null

Noc odkryć i przeżyć

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: UM Warszawa

Wiele warszawianek i wielu warszawiaków czeka na tę jedną, wyjątkową noc przez cały rok. Tegoroczna Noc Muzeów w stolicy odbędzie się już 13 maja. Zaplanowano setki atrakcji dla wszystkich miłośników odkrywania miasta po zmroku. Tego dnia nie sposób się nudzić!

Noc Muzeów to 270 fantastycznych miejsc w całej Warszawie do zwiedzania. Sprawdźcie całą listę i wyruszcie całymi rodzinami odkrywać stolicę. A przy okazji oczywiście możecie zajrzeć do mojego gabinetu i zobaczyć jak wygląda miejsce, w którym na co dzień pracuje prezydent m.st. Warszawy. Do zobaczenia już 13 maja! – zachęca do uczestnictwa w Nocy Muzeów Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W nocy z 13 na 14 maja otwartych będzie aż 267 placówek, z czego ponad 40 po raz pierwszy. Podobnie, jak w latach poprzednich nie są to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. będzie można obejrzeć fragment stuletnich sieci kanalizacyjnych ukrytych pod ziemią, zwiedzić nowo otwartą Ambasadę Islandii w Polsce, zobaczyć wnętrza niesamowitej Willi Żabińskich w warszawskim Zoo i wziąć udział w warsztatach w innowacyjnym centrum edukacyjnym specjalizującym się w programowaniu i robotyce.

Poza tym w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w kinie Iluzjon obejrzeć wystawę zabytkowego sprzętu filmowego i filmy wyświetlane z taśmy 16 milimetrowej. Dla spacerowiczów będzie także otwarty powstający gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad.

Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Stołeczne Centrum Edukacji poprowadzi warsztaty malarskie w plenerze, a na Pradze-Północ odbędzie się spacer po Szmulowiźnie i Michałowie. Tej nocy będzie można również zobaczyć gabinet prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego przy Placu Bankowym 3/5.

Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę i wystawę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na placu Defilad. Przygotowano także specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeum.

Komunikacja miejska w Noc Muzeów

I w tym roku będą bezpłatne linie muzealne. Linia autobusowa N obsługiwana autobusami elektrycznymi oraz linia tramwajowa M obsługiwana tramwajami zabytkowymi. By wszyscy warszawiacy bezpiecznie wrócili do swoich domów wydłużony zostanie czas kursowania komunikacji miejskiej. Metro, tramwaje i autobusy będą jeździć do godziny ok. 2:30, a autobusy nocne ze zwiększoną częstotliwością niż zwykle.

Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie kultura.um.warszawa.pl/nocmuzeow oraz na stronie ebilet.pl, a także na Facebooku. Informator dostępny jest w języku polskim, angielskim i ukraińskim.