null

Najpiękniejsze powstańcze zwycięstwo

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Ewelina Lach

Trwa kolejny dzień obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzisiaj na skwerze między ul. M. Anielewicza i Okopową upamiętniono odbicie „Gęsiówki”.

Dokładnie 79 lat temu harcerski batalion „Zośka” zgrupowania „Radosław” AK uwolnił 348 żydowskich więźniów przetrzymywanych w obozie koncentracyjnym KL Warshau, zwanym „Gęsiówką”. Dziś, podczas uroczystości na Woli, wspominano to wydarzenie. Złożono też kwiaty pod pamiątkowymi tablicami, które o odbiciu „Gęsiówki” informują w trzech językach: polskim, angielskim i jidysz.

­Powstanie przez uwarunkowania polityczne było skazane na militarną porażkę. Ale były w tych 63 dniach zwycięstwa mniejszego i większego kalibru. I było jedno bodaj najpiękniejsze – wyzwolenie Gęsiówki. Myśląc o tamtym dniu, tamtej walce, o chwilach, które nadeszły po zwycięstwie, mamy w gardle łzy wzruszenia. Wyobrażamy sobie szczęście ocalonych, wyobrażamy sobie szczęście ich wybawicieli. Mamy przed oczami obrazek, kiedy dzielni mężczyźni, a często jeszcze chłopcy bratają się z więźniami, którzy na taki ratunek nie liczyli – mówiła Maria Wasiak, sekretarz m.st. Warszawy.

Jesteśmy w miejscu niezwykłym, w miejscu niezwykłej historii. Batalion „Zośka” zdobywa KL Warshau, uwalnia 348 Żydów. To miejsce jednej ze zwycięskich potyczek w Powstaniu Warszawskim, miejsce szczególne – tu, na gruzach getta. Kilkudziesięciu Żydów uwolnionych na „Gęsiówce”, wstąpiło w szeregi batalionu „Zośka” i walczyło na szlaku kolejnych walk. Wielu z nich poległo – przypomniał Piotr Sikorski, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”.

Podczas uroczystości kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele Zarządu i Rady m.st. Warszawy.

Sekretarz miasta Maria Wasiak mówi do mikrofonu
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Tłum gości zebranych na uroczystościach pod tablicami upamiętniającymi zdobycie Gęsiówki. Przemawia sekretarz miasta Maria Wasiak
Tłum gości zebranych na uroczystościach pod tablicami upamiętniającymi zdobycie Gęsiówki. Pod tablicami złożone kwiaty