null

Niebiesko i żółto na pętlach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Posadzone w kaskadowym kwietniku niebieskie i żółte bratki. W tle stojący przy przystanku autobus miejski i przechodzący przed nim ludzie.
Bratki na pętli Żerań FSO

Wiosna zawitała na pętle komunikacji miejskiej. Tysiące bratków będą umilać podróże pasażerom autobusów i tramwajów. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) nieprzypadkowo wybrał do pierwszych w tym roku nasadzeń kwiaty w niebiesko-żółtych barwach.

Wiosna rozgościła się w miejskiej przestrzeni. Zawitała również na pętle komunikacji miejskiej, gdzie Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął już sadzenie ponad 11 tys. bratków. W tym roku na kwietnikach dominować będą niebiesko-żółte barwy.

Wierzymy, że dla osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w stolicy, nawet tak drobne gesty mają znaczenie i dają jasny przekaz wobec sytuacji, która od ponad miesiąca ma miejsce za naszą wschodnią granicą – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta.

Niebieskie i żółte kwiaty na pętlach to kolejny gest solidarności Warszawy z Ukrainą. Nasadzenia w takich kolorach będzie można podziwiać też w reprezentacyjnych miejscach, którymi opiekuje się stołeczny Zarząd Zieleni – m.in. na głównej osi Parku Ogród Saski, w donicach na Trakcie Królewskim i na skarpie przy Warszawskiej Nike. Ukraińskie barwy można dostrzec nocą również na elewacji Pałacu Kultury i Nauki, a miejskie autobusy i tramwaje udekorowane są małymi flagami Warszawy i Ukrainy.

Wiosenne bratki

Początek wiosny to czas wciąż zmienny pogodowo. Dlatego na przystankowych kwietnikach sadzone są sprawdzone gatunki roślin, którym niestraszne są trudne warunki. Bratki, choć wyglądają na bardzo delikatne, dobrze znoszą niskie temperatury i doskonale radzą sobie z kapryśną wiosenną aurą. Płatki tych kwiatów występują w wielu kolorach i doskonale prezentują się w większych ilościach, także na piętrowych konstrukcjach, w których rosną na pętlach.

Ponad 11 tys. bratków będzie dekorowało 9 krańcowych przystanków. Po praskiej stronie Warszawy to pętla Żerań FSO, Wiatraczna oraz Annopol. W lewobrzeżnej części miasta to Nowe Bemowo, al. Krakowska P+R, Wilanów i Esperanto. Po raz pierwszy wiosenne rośliny w kwietnikach będą mogli podziwiać także pasażerowie na Bródnie-Podgrodziu i Szczęśliwicach.

Tulipany i krokusy na każdą pogodę

Wiosną na krańcowych przystankach kwitną też tysiące tulipanów i krokusów. Co roku można je podziwiać m.in. na pętli Gocław, Marymont, osiedle Górczewska czy al. Wilanowska. Należą do roślin o niewielkich wymaganiach, za to – tak samo jak bratkom – niestraszny im chłód występujący na zmianę z ciepłym powietrzem, co dla innych gatunków potrafi być bardzo niekorzystne.

Kwiaty od wiosny do jesieni 

Kwiatowe aranżacje na przystankach zmieniają się wraz z porą roku. Po wiosennych bratkach Zarząd Oczyszczania Miasta posadzi typowe dla lata begonie i pelargonie, a jesienią kapustę ozdobną, wrzosy i bardzo dobrze przyjęte przez pasażerów w zeszłym roku – wrzośce. 

Nie tylko zielone porządki

ZOM opiekuje się zielenią na 60 pętlach Warszawskiego Transportu Publicznego, na których trwają teraz pozimowe porządki, czyli grabienie trawników oraz pielęgnacja drzew i krzewów. W zakresie czystości ZOM przez cały rok zleca sprzątanie 1,3 tys. km ulic, 3,4 mln mkw. chodników, czyszczenie 4,3 tys. przystanków oraz opróżnianie 12 tys. koszy.