null

Najciekawsze szlaki spacerowe w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
panorama Nowego Miasta z lotu ptaka, na pierwszym planie kościół zbudowany z cegły
Autor: Łukasz Koperć

Są już znane Perełki Warszawy 2023 - to zwycięskie trasy spacerowe w corocznym konkursie organizowanym przez miasto. W rywalizacji uczestniczyło ponad siedemdziesięciu uczestników z propozycjami wycieczek po różnych dzielnicach stolicy, od Wawra po Bemowo.

Uczestnicy zgłaszali propozycje mniej uczęszczanych szlaków spacerowych. Wybór jedynie dziesięciu, które weszły do finału, był prawdziwym wyzwaniem dla jury. Spośród nich publiczność internetowa głosowała na swoich faworytów.

Wspólnym mianownikiem ogromnej większości zgłoszeń były tereny zielone, które stanowią ponad 40% powierzchni stolicy - mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki - Istotna jest też więź z lokalną społecznością. Wiele spośród proponowanych tras było związanych z miejscami ważnymi historycznie i kulturalnie dla danej dzielnicy. To są aspekty, które doceniają nasi goście z kraju i zagranicy.

Najwięcej głosów zdobyła trasa autorstwa pani Moniki Heiler-Sadek - “Filmowe Ulice Śródmieścia”, która koncentruje się na miejscach będących tłem dla kadrów filmowych i serialowych, takich jak “Miś”, “Pianista”, czy “Brunet wieczorową porą”. Drugie miejsce zajął pan Robert Jesionek ze spacerem bocznymi uliczkami Nowego Miasta, które kryją wiele romantycznych i zacisznych zaułków. Podium zamyka pan Michał Woźniak z trasą po Żoliborzu, na której znajdziemy m.in. urokliwy park okalający cytadelę i przedwojenne wille. Wśród finałowej dziesiątki znalazły się jeszcze m.in. szlaki spacerowe po Bródnie, Saskiej Kępie, Mariensztacie, Włochach i Woli.  

Warszawę można zwiedzać na tysiące różnych sposobów, a konkurs Perełki Warszawy co roku podsuwa nowe podpowiedzi. Duża ilość nadesłanych w tym roku prac świadczy o chęci mieszkańców Warszawy podzielenia się autorskimi pomysłami przez - mówi Barbara Tutak, prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej.

 

Wszystkie trasy zakwalifikowane do finału konkursu Perełki Warszawy 2023 można obejrzeć na stronie internetowej. Stołeczne Biuro Turystyki już rozpoczęło nagrania z autorami trzech najlepiej ocenionych szlaków. Swoimi ulubionymi miejscami w stolicy można też dzielić się na grupie Perełki Warszawy na Facebooku.

Biały, siedmiopiętrowy blok z graffiti, przedstawiającym połowę twarzy, na niej narysowany Pałac Kultury i Nauki. Pod budynkiem zaparkowane samochody i zieleń