null

Noc Muzeów na żywo – już jutro

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W centrum uwagi plakat Nocy Muzeów 2022 umieszczony na stojaku w zajezdni w zajezdni MZA. W tle widać stare, odrestaurowane pojazdy - samochody i autobusy.
Autor: Rafał Motyl

Ponad 200 podmiotów stworzyło specjalną ofertę na sobotnią Noc Muzeów i zaprasza do odwiedzenia swoich siedzib na terenie Warszawy lub wirtualnego adresu w sieci. Wiele placówek przygotowało program dla gości z Ukrainy, internetowy informator również jest dostępny w języku ukraińskim.

Po dwóch latach wreszcie możemy skorzystać na żywo z tego fantastycznego święta. Zachęcam Warszawiaków do udziału w Nocy Muzeów, podczas której będzie można m.in. zwiedzić mniej znane zakamarki miasta, uczestniczyć w licznych imprezach dzielnicowych, czy podziwiać jeden z najsłynniejszych obrazów Rembrandta. Bawcie się wszyscy dobrze – zachęca prezydent Rafał Trzaskowski.

Moc atrakcji

Podczas Nocy Muzeów będzie można odwiedzić miejsca, które nie są dostępne na co dzień. Pracownicy Teatru Syrena zapraszają do obejrzenia aktorskich garderob, teatralnych pracowni i innych miejsc za kulisami teatru. W kinie Iluzjon będzie można natomiast zwiedzić kabiny projekcyjne oraz porozmawiać ze specjalistami z FINA o tajnikach pracy z taśmą filmową.

Zajezdnia autobusowa Stalowa umożliwi miłośnikom transportu publicznego spacer po stacjach kontroli pojazdów i halach technicznych, a w Lesie Bemowo będzie można zwiedzić ruiny Radiostacji Babice. To tylko niektóre z propozycji niezwykle bogatego, tegorocznego programu.

W internecie i w plenerze

Dla tych, którzy wolą uczestniczyć w Nocy Muzeum bez wychodzenia z domu, 20 instytucji przygotowało specjalny, wirtualny program. Online będzie można zwiedzić Fabrykę Wedla, pospacerować po budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy odbyć wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestniczyć można także w wydarzeniach plenerowych, których będzie aż 84, w tym wystawy plenerowe, nocne spacery po ogrodach czy koncerty np. w Muzeum Fryderyka Chopina.

Nocna komunikacja

W tym roku również kursować będą bezpłatne linie muzealne. Linia autobusowa N na trasie: plac Narutowicza – Muranowska oraz linia M obsługiwana tramwajami zabytkowymi na trasie: pl. Narutowicza – al. Zieleniecka. Czas kursowania komunikacji miejskiej zostanie wydłużony. Tramwaje i autobusy będą jeździć do godziny ok. 2:30, a autobusy nocne ze zwiększoną częstotliwością niż zwykle.

Program Nocy Muzeów – tylko online

Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie kultura.um.warszawa.pl, a także w aplikacji Going, gdzie przygotowana będzie również selekcja ciekawych wydarzeń dla dzieci.