null

Najlepsze krótkie metraże świata w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika z napisem przemiany na czerwonym tle

W środę startuje festiwal filmów krótkometrażowych Cinemaforum. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć zwycięskie tytuły z Cannes i Wenecji oraz kilkadziesiąt innych krótkich metraży z różnych stron świata. Nie zabraknie też polskiego akcentu - filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego. Wstęp na wszystkie projekcje jest darmowy.

Cinemaforum to promocja kina krótkometrażowego, ale też Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowych Filmów Fabularnych. W tym roku zakwalifikowało się do niego 20 tytułów, wśród nich chiński „The Water Murmurs” (nagrodzony Złotą Palmą dla najlepszego filmu krótkometrażowego w Cannes), francusko-mongolski „Snow in September”  (uznany za najlepszy krótki film festiwalu w Wenecji) oraz chilijska animacja „Bestia”, która w 2022 roku zdobyła nominację do Oscara. W Konkursie Międzynarodowym wezmą udział także dwie polskie produkcje – „Piękna łąka kwietna” Emi Buchwald oraz „Nie ma spokoju” Karola Ulmana. Filmy oceni jury w składzie: reżyser, scenarzysta i producent Janusz Zaorski (przewodniczący), aktorka Maria Dębska, scenarzysta Marcin Ciastoń i reżyserka castingu Paulina Krajnik.

Globalny wymiar festiwalu nie kończy się jednak na filmach konkursowych. Podczas 21. edycji wyświetlane będą też najlepsze krótkie metraże z USA (sekcja American Shorts) i z Wielkiej Brytanii (sekcja BAFTA Shorts). Odbędzie się też pokaz najciekawszych produkcji z tegorocznego festiwalu w Oberhausen oraz Przegląd Filmów Ukraińskich. Ukraińskim akcentem będzie także specjalny pokaz filmu „Chas khryzantem” Dmytro Moiseieva.

Spotkania, wykłady, warsztaty

Festiwal Cinemaforum to także sekcja edukacyjna i branżowa. W ramach 6. edycji programu Interfilmlab młodzi przedstawiciele branży filmowej będą rozwijać swoje projekty nie tylko pod kątem międzynarodowej dystrybucji, ale także z uwzględnieniem rozwijającego się rynku VOD. Branżowi eksperci skupią się na kondycji kina po pandemii i wpływie kryzysu ekonomicznego na przemysł filmowy. Nad stanem krytyki filmowej w dobie social mediów, VOD i algorytmów pochylą się natomiast znani blogerzy, m.in. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk czyli Zwierz Popkulturalny.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także program „MASTERCLASS - Szkoła Filmowania”. Tym razem polegać będzie na otwartych spotkaniach z utalentowanymi filmowcami i gwiazdami ekranu. W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy o swojej pracy opowiedzą m.in. Maria Dębska, Marcin Ciastoń, Arkadiusz Tomiak i Jagoda Szelc.

O festiwalu

21. Ciemaforum odbędzie się między 2 a 6 listopada 2022 roku w warszawskim kinie Atlantic. Wykłady, debaty i spotkania z filmowcami zaplanowano w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie cinemaforum.pl/program-2022.

Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje oraz wydarzenia towarzyszące jest całkowicie darmowy. Wejściówki na pokazy będą dostępne w kasie oraz na stronie internetowej kina Atlantic (od 10:00 w dniu poprzedzającym projekcję).