null

Noc Muzeów z widokami na najlepszą architekturę Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
8. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy - mozaika ze zdjęć budynków i wydarzeń nominowanych do nagrody

Fantastyczne budynki i niezwykłe wydarzenia nominowane do Nagrody Architektonicznej będzie można zobaczyć 27. piętrze biurowca Widok Towers. Internetowy plebiscyt mieszkańców zaczyna się już 13 maja. A wystawa zostanie otwarta w Noc Muzeów 14 maja.

Znamy już najlepsze realizacje minionego roku i nominacje do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. W piątek, 13 maja zaczyna się plebiscyt, który rozstrzygnie kto i za co dostanie Nagrodę Mieszkańców. Warto zagłosować i odwiedzić wystawę na ostatnim piętrze wieżowca Widok Towers, z którego rozciąga się niesamowita panorama na całe centrum miasta!

Najlepsza architektura, plebiscyt i wystawa z widokami

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy propaguje najlepsze budynki i przestrzenie publiczne. Szansę na jej otrzymanie mają także wystawy czy książki.

Razem zmieniamy Warszawę. Chcemy, by była atrakcyjna i wygodna do życia dla wszystkich, i bardziej zielona. Teraz wybieramy najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia architektoniczne z 2021 roku. Jury nagrody wskazało najciekawsze realizacje w sześciu kategoriach. Zaczynamy najbardziej emocjonującą część naszego konkursu. To mieszkanki i mieszkańcy Warszawy wskażą, co zasługuje na ich nagrodę – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jest w czym wybierać. Są inwestycje duże i małe, drapacze chmur i niewielkie obiekty. Wszystkie nominacje w 8. edycji naszego konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie w Widok Towers w Alejach Jerozolimskich 44.

Opisy i zdjęcia inwestycji oraz wydarzeń architektonicznych znajdują się na stronie nagroda-architektoniczna.pl. Tam też do 27 maja można zagłosować w plebiscycie, który wyłoni Nagrodę Mieszkańców. Mieszkanki i mieszkańcy wybierają w głosowaniu jedną realizację lub jedno wydarzenie.

W naszej pracy wykorzystujemy wiedzę ekspertów. Oceniamy architekturę i założenia urbanistyczne pod kątem rozwiązań środowiskowych. Sprawdzamy, czy spełniają wymogi projektowania uniwersalnego. Dlatego jury w naszym konkursie przyznaje też nagrodę za rozwiązania proekologiczne oraz nagrodę za rozwiązania, które zapewniają dostępność wszystkim, a szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji – dodaje Marlena Happach, architekt miasta.

Zwiedzanie z panoramą Warszawy w tle

Wystawa na 27. piętrze budynku Widok Towers dostępna jest od soboty 14 maja, oprowadzania w godzinach 12, 14 i 16. Obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/837347-124/.

Wieczorem w godz. 19-22 w ramach Nocy Muzeów zostaną organizowane zwiedzania indywidualne. Wstęp nie wymaga zapisów, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zbiórka w holu Widok Towers od strony Alej Jerozolimskich. Zwiedzający proszeni są  o podanie imienia i nazwiska.

Wystawa będzie czynna do końca trwania plebiscytu, czyli do 27 maja. Potem zostanie wznowiona w czerwcu – już po ogłoszeniu wyników konkursu. Po Nocy Muzeów w maju można ją zwiedzać w wybrane dni o ustalonych godzinach. Miasto zaprasza wszystkich zwiedzających - w wybrane dni powszednie w ciągu dnia zorganizowane grupy szkolne (do 30 osób), a popołudniami osoby indywidualne.

Zapisy na zwiedzania indywidualne: https://app.evenea.pl/event/nagroda/

Zapisy dla zorganizowanych grupy szkolnych pod adresem mailowym: kontakt@pawilonzodiak.pl

Wystawę można zwiedzać:

 • 15.05.2022 r. godz. 14 i 16
 • 18-20.05.2022 r. godz. 12 (zorganizowane grupy szkolne) i 18
 • 21-22.05.2022 r. godz. 12 i 16
 • 25-27.05.2022 r. godz. 12 (zorganizowane grupy szkolne) i 18
 • 22-26.06.2022 r. godz. 18

Zapisy na czerwcowe oprowadzania podane zostaną w późniejszym terminie.

Organizatorami tego wydarzenia są Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy oraz Widok Towers | S+B Gruppe.

Kto jest w gronie nominowanych do Nagrody Architektonicznej

Jakie inwestycje i wydarzenia nominowano do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy i co można zobaczyć na wystawie?

Jury Nagrody wskazało najlepsze realizacje i wydarzenia w sześciu kategoriach. Każdy może wybrać tylko jedną z tych propozycji i wskazać ją do Nagrody Mieszkańców. Wszystkie te nominacje są prezentowane (z opisami) na wystawie w Widok Towers.

 

Architektura użyteczności publicznej:

 • Budynek Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej, ul. Dobra 55, Kuryłowicz & Associates
 • Sauna Wisła, Port Czerniakowski, Patwater i Kwadratura
 • Dom Ronalda McDonalda, ul. Księcia Trojdena 2B, AFP Architekci Tomasz Flejterski, Alicja Szojda

Architektura komercyjna

 • Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z, rondo Daszyńskiego 4, JEMS Architekci
 • Browary Warszawskie, Grzybowska/ Wronia/ Chłodna/ Krochmalna, JEMS Architekci
 • Targowisko Bakalarska – Asian Town, ul. Bakalarska 11, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

Architektura mieszkaniowa

 • W Apartments, ul. Siedmiogrodzka 3, WWAA
 • Dom Ronalda McDonalda, ul. Księcia Trojdena 2B, AFP Architekci Tomasz Flejterski, Alicja Szojda
 • Wileńska Express, ul. Wileńska 14 A, AMC Andrzej M. Chołdzyński Architekt

Nowe życie budynków

 • Piwnice Leżakowni, Browary Warszawskie, JEMS Architekci
 • Fabryka PZO, ul. Grochowska 316, Konkret Architekci
 • Targowisko Bakalarska – Asian Town, ul. Bakalarska 11, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

Projektowanie przestrzeni publicznej

 • Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma, ul. Nowolipki 28, Marcin Urbanek, Łukasz Mieszkowski
 • Modernizacja Plaży Romantycznej w Wawrze, ul. Rychnowska, Pracownia Projektowa Karol Żurawski i zespół
 • Browary Warszawskie, Grzybowska/ Wronia/ Chłodna/ Krochmalna

Wydarzenie architektoniczne

 • Książka Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej „Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.” oraz strona internetowa „ARCHIwum Warszawy lat. 90”
 • Wystawa „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”, Klara Czerniewska-Andryszczyk, Ewa Perlińska-Kobierzyńska, Natalia Budnik, Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis
 • Wystawa „Jak robić szkołę?”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Szymon Maliborski, Paweł Brylski

Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Partnerzy merytoryczni to Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Urbanistów Polskich. Patronami medialnymi tegorocznej edycji są: „ARCHITEKTURA-murator”, „Architecture Snob”, „RZUT”, „VOGUE”, „MAD White”, „NW. NOWA WARSZAWA”, „URBNEWS”.  

Więcej na: nagroda-architektoniczna.pl oraz profilu konkursu na Facebooku.

Zdjęcia inwestycji oraz wydarzeń nominowanych do nagrody