null

Niezgoda na nienawiść

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na ciemnym prawie czarnym tle, grafika twarzy w stylu grafik międzywojnia w różnych odcieniach czerwieni
Autor: DSH

W roku setnej rocznicy zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza Dom Spotkań z Historią wraz z m.st. Warszawa zaprasza na wydarzenia pod wspólnym hasłem „Niezgoda na nienawiść”. Obchody zainaugurują masterklasy artystyczne, m.in. filmowe i fotograficzne. Rozpoczynają się już w tym tygodniu.

16 grudnia 2022 roku mija sto lat od zabójstwa pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza. Prezydent dzisiaj jest symbolem, bohaterem, ale tragicznym, bo stał się nim w najgorszych możliwych okolicznościach. W pierwszym dniu swojej prezydentury został zastrzelony przez artystę, malarza o radykalnych nacjonalistycznych poglądach Eligiusza Niewiadomskiego. Wydarzenia grudniowe ukazały kryzys tworzącego się właśnie państwa oraz jego ustroju. Pozwoliły też rosnąć w siłę ruchom nacjonalistycznym, te z kolei w kolejnych latach dały jeszcze więcej przestrzeni dla narracji i działań antymniejszościowych, w tym antysemickich. Rada Miasta Stołecznego Warszawy ogłosiła rok 2022 Rokiem Gabriela Narutowicza, a sto lat od tamtych wydarzeń przygotowany został program, w którym wiodącymi tematami będą wykluczenie, tolerancja, manipulacja, transparentności treści i w końcu – nienawiść. Obchody rozpoczną się już w październiku, a ich kumulacja i finał nastąpią w dniach 16-18 grudnia w Domu Spotkań z Historią.

Wydany także będzie specjalny numer „Dwutygodnika”. Zaplanowano otwarcie dwóch wystaw i rocznicowy weekend z koncertem zespołu Hańba.

Masterklasy – Kos-Krauze, Lach, Bujnowski, Janczyszyn

Joanna Kos-Krauze proponuje masterklasy „Obcy przy moim stole”.

czarnobiałe zdjęcie kobiety podpierającej twarz dłońmi, średniej długości włosy, półuśmiech

Podczas spotkań z grupą uczestników i uczestniczek będą analizowane filmy polskie i światowe pod kątem języka opowieści o obcym, innym oraz o źródłach nietolerancji, nienawiści, rasizmu. Cykl warsztatów to 6 spotkań po 3,5 godziny. Odbywać się będą w DSH od 16.00 do 19.30 - 15 i 16 października, 5 i 6 listopada oraz 3 i 4 grudnia.

Dyba i Adam Lach zapraszają na masterklasy fotograficzne i pogłębione dyskusje na temat tworzenia fake newsów a także romantycznych, ilustracyjnych obrazóww świecie, gdzie fotografia dokumentalna musi być oparta na bezpośrednim kontakcie, zaufaniu oraz rzetelnej i pogłębionej obserwacji i analizie tematu. Warsztaty trwają 4 x 5 godzin – 22.10, 5 i 19.11 oraz 3.12.

czarnobiałe zdjęcie upozowanej pary

 

Rafał Bujnowski i Sylwia Janczyszyn zapraszają zaś na masterklasy z pirografii – techniki zdobniczej oraz druku wypukłego polegającego na wypalaniu wzorów „Pirografia – warsztaty o nadziei i nienawiści”. Jedno z założeń projektu to stworzenie kreatywnego zespołu, spotkania odbędą się 15 i 22.10 oraz 6.11.

Na masterklasy obowiązują zapisy. Terminy poszczególnych warsztatów, warunki zapisów oraz regulamin uczestnictwa znaleźć można na stronie:
DSH: niezgoda na nienawiść.

Książka „Zabójstwo Narutowicza. Kres demokracji w II RP”

24 listopada ukaże się książka, w której Ośrodek KARTA przedstawia zbrodnię
z grudnia 1922 oraz jej tło polityczne i społeczne – opowiedziane głosami bezpośrednich uczestników i świadków wydarzeń, a także relacjami z ówczesnej prasy. To szokująca kronika nacjonalistycznej nienawiści, która doprowadziła do tragedii wyznaczającej kres demokracji w II Rzeczpospolitej. Współwydawcą książki jest Dom Spotkań z Historią.

Dwutygodnik.com – numer specjalny

Sto lat po zabójstwie Gabriela Narutowicza w numerze specjalnym „Dwutygodnika” zostanie podjęta próba namysłu nad współczesnymi formami i przejawami nienawiści: klasowej, sieciowej, indywidualnej i wspólnotowej. Autorzy i autorki przyjrzą się najważniejszym wątkom współczesnych hate studies, a także obrazom, wizualnym zapisom hejtu. Powrócą do lat 20. XX wieku, aby lepiej zrozumieć współczesne lata 20. Wreszcie, piórami ukraińskich autorek, zadane zostaną pytania o nienawiść w kontekście ukraińsko-rosyjskiej wojny.

Narutowicz i Towarzystwo Zniechęcenia

Plenerowa wystawa „Narutowicz”, stworzona przez Marcina Matuszewskiego, stanie na Krakowskim Przedmieściu od 16 grudnia, przybliżając publiczności sylwetkę Gabriela Narutowicza oraz realia społeczne i polityczne w 1922 roku.

„Towarzystwo zniechęcenia” - niezwykłą wystawę, przygotowaną przez Martę Czyż i Yuriya Bileya, będzie można oglądać w DSH od 16 do 18 grudnia. Pozwoli ona nie tylko stanąć przez obrazami, na które patrzył chwilę przed swoją śmiercią prezydent Narutowicz, lecz także lepiej poznać tło tamtych wydarzeń, również pod kątem ich percepcji we współczesnej sztuce i kulturze.

Koncert zespołu Hańba

Członkowie Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej Hańba! wcielają się w bohaterów
z lat 30. piętnujących zło otaczającego ich świata: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze znani – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka, Wittlin) oraz podwórkowe instrumentarium.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Grafika różowe tło i napis Masterklasy z Joanną Kos-Krauze
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Grafika różowe tło i napis niezgoda na nienawiść
Grafika różowe tło i napis niezgoda na nienawiść w tle podobizna Narutowicza.