null

Nowa część Szpitala Bielańskiego już gotowa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pomieszczenie szpitalne z szarą podłogą i szklanymi ścianami gdzie stoją szpitalne łóżka oraz kolumny medyczne
Oddziały w nowej części Szpitala Bielańskiego są już w pełni gotowe i wyposażone | Autor: Rafał Motyl

Zakończyła się już budowa nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego, zostało też wyposażone w sprzęt i aparaturę medyczną. To jedna z największych i najważniejszych inwestycji miejskich na mapie zdrowotnej Warszawy.

Warszawa inwestuje w zdrowie

Nowe skrzydło Szpitala Bielańskiego jest już gotowe i w pełni wyposażone. Znajdują się nim m.in. oddział psychiatrii dla dorosłych, oddział rehabilitacji, blok z 10 salami operacyjnymi, oddział intensywnej terapii i laboratoria. To ogromna inwestycja miasta w zdrowie warszawskich rodzin, seniorów i osób potrzebujących szybkiej pomocy na najwyższym poziomie. Zapewni ją profesjonalna kadra szpitala, której oddaliśmy do dyspozycji nowoczesny sprzęt medyczny. Budowa i wyposażenie nowej części szpitala zostały w całości sfinansowane z budżetu miasta i kosztowały blisko 200 mln zł – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Przypomnijmy: budowa nowej części Szpitala Bielańskiego trwała dwa lata – prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2020  r., a już w grudniu 2022 r. zakończyły się wymagane prawem procedury odbiorów.

Bardzo się cieszę, że Szpital Bielański zapewnia opiekę medyczną na najwyższym poziomie, w komfortowych dla pacjentów i personelu medycznego warunkach. To dla nas ogromnie ważne, aby miejskie podmioty lecznicze zapewniały swojej kadrze możliwość pracy z najnowocześniejszym sprzętem – zwraca uwagę Ewa Malinowska - Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. 

Obiekt, który tu powstał, posłuży kolejnym pokoleniom. Projekt nowej części budynku został stworzony z udziałem personelu medycznego placówki i uwzględnia realne potrzeby pacjentów, jak i służb medycznych.

Szpital Bielański rozwija skrzydła

W nowej 5-kondygnacyjnej części o powierzchni blisko 10 tys. m2, znajdują się:

  • oddział psychiatrii dla dorosłych (37 łóżek),
  • oddział rehabilitacji z 30 łóżkami,
  • blok z 10 salami operacyjnymi,
  • oddział intensywnej terapii,
  • centralna sterylizatornia,
  • laboratoria, pomieszczenia techniczne i pomocnicze.

Na wyposażenie budynku miasto przeznaczyło niemal 70 mln zł. Poza meblami i akcesoriami, Warszawa sfinansowała zakup ponad 38 tys. sztuk nowoczesnego sprzętu medycznego – dodaje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną. 

To m.in.:

  • stoły operacyjne za blisko 5 mln zł,
  • aparaty rentgenowskie nowej generacji (łączny koszt blisko 5 mln zł),
  • wyposażenie centralnej sterylizatorni (za ponad 4 mln zł),
  • centrala monitorująca funkcje życiowe pacjenta, kardiomonitory, mikroskopy operacyjne, lasery, pompy infuzyjne ze stacją dokującą, respirator, aparat USG i inne.

W nowym skrzydle Szpitala Bielańskiego niebawem rozpocznie się etapowe uruchamianie działalności medycznej. W pierwszej kolejności nastąpi przeniesienie centralnej sterylizacji oraz oddziały psychiatrii i rehabilitacji.

Po serii szkoleń dla medyków, zostanie uruchomiony blok operacyjny. Zgodnie z zawartą umową, kolejnym etapem prac jest modernizacja części pomieszczeń starego budynku szpitalnego w miejscu połączenia z budynkiem, łącznikiem usytuowanym na każdej z kondygnacji.

Na tle szpitalnych łóżek ustawionych pod oknem stoją trzy kobiety, z których jedna stojąca po środku, z długimi brązowymi włsoami i białej marynarce przemawia do mikrofonu
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Sala operacyjna w której znajdują się monitory, łózko medyczne, lampy oraz sprzęt i aparatura medyczna, kolumna anestezjologiczna
Grupa osób zgromadzona w szpitalnym pomieszczeniu gdzie pod oknami stoją łózka medyczne wyposażone w sprzęt medyczny
Sala szpitalna z zaścielonymi łóżkami dla pacjentów ustawionymi pod ścianami
Sala szpitalna z zaścielonymi łóżkami dla pacjentów ustawionymi pod ścianami
Sala szpitalna z zaścielonymi łóżkami i pomalowanymi na żółto ścianami, w której znajdują się goście odwiedzający szpital
Grupa kobiet i mężczyzn odwiedza salę operacyjna oświetloną na zielono, gdzie znajduje się łózko operacyjne i sprzęt medyczny