null

Negatywy sprzed pół wieku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
czarno-biała fotografia przedstawiająca czterech panów stojących przed autobusem

Niezwykłe znalezisko, składające się z około 500 negatywów z lat 60. i 70. odkryto w piwnicy śródmiejskiego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej. Teraz pozostaje tylko odkryć zapisane na nich historie.

Pracownicy porządkujący magazyny MDK przez przypadek natrafili na szczelnie zamknięte kartony z albumami do negatywów. Pod warstwą pustych albumów ukryte były prawdziwe perełki fotograficzne.

Fotografie jak z wykopalisk

Zdjęcia odnalezione w piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury przedstawiają osoby i wydarzenia związane z jego działalnością, której historia sięga 1952 roku. Są na nich uwiecznione gimnastyczki na sali sportowej, młodzieżowy kwartet kontrabasowy podczas jednej z prób czy dzieci biorące udział w zajęciach z modelarstwa. Wśród zdjęć znaleźć można także pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych pozujących przy autobusie – najprawdopodobniej w zajezdni przy ulicy Ostrobramskiej oraz wodowanie łodzi na Wiśle. Wiele z negatywów skrywa wciąż nieodkryte historie sprzed lat.

Kto jest na zdjęciach? 

Negatywy ujrzą światło dzienne, zostaną odpowiednio zabezpieczone, zeskanowane i udostępnione mieszkańcom Warszawy. W tym celu nawiązana została współpraca m.in. z Centrum Archiwizacji Społecznej. Powstał też projekt edukacyjny „Historie z Duszą”, który ma na celu odnalezienie zarówno autorów zdjęć, jak również poznanie historii sfotografowanych uczestników. Jak potoczyły się ich dalsze losy? Czy udział w zajęciach Młodzieżowego Domu Kultury wpłynął na ich życie? Jak wspominają tamte czasy?

Uczestnicy zajęć w pracowni fotografii oraz Galerii Rozwijania Umiejętności i Talentów pracują nad wystawą i rozszyfrowaniem fotograficznych zagadek. Wspiera ich w tym Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, który pomógł zabezpieczyć odnalezione negatywy.

Więcej informacji na temat historycznych zdjęć na profilu FB Projekt „Historie z Duszą”

czarno-biała fotografia przedstawiająca wodowanie łodzi nad Wisłą