null

Najwyższa pora na Wisłę

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Już w ten weekend, 25 i 26 maja, odbędzie się uroczyste otwarcie sezonu Dzielnicy Wisła. Mieszkańców Warszawy czekają dni pełne aktywności sportowo-rekreacyjnych i wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu. Wśród atrakcji będą spływy kajakowe, warsztaty ogrodnicze, pokazy taneczne oraz widowiskowa parada łodzi Riverlights.

W tym sezonie niewątpliwą atrakcją lewego brzegu będzie Pawilon Wisła, który malowniczo wpisuje się w zieloną część bulwaru Flotylli Wiślanej. W sobotę mieszkanki i mieszkańcy sami zaprojektują i wykonają ukwiecenie pawilonu tak, aby Wisła tak jak cała Warszawa skąpała się w kwiatach. Po zmroku Pawilon i jego okolice staną się miejscem niezwykłego przedstawienia taneczno-baletowego. Bo nie od dzisiaj wiemy, że osoby odwiedzające brzegi rzeki cenią kulturę nad Wisłą. Obiekt został zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej i od najbliższego weekendu stanie się nowym miejscem spotkań – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Na ostatni weekend maja zaplanowano huczną inaugurację sezonu. Podwoje uroczyście otworzy Przystań Warszawa, wyjątkowa przestrzeń przy bulwarze Flotylli Pińskiej 1 na Cyplu Czerniakowskim, która od czerwca stanie się centrum nadwiślanych sportów wodnych, przystanią kultury i wspólnych spotkań. Już od soboty w Przystani będzie można wypoczywać, pić kawę i delektować się jedzeniem w nowopowstałej restauracji Monkey Love.

Otwarcie Sezonu Letniego Dzielnicy Wisła wpisało się już w harmonogram corocznych wydarzeń na warszawskim odcinku Wisły. To wyjątkowy moment, który pozwala pokazać szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu zarówno na brzegach jak i na samej rzece. Oczywiście największy nacisk kładziemy na stołeczną żeglugę pasażerską i rekreację na wodzie. Z każdym sezonem powiększa się oferta rejsów, którą proponują armatorzy, a organizacje pozarządowe związane z Wisłą tradycyjnie zapraszają do aktywności kajakarskiej, żeglarskiej, wioślarskiej i SUP. W ramach działań Dzielnicy Wisła nie zapominamy o plażowiczach, rowerzystach, spacerowiczach i miłośnikach przyrody. Bogactwo przyrodnicze i uroki naturalnych brzegów Wisły można docenić na wiele różnych sposobów. Bo Wisła jest dla wszystkich – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Huczne obchody nad Wisłą rozpoczną się w sobotę 25 maja. W „Dzień Ludzi Wisły”, na Płycie Desantu 3 Dywizji Piechoty będzie można wziąć udział w warsztatach ogrodniczych i wspólnym ukwiecaniu stojącego na bulwarze Pawilonu Wisła. Warsztaty prowadzą eksperci z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Dla najmłodszych zaplanowano zajęcia plastyczne, a pierwszy dzień świętowania zwieńczy pokaz taneczny łączący magię baletu z pięknem natury. Zaraz po zachodzie słońca Wisłą przepłynie parada – udekorowanych światłem łodzi – Riverlights. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia.

W niedzielę, 26 maja, w Przystani Warszawa świętowany będzie „Dzień Matki Wisły”. Poza odpoczynkiem w zielonej oazie Przystani, będzie można sprawdzić się na deskach SUP i kajakach, zapisać się na spływy kajakowe, turniej brydża, warsztaty jogowe, przyrodniczą wycieczkę rowerową, szkolenie wioślarskie i żeglarskie. W niedzielę Dzielnica Wisła zaprasza również wszystkich miłośników bezsilnikowej rekreacji na wodzie do zmagań w All Boats Race – wyścigu z Plazy Romantycznej do Przystani Warszawa. Można rejestrować się z własnym sprzętem wodnym. Odbędzie się również gra terenowa dla dzieci, która będzie polegała na odkrywaniu wiślanych tajemnic. Na koniec aktywnego dnia zaplanowano kino plenerowe, czyli pokaz filmu „Wiosła w dłoń”.

Prowadzimy również na stałe studio teatralne dla ukraińskich dzieci i młodzieży. To, co będziemy robić, to różnego rodzaju kameralne koncerty, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi i z mistrzami w swoich dziedzinach. Będziemy prowadzili zajęcia pracy z ciałem, emocjami i duchem medytacji. Ważna jest dla nas pomoc w integracji ludzi z doświadczeniem uchodźczym w polskim kontekście kulturowym. Będziemy to robili poprzez sztukę i współpracę. Jestem przekonana, że dużo wspólnych projektów będzie się rodzić, bo panuje tu super energia – mówi o Przystani Warszawa Karolina Gruszka, aktorka i prezeska fundacji Teal House.

Przez cały weekend swoje wydarzenia będą realizować dodatkowo nadwiślańskie klubokawiarnie. W menu zajęcia plastyczne dla dzieci, wieczór taneczno-muzyczny, zajęcia z jogi, warsztaty taneczne, potańcówki, trening pilates, specjalne oferty kulinarne oraz spacery z przewodnikami. Na weekendowe wieczory w planach m.in. występ Reni Jusis, koncert jazzowy i imprezy klubowe.

Konsorcjum Przystań Warszawa powstało z miłości przede wszystkim do Warszawy, Wisły i ludzi. To miejsce dla każdego i jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - senior, nastolatek, dzieci czy osoby z niepełnosprawnościami. Będzie to zielona wizytówka Warszawy. Będzie to duma, nie tylko Konsorcjum Przystań Warszawy, ale duma każdego warszawiaka – mówi Agnieszka Kobus-Zawojska, prezeska Stowarzyszenia WygrywaMy oraz przedstawicielka Konsorcjum Przystań Warszawa.

To nie koniec letnich atrakcji w Dzielnicy Wisła – od czerwca ruszy pełna oferta sportów wodnych i innych atrakcji Przystani Warszawa. Pełną rozpiskę weekendowych atrakcji i linki do zapisów na poszczególne aktywności można znaleźć w załącznikach poniżej oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Na początku maja Dzielnica Wisła otrzymała nominację w prestiżowym konkursie National Geographic do tytułu „Cuda Polski 2024”.

Ta nagroda jest nieprzypadkowa, bo ten teren łączy w sobie walory przyrodnicze z bogatą infrastrukturą, przyciąga w ciepłe dni tysiące warszawianek, warszawiaków i osób przyjezdnych. To idealne miejsce na aktywności sportowo-rekreacyjne, rodzinny spacer, kontemplacje czy romantyczne spotkanie – podsumowuje Renata Niewitecka, radna m.st. Warszawy, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Konferencja o otwarciu sezonu nad Wisłą w Przystani Warszawa
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Konferencja o otwarciu sezonu nad Wisłą w Przystani Warszawa
Konferencja o otwarciu sezonu nad Wisłą w Przystani Warszawa
Konferencja o otwarciu sezonu nad Wisłą w Przystani Warszawa

Załączniki: