null

Najlepsi satyrycy z całego świata w Muzeum Karykatury

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Muzeum Karykatury gości u siebie międzynarodową wystawę „Satyrykon. Szkic ma moc”. To przegląd aktualnego rysunku satyrycznego z całego świata. Wystawę przy ul. Koziej 11 można oglądać do 31 grudnia 2023 r.

„Satyrykon” to największa w Polsce impreza poświęcona rysunkowi satyrycznemu, organizowana od 45 lat w Legnicy, która jednocześnie śledzi nowe trendy i jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i plakacistów. 

W tym roku dwa konkursy organizowane w ramach legnickiego festiwalu połączono w jedną wystawę. W warszawskim Muzeum Karykatury obok konkursu głównego zostaną pokazane także prace z konkursu szkicowników.

Czyje prace będzie można zobaczyć?

Jury konkursu głównego zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 100 prac, wśród nich prace twórców uznanych w Polsce i na całym świecie, m.in. Agima Sulaja (Włochy), Pawła Kuczyńskiego (Polska), ARES’a (Kuba), Szymona Szymankiewicza (Polska) czy Sergey Sichenko (Izrael).

Z kolei konkurs „Szkic ma moc” to konkurs na szkicowniki, który od trzech lat towarzyszy konkursowi głównemu i jest skierowany do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych. W tym roku zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania. W szranki stanęła rekordowa liczba 436 uczestników – prawie dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji.

Na wystawie zostanie pokazanych 128 szkicowników czołowych nazwisk młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu.

Każdy może stworzyć swój szkicownik

Odwiedzający warszawską wystawę będą mogli stworzyć własne szkicowniki. W głównej sali Muzeum Karykatury umieszczony będzie stół, przybory do rysowania i specjalnie przygotowane wystawowe notesy, z których każdy będzie mógł skorzystać.

Wystawie będą towarzyszyć także warsztaty rysunkowe dla uczniów i licealistów oraz autorski warsztat „Rysunki w zeszycie” prowadzony przez Krzysztofa Gawronkiewicza.

Wystawa w Muzeum Karykatury przy ul. Koziej 11 jest otwarta do 31 grudnia 2023 r. Więcej informacji znajduje się na stronie: muzeumkarykatury.pl.