null

Niezależne krótkie metraże czyli Festiwal Grand OFF

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Chłopiec karmi biała kozę
Autor: Festiwal GrandOff

Grand OFF to warszawskie święto kina niezależnego. Na tegoroczny przegląd nadesłano ponad 3500 filmów krótkometrażowych ze 120 krajów. Festiwal im. Witolda Kona potrwa do 5 grudnia.

Najciekawsze produkcje krótkometrażowe z całego świata poddawane są preselekcji, a potem ocenie profesjonalnej komisji, która decyduje o przyznaniu nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. W tym roku o statuetki rywalizują takie tytuły jak: „Harta” w reż. Julii de Paz, „The Untouchable” w reż. Avazeha Shahnavaza oraz „Moja trumna” w reż. Macieja Marczewskiego.

Edukacja filmowa

Ważną ideą przyświecającą organizatorom Festiwalu Grand OFF jest edukacja filmowa. Wśród tegorocznych propozycji znalazły się warsztaty scenariuszowe, operatorskie, reżyserskie, a także z realizacji dźwięku i montażu. Wstęp na każdy z warsztatów jest bezpłatny, nie ma konieczności wcześniejszej rejestracji, a ich szczegółowy program znajduje się na stronie festiwalu.

Nagrody dla ważnych postaci kina

Na każdym festiwalu goszczą i odbierają nagrody goście specjalni. Honorowe statuetki Grand OFF otrzymali już: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Andriej Zwiagincew, Jerzy Stuhr, Ewa Wiśniewska.

W tym roku nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Magdalena Zawadzka. Aktorka ma na swoim koncie ponad 400 ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Podczas festiwalu odbędzie się pokaz filmu "Damski Interes" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego i spotkanie autorskie z Magdaleną Zawadzką, które poprowadzi krytyk filmowy i członek Kapituły Grand OFF, Łukasz Maciejewski. Spotkanie odbędzie się w środę, 30 listopada, o godzinie 18:00 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Wstęp wolny.

Twórcą i wieloletnim szefem festiwalu był zmarły w zeszłym roku Witold Kon, animator niezależnych ruchów filmowych, dyrektor biblioteki na Bielanach, społecznik i działacz kulturalny.

Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie internetowej.