null

Nowa jezdnia na Gagarina

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ulica Gagarina w budowie i z nowym asfaltem. Po lewej stronie jezdni pojazdy budowy i cieżarówki.
Prace na ul. Gagarina postępują zgodnie z planem. | Autor: Wiktor Paul

Prace przy budowie kolektora Mokotowskiego Bis i odnogi trasy tramwaju do Wilanowa postępują zgodnie z planem. Po przebudowie sieci ciepłowniczej i wybudowaniu fragmentu jezdni po południowej stronie ul. Gagarina, robotnicy przenoszą się na jezdnię północną. W nocy ze środy na czwartek (30 listopada - 1 grudnia), zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu.

Na ul. Gagarina, pomiędzy ul. Belwederską a Czerniakowską, realizowane są dwie duże inwestycje. Pod ulicą powstaje kolektor ściekowy – tzw. Mokotowski Bis. Natomiast na powierzchni ułożone zostanie torowisko tramwajowe. To fragment budowanej trasy do Wilanowa.

„Jolanta” drąży na Mokotowie

Tramwajarze zbudowali już południową jezdnię ul. Gagarina między Belwederską a Stępińską. Na tym odcinku zostały wykonane wszystkie prace – ułożona została sieć ciepłownicza oraz chodnik.

Na skrzyżowaniu ul. Gagarina i Stępińskiej zlokalizowana jest komora startowa dla tarczy drążącej kolektor. To właśnie stamtąd TBM „Jolanta” rozpoczęła swoje prace w kierunku ul. Czerniakowskiej. Później, z tego samego miejsca, rozpocznie drążenie w stronę ul. Belwederskiej. Dotychczas wybudowano około jednej piątej całkowitej długości kolektora (240 metrów rur).

Kierowcy pojadą jezdnią południową

W związku z postępem prac w środę, 30 listopada, ok. godz. 23:30, na odcinku od Belwederskiej do Stępińskiej zostanie wprowadzona nowa czasowa organizacja ruchu. Kierowcy pojadą już po nowo wybudowanej południowej jezdni ul. Gagarina. Zgodnie z docelowym projektem ulicy, na jezdni powstały dwa pasy ruchu. Na jednym pasie ruch będzie prowadzony w stronę Belwederskiej, a drugim kierowcy pojadą w stronę Wisłostrady. Na wysokości ul. Stępińskiej kierowcy wjadą na jezdnię północną, aby ominąć komorę startową kolektora. Natomiast na skrzyżowaniu z Sielecką powrócą na stronę południową ulicy.

Zmiany w ruchu przy Gagarina

Z ul. Sieleckiej na ul. Gagarina będzie można wyjechać – tak jak dotychczas – tylko od strony Podchorążych. Zamknięty pozostanie wlot ul. Sieleckiej po południowej stronie (od strony Chełmskiej).

Połączenie z ul. Gagarina utrzymają ulice Podchorążych (wyjazd możliwy tylko w prawo) i Parkowa, a odzyskają je ulice po południowej stronie – Sułkowicka (możliwy będzie wjazd na tę jednokierunkową drogę z Gagarina), Nabielaka i Górska (wyjazd tylko w prawo, w kierunku Czerniakowskiej). 

Połączenia z ul. Gagarina wciąż nie będzie miała ul. Stępińska – zarówno po północnej, jak i po południowej stronie.

Na pozostałym odcinku ul. Gagarina, czyli od ul. Sieleckiej do Czerniakowskiej, zasady poruszania się nie ulegną zmianie. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do połowy grudnia 2022 r.

Autobusy jak dotychczas

Nie zmienią się trasy autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego. Będą one nadal zatrzymywały się na tymczasowych przystankach: Sielce 54, Iwicka 52, Stępińska 52 i Spacerowa 53. Wraca natomiast przystanek Stępińska 01 w stałej lokalizacji, czyli na południowej jezdni ul. Gagarina – za skrzyżowaniem z ul. Górską.

Ulica Gagarina w budowie i z nowym asfaltem. W oddali robotnicy, pojazdy budowy i cieżarówki. Po prawej na poboczu materiały budowlane.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Ciężki pojazd budowlany do asfaltowania i/lub walcowania nawierzchni. Widok na walec. Po prawej i w oddali budowana jezdnia i jeden samochód osobowy.
Ciężki pojazd budowlany do asfaltowania i/lub utwardzania nawierzchni. Widok na podwozie.