null

Niezwykłe miejsce w Lesie Kabackim

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Drewniana leśniczówka przy Lesie Kabackim. Widok z zewnątrz na drewniane ściany

Zabytkowa, drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej przeszła w mijającym roku prawdziwą metamorfozę. W pięknych pomieszczeniach z odrestaurowanymi polichromiami odbywają się już zajęcia z edukacji ekologicznej dla uczniów warszawskich szkół.

Historia leśniczówki sięga II połowy XIX wieku i jest wyjątkowym przykładem architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Przez blisko 130 lat pełniła swoją funkcję i była zamieszkała przez leśniczych, którzy sprawowali opiekę nad drzewostanem Lasu Kabackiego. 36 lat temu została wpisana do rejestru zabytków.

Umowę na remont budynku położonego w Lesie Kabackim podpisano w styczniu 2022 roku i trwał on zgodnie z planem 18 miesięcy. Koszt inwestycji, którą zrealizował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta sięgnął poziomu 2,8 mln zł.

Budynek posiada walory historyczne, dlatego prace prowadzone były pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Założenie było takie, aby modernizacja pozwoliła zachować specyfikę obiektu i jego zabytkowy charakter.

Udało się ocalić część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń oraz ich wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny. Do dawnej świetności wróciła także drewniana podłoga, która nadaje wnętrzu wyjątkowości. Zakres inwestycji obejmował roboty izolacyjne, murarskie, ciesielskie i konstrukcyjne. Powstały też nowe instalacje: sanitarna, elektryczna i teletechniczna.

Zachowane polichromie

Drewniana konstrukcja budynku z powodu degradacji w znacznym stopniu wymagała wymiany, dlatego nie udało się zachować całej dekoracji malarskiej. Natomiast udało się w każdym pomieszczeniu ocalić oryginalne fragmenty, które zostały wyeksponowane w formie tzw. świadków. W czterech pomieszczeniach z sześciu polichromia została wiernie odtworzona.

Odsłonięto i zakonserwowano polichromie znajdujące się bezpośrednio na drewnianych słupach konstrukcyjnych przy otworach okiennych. Dodatkowo w celach edukacyjnych na jednej ze ścian pokazano, osłonięty szybą, cały przekrój drewnianej ściany przez wszystkie warstwy i późniejsze nawarstwienia i naprawy. 

Obecnie wnętrza leśniczówki są pełne nasyconych kolorów w tonacjach charakterystycznych dla kamienicznych wnętrz z XIX i początku XX wieku: czerwieni, bordo, łososiowych oraz błękitów. Najwyraźniej kolory te chętnie stosowano również w architekturze drewnianej. 

Leśniczówka edukacyjna

Dzisiaj budynek posiada przestrzeń wystawienniczą, edukacyjną i warsztatowo-kreatywną. Poza oryginalnymi, odrestaurowanymi meblami znalazło się tam również nowoczesne wyposażenie edukacyjne: sprzęt multimedialny i szklane gabloty. 

Zajęcia w leśniczówce są dla małych grup, większe będą mogły zwiedzać budynek przy okazji leśnych warsztatów lub spotkań organizowanych w pobliskim Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W grudniu w zajęciach uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie z warszawskich placówek edukacyjnych. Od lutego 2024 r. w weekendy będą mogły skorzystać z nich także osoby indywidualne.

Zabytkowa, drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej - widok na budynek z boku. Po lewej stronie rosnące drzewo, przed budynkiem dwa ule.
Zobacz galerię (4 zdjęć />)
Wnętrze zabytkowej, drewnianej leśniczówka przy ul. Rydzowej - w pokoju o jasnokremowych ścianach na lewej ścianie drewniany kredens z żółtym przeszkleniem i białe drzwi wyjściowe. Na ścianie na wprost: brązowy drewniany regał z książkami; okno pod którym ułożone są oprawione w ramki grafiki; tablica korkowa; wieszak z ubraniami oraz biurko, na którym stoją między innymi maszyna do pisania i lampka. Przy biurku ustawiona czerwona tablica z białym napisem,
Drewniana zabytkowa leśniczówka przy Lesie Kabackim po modernizacji
Przeszklone gabloty z eksponatami, biały kaflowy piec oraz ubrania leśniczych na wieszaku we wnętrzu zabytkowej leśniczówki