null

Niedzielny tramwaj z muzyką Chopina – aktualna trasa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na peronie metra pianistka przy fortepianie, stojący wagon, ludzie siedzący na krzesełkach, w oświetleniu peronu
Autor: Rafał Motyl

Trwa III etap 18. edycji Konkursu Chopinowskiego. Zakwalifikowało się do niego 23 pianistów, ich przesłuchania trwają do jutra. Cały czas w Warszawie odbywają się także różne wydarzenia specjalne związane z kompozytorem pod hasłem „W Warszawie wszystko gra Chopina”.

Wczoraj na stacji metra Stadion Narodowy odbył nocny koncert. To była niezwykła okazja, by posłuchać muzyki Chopina na żywo w wyjątkowym miejscu. Wystąpiła Aleksandra Hortensja Dąbek, młoda, ale wielokrotnie już nagradzana, uczestniczka tegorocznego Konkursu.

W niedzielę, w 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, o godz. 21.00 w Bazylice Św. Krzyża zabrzmi tradycyjnie Requiem W. A. Mozarta. Tego dnia po Warszawie będzie jeździł chopinowski tramwaj z muzyką graną na żywo, który będzie kursował od godz. 11.00 do 17.00. Trasa przejazdu to: pl. Narutowicza – pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – ul. Targowa – ul. Jagiellońska – rondo Starzyńskiego – most Gdański – rondo Radosława – ul. Okopowa – ul. Towarowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Przebieg festiwalu można śledzić także barze Studio na pl. Defilad. Relacje z muzycznych zawodów wyświetlane są na dużym ekranie.

Warto także przypomnieć, że w Warszawie znajduje się 15 multimedialnych ławeczek Chopinowskich. Po naciśnięciu przycisku posłuchać jednego z utworów Chopina, a z opisu dowiedzieć się, dlaczego ławka jest usytuowana  przed danym obiektem i jaki był jego związek z kompozytorem. O nich, a także innych atrakcjach i koncertach można też przeczytać na stronie poświęconej Warszawie Chopina.

Zwieńczeniem rywalizacji pianistów będzie uroczystość wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów zaplanowana na 21 października. Zwycięzca konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro. Warszawa ufundowała nagrodę w wysokości 7 tysięcy euro oraz wyróżnienia dla czwórki finalistów/finalistek Konkursu – po 4 tysiące euro każde (zarządzenie nr 527/2021).

na peronie metra pianistka przy fortepianie, stojący wagon, ludzie siedzący na krzesełkach, w oświetleniu peronu
Zobacz galerię (2 zdjęć)
na peronie metra pianistka przy fortepianie, stojący wagon, ludzie siedzący na krzesełkach, w oświetleniu peronu