null

Nominacje do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Nominacje do nagrody literackiej

Proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej – znamy już tytuły nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Jury pod przewodnictwem Justyny Sobolewskiej wybrało 12 najlepszych polskich książek wydanych w 2020 roku.

Nagroda literacka m.st. Warszawy zostanie przyznana w tym roku po raz 14.  Miasto funduje nagrody w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska). Jak co roku jury wybierze też warszawskiego twórcę lub twórczynię. 

- Cieszę się, że w Warszawie tak cenimy książki. Czas pandemii sprzyja czytaniu, a nagradzanie autorek i autorów nabiera znaczenia w tym trudnym dla kultury czasie. Każdy, kto lubi czytać, znajdzie wśród nominowanych tytułów propozycje dla siebie. Na pewno warto wziąć pod uwagę rekomendacje jurorów, którzy z kilkuset zgłoszonych do konkursu książek wskazali 12 ich zdaniem najciekawszych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

 

Nagroda po raz 14.

To już kolejna edycja Nagrody realizowana w pandemii. Mimo to czytelnicy i czytelniczki, a także bibliotekarze, księgarze i wydawcy, zgłosili do konkursu ponad 700 tytułów. Internetowy formularz został wypełniony przeszło 1200 razy.

Warszawa od wielu lat wspiera inicjatywy związane z czytelnictwem: współorganizuje i dofinansowuje literackie festiwale, plenery i spotkania autorskie, wspiera biblioteki i niezależne księgarnie. Nagroda Literacka to jeden ze sposobów promowania literatury.

Jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy pracuje od tego roku w nowym składzie (poprzednie zakończyło swoją kadencję). Na czele stoi Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka „Polityki”. Razem z nią najlepsze książki wybierają: Maciej Jakubowiak (sekretarz jury) – krytyk, eseista i redaktor „Dwutygodnika”, Eliza Kącka – znawczyni poezji, adiunktka na Wydziale Polonistyki UW, Jarosław Klejnocki – poeta, pisarz i dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Anna Kramek-Klicka – praktykująca polonistka, Agnieszka Sowińska – tłumaczka z języka rosyjskiego i dziennikarka, oraz Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni.

 

Nominacje do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy:

Proza 

Zyta Rudzka Tkanki miękkie, W.A.B
Julia Fiedorczuk Pod słońcem, Wydawnictwo Literackie
Elżbieta Łapczyńska Bestiariusz nowohucki, Biuro Literackie

 

Poezja 

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska Rośliny mięsożerne, Instytut Mikołowski
Joanna Bociąg Boję się o ostatnią kobietę, Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
Radosław Jurczak Zakłady holenderskie, Biuro Literackie

 

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje) 

Aleksandra i Daniel Mizielińscy Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych, Wydawnictwo Dwie Siostry
Agnieszka Kacprzyk, il. Marianna Sztyma Skąd jestem?, Wydawnictwo Albus
Rafał Witek, il. Aleksandra Fabia Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki, Wydawnictwo Bajka

 

Książka o tematyce warszawskiej 

Grzegorz Piątek Najlepsze miasto świata, W.A.B
Agata Tuszyńska, Iwona Chmielewska Mama zawsze wraca, Wydawnictwo Dwie Siostry
Rafał Księżyk Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989 -1993, Wydawnictwo Czarne

 

O Nagrodzie 

Nagroda Literacka m.st. Warszawy docenia współczesnych ludzi pióra, twórczynie i twórców prozy, poezji, literatury dziecięcej oraz książek o Warszawie. Łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa i otwartością na zmieniające się potrzeby czytelników. Tytuły wyróżnione Nagrodą to najlepsza polska literatura, gotowa lista lektur z nazwiskami wspaniałych autorów i autorek.  

 

Laureatów 14. Nagrody Literackiej m. st. Warszawy poznamy w czerwcu. Szczegóły na profilu FB Nagrody.

Nagroda literacka-kategoria dziecięca
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Nagroda literacka-kategoria poezja
Nagroda literacka-kategoria proza
Nagroda literacka-tematyka warszawska