliśmy, powinny być kontynuowane i te wszystkie inwestycje i pomysły powinniśmy dalej realizować – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - W gronie moich zastępców mamy jedną zmianę. Do naszego zespołu została zaproszona Adriana Porowska, która od wielu lat pracowała z osobami wykluczonymi, zwłaszcza z osobami w kryzysie bezdomności, jako prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i dlatego w ratuszu będzie odpowiadała za politykę społeczną. Jeżeli chodzi o resztę moich współpracowników, to znacie ich państwo od wielu lat. Wiceprezydentka Renata Kaznowska będzie odpowiadała tak jak dotychczas za edukację, zdrowie i sport, ale również za architekturę. Z kolei wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra będzie odpowiedzialna za kulturę, mieszkalnictwo i budownictwo mieszkaniowe, a wiceprezydent Tomasz Bratek zajmie się kwestiami związanymi z mieniem – dodał Prezydent.

Przede wszystkim dziękuję za zaufanie i powołanie mnie w poczet zastępców prezydenta m.st. Warszawy. Dzień dobry Warszawo! – rozpoczęła swoje wystąpienie Adriana Porowska, nowa zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Działałam na rzecz osób doświadczających bezdomności, uchodźców, ale także wspierałam potrzebujących w pandemii. Jeśli chciałabym, żeby myślano o mnie obrazami, to myślę, że byłby to obraz, który przedstawiałby drogę do domu. Czasami droga jest kręta i długa, ale prowadzi do domu. Jeśli słowo – to też będzie to dom, składający się z determinacji, odwagi, ale i miłości. To są słowa, którymi określiłabym to, co chciałabym wprowadzić w mieście – dodała Porowska.

Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił również pozostałych członków zarządu m.st. Warszawy. Sekretarzem miasta pozostaje Maria Wasiak, dyrektorką koordynatorką ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska, a dyrektorem koordynatorem ds. infrastruktury i rozwoju będzie Tomasz Mencina. Z kolei nad budżetem miasta od teraz będzie czuwała Marzanna Krajewska, która w poprzedniej kadencji była dyrektorką Biura Planowania Budżetowego. W ratuszu zostają także Elżbieta Markowska – dyrektorka magistratu oraz Wioletta Paprocka-Ślusarska – dyrektorka Gabinetu Prezydenta.

Priorytety i pierwsze decyzje

Transport, edukacja, polityka zdrowotna i bezpieczeństwo – zgodnie z zapowiedziami prezydenta Trzaskowskiego działania w tych obszarach będą priorytetowe, jeśli chodzi o funkcjonowanie miasta.

Prezydent poinformował także, że zgodnie z jego wcześniejszymi zapowiedziami w tym roku zostaną wprowadzone tymczasowe obniżki opłat za odpady. Poza tym został już złożony projekt uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. Podczas najbliższych sesji tymi kwestiami zajmie się Rada m.st. Warszawy.