null

Najpiękniejsze ogrody i balkony poszukiwane

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przez zazieleniony balkon widać zbiornik wodny i wybudowane za nim wysokie bloki mieszkalne.
II miejsce w kategorii "Balkony. loggie i okna" dla p. Macieja Sawickiego | Autor: T. Kaczor

Dzisiaj wystartowała 41. edycja Warszawy w kwiatach – konkursu, w którym mieszkańcy stolicy mogą zgłaszać najpiękniej ukwiecone balkony i ogrody. W ubiegłorocznej edycji wyłoniono niemal 30 laureatów.

Warszawa w kwiatach to konkurs z przedwojenną tradycją, którą kontynuuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy. Mieszkańcy mogą zgłaszać w nim swoje zielone, ukwiecone zakątki. Zgłoszenia przyjmowane są od 15 maja do 30 czerwca 2024 r. w sześciu kategoriach:

 • balkony, loggie, okna;
 • inicjatywy sąsiedzkie;
 • ogrody i ogródki przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz działki kwietne w ROD;
 • aranżacja zieleni przy placówkach oświatowych i edukacyjnych;
 • osiedla mieszkaniowe;
 • aranżacja zieleni przy punktach usługowych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Jury przyzna też 3 nagrody specjalne: „Mister Kwiatów”, nagrodę im. Zofii Wóycickiej oraz nagrodę im. Stefana Starzyńskiego.

Konkurs Warszawa w kwiatach jest zwieńczeniem szerszego projektu popularyzującego miejskie ogrodnictwo wśród mieszkańców. Akcji towarzyszą tematyczne warsztaty i spotkania.

Jak zgłosić się do konkursu?

 1. Zapoznaj się z regulaminem na stronie warszawawkwiatach.pl. W konkursie możesz zgłosić obiekt położony w granicach m.st. Warszawy – którego jesteś właścicielem lub inny, za zgodą zarządcy.
 2. Wybierz jedną z 6 kategorii konkursowych.
 3. Zrób zdjęcia prezentujące Twój zielony zakątek. Do formularza załącz maksymalnie 5 fotografii. Jedna z nich powinna prezentować całość obiektu z zewnątrz. 
 4. Dodaj opis zawierający informacje o występujących w obiekcie różnorodnych roślinach i ekologicznych rozwiązaniach.
 5. Wypełnij formularz online na stronie warszawawkwiatach.pl albo złóż go w siedzibach Zarządu Zieleni m.st. Warszawy lub Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Laureaci zostaną ogłoszeni na finałowym pikniku pełnym kwietnych atrakcji, który odbędzie się 14 września w Parku Agrykola.

Zakorzeń w sobie pasję do ogrodnictwa

Warszawa w kwiatach to nie tylko konkurs. Warto skorzystać z warsztatów, spotkań i spacerów edukacyjnych w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, stołecznych parkach, ogrodach oraz u partnerów całego projektu.

Najbliższe wydarzenia odbędą się już w ten weekend. W sobotę, 18 maja, można wziąć udziału w pikniku z okazji Dnia Pszczół i Nocy Muzeów w Pawilonie Edukacyjnym Kamień oraz warsztatach „Dziki Zapylacz? Któż to taki?” w Ogrodzie Botanicznym UW. Za to w niedzielę ROD Zelmot zaprasza do siebie na warsztaty „Rabatki ziołowe”. A już 23 maja kolejne spotkanie z cyklu „Ogrodowe Czwartki” w Kamieniu.

Wszystkie wydarzenia pod szyldem Warszawy w kwiatach są bezpłatne, na część z nich obowiązują zapisy. Harmonogram edukacyjnych spotkań znajduje się na stronie warszawawkwiatach.pl oraz profilu Warszawa w kwiatach na Facebooku.

Organizatorem konkursu Warszawa w kwiatach jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

Partnerzy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, Związek Szkółkarzy Polskich, Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców, Polskie Towarzystwo Różane, Technikum Ogrodnicze w Zespole Szkół nr 39 w Warszawie, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Rojewski Roses, U Bianki, GMF Group, Garden Masterclass Polska, Katarzyna Bellingham, Bomby kwietne oraz InPost Green City.