null

Najlepsze warszawskie startupy 2023 roku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warsaw Booster 2023

We wtorek wyłoniono zwycięzców 10. edycji miejskiego programu akceleracyjnego Warsaw Booster. Podczas gali finałowej jury postawiło na trzy najlepsze spośród 130 zgłoszonych startupów.

Startupy mają potencjał do rozwiązania wielu problemów współczesnego miasta. Dostarczają innowacje w obszarze transportu publicznego, zarządzania odpadami, energii czy smart city. Dlatego w miejskim programie akceleracyjnym stawiamy na identyfikowanie konkretnych wyzwań miejskich i wspieranie przedsiębiorców w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań. Dzięki programowi Warsaw Booster stolica wspiera kulturę przedsiębiorczości i buduje swój ekosystem innowacji. Razem możemy kreować lepszą przyszłość dla Warszawy, tworząc miejsce, które nie tylko przyciąga talenty, ale także staje się źródłem inspiracji dla całej społeczności.– podkreśla Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania.

Najlepsi z najlepszych

Podczas gali finałowej, przedstawiciele 10 najlepszych startupów zaprezentowali swoje rozwiązania, które odpowiadają na szereg miejskich wyzwań m.in. pomagają poprawiać jakość powietrza, lepiej zarządzać odpadami czy transportem, dbać o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Pierwsze miejsce zajął młody startup AptaMed, który opracował uniwersalną technologię umożliwiającą pomiary w czasie rzeczywistym różnych substancji we krwi, w tym leków, antybiotyków i ważnych białek, takich jak troponina. Dzięki wynikom dostępnym w ciągu zaledwie kilku sekund, metoda umożliwia pracownikom służby zdrowia terminowe i dokładne diagnozy. Firma będzie współpracowała ze Szpitalem Południowym w Warszawie w zakresie testowania swojego narzędzia.

Drugie miejsce zajął zespół AutonomyNow oferujący System ADAS, będący zaawansowanym systemem wspomagania kierowcy w sektorze autobusów miejskich. System oparty na obrazie z kamer oraz sygnałach z radaru, analizuje je za pomocą sztucznej inteligencji. Specjalnie przygotowane algorytmy pozwalają na monitorowanie zarówno kierowcy jak i otoczenia pojazdu w celu wykrywania niebezpiecznych zdarzeń i zachowań.

Trzecie miejsce zajął startup NanoSci. Rozwijana przez zespół technologia oczyszczania powietrza jest bardziej wydajna energetycznie i trwalsza od dotychczas używanych rozwiązań. To właśnie dzięki opracowanym przez NanoSci silnikom fotokatalitycznym można oddychać czystym oraz wolnym od wirusów i grzybów powietrzem w domach, budynkach użyteczności publicznej i komunikacji miejskiej.

Nagroda publiczności przypadła startupowi PdMeds, który opracował dwa rozwiązania do nowoczesnej rehabilitacji oddechowej: Notos - prosty system do terapii domowej, a także Boreas - zaawansowany system mechatroniczny do użytku w szpitalach i terapii zdalnej, który pozwala rehabilitować kilku pacjentów na raz przez jednego specjalistę.

Wsparcie w realizacji

Spośród wszystkich zgłoszonych startupów, aż 45 przeszło do pierwszej fazy akceleracji. Akceleracja dostarcza startupom kompleksowego wsparcia, które pomaga im przezwyciężać wyzwania związane z rozwojem na rynku, jednocześnie przyspiesza ich rozwój i zwiększa szanse na sukces, w tym na pozyskanie inwestorów. Uczestnicy programu pracowali nad zaawansowanymi technologicznie projektami, które mogą wspierać także warszawski samorząd i miejskie spółki we wdrażaniu rozwiązań poprawiających jakość życia mieszkanek i mieszkańców stolicy.

Dekada programu

Gala finałowa 10. edycji Warsaw Booster była podsumowaniem dekady ewolucji programu i jego wpływu na stołeczny ekosystem innowacji. To przez lata jedyny w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej, cykliczny miejski program akceleracyjny wspierający rozwój kompetencji biznesowych młodych firm technologicznych oraz twórców. Więcej informacji o tegorocznej edycji programu można znaleźć na stronie programu.

Warsaw Booster 2023
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Warsaw Booster 2023
Warsaw Booster 2023
Warsaw Booster 2023