null

Nominacje do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Książki historyczne ułożone nieróno w trzech rzędach jedna na drugiej

O nominację do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego rywalizowało w tym roku 101 publikacji. Spośród nich jury wybrało 10 tytułów. Zwycięzca zostanie ogłoszony 27 listopada.

Historia jest nieodłączną częścią naszej tożsamości i ma ogromny wpływ na to, jak wygląda nasz współczesny świat.  Ważne jest abyśmy się nią interesowali i poznawali z różnych perspektyw. Jak zwykle książki nominowane do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego, słynnego autora "Rozmów z katem", poruszają wiele ciekawych wątków z przeszłości, dlatego bardzo Państwa zachęcam do czytania najlepszej 10 w długie jesienne wieczory i nie tylko – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Na liście znalazły się publikacje mówiące zarówno o czasach II RP, wojny i okupacji, jak i o PRL. Większość z nich, nawet jeśli dotyczy spraw odległych, naświetla współczesność, tłumacząc genezę zjawisk, z którymi obcujemy również i dziś. Podejmują tematy, które wciąż są przedmiotem debaty publicznej np. przygotowania Polski do II wojny światowej, społeczne dzieje PRL, ocena osób należących do elity PZPR, kształtowanie się nowoczesnego narodu polskiego czy obecność osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej. Wskazane przez jury publikacje pozwolą lepiej i mądrzej spierać się o korzenie naszej teraźniejszości, o nowoczesność, patriotyzm i polskość.

Chociaż nominowane książki należą do literatury historycznej, nierzadko podejmują tematykę szpiegowską, polityczną, filozoficzną czy gospodarczą. Autorzy korzystali zarówno z akademickiego aparatu badawczego, jak i reporterskiego rzemiosła.

Lista nominowanych do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego:

  • Andrzej Brzeziecki, „Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza”, Wydawnictwo Literackie,
  • Piotr M. A. Cywiński, „Auschwitz. Monografia człowieka”, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau,
  • Artur Domosławski, „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”, Wielka Litera,
  • Wojciech Marciniak, „Odzyskać nadzieję, wrócić do Ojczyzny. Związek Patriotów Polskich w Południowym Kazachstanie 1944-1946”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Pamięci Sybiru,
  • Rafał Matyja, „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”, Karakter,
  • Brian Porter-Szűcs, „Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii”, tłum. Anna Dzierzgowska i Jan Dzierzgowski, Wydawnictwo Filtry,
  • Michał Przeperski, „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”, Instytut Pamięci Narodowej,
  • Marcin Stasiak, „Polio w Polsce 1945-1989. Studium z historii niepełnosprawności”, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”,
  • Jacek Tebinka, Anna Zapalec, „Polska w brytyjskiej strategii wspierania ruchu oporu. Historia Sekcji Polskiej Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE)”, Wydawnictwo Neriton,
  • Anna Wylegała, „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”, Wydawnictwo Czarne.

O nagrodzie

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Miasta Warszawy, jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, a w ubiegłym roku Grzegorz Piątek za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. Jury nagradza publikacje podejmujące tematy, które interesują nie tylko naukowców i miłośników historii. Pogłębiona refleksja nad najnowszą historią Polski pozwala bowiem zrozumieć również bieżącą rzeczywistość i światopoglądowe spory, które toczą się do dziś.

Nagroda jest także uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, demokraty i żołnierza Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więzionego przez komunistów. Był autorem „Rozmów z katem”, niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.

Książki ocenia jury w składzie: Andrzej Friszke (Przewodniczący), Antoni Dudek, Dobrochna Kałwa, Barbara Klich-Kluczewska, Jan Kofman, Andrzej Krzysztof Kunert, Anna Landau-Czajka, Tomasz Łubieński, Anna Machcewicz, Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert i Andrzej Wielowieyski.

Laureata Nagrody poznamy 27 listopada

Autor lub autorka najlepszej książki otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę - replikę temperówki patrona nagrody. Szczegółowe informacje można znaleźć na: dsh.waw.pl/nagroda-moczarskiego.