null

Na Ochocie powstanie nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
wizualizacja
Autor: UM Warszawa

W bezpośrednim sąsiedztwie parku przy ul. Korotyńskiego 13 powstanie miejsce integracji społecznej. W budynku o powierzchni ponad 4 tys. m² znajdą się m.in. żłobek oraz dzienny dom pobytu dla seniorów, a obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Miasto podpisało umowę na realizację inwestycji.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Korotyńskiego to miejsce, które połączy potrzeby najmłodszych mieszkańców Warszawy i stołecznych seniorów. W budynku planujemy uruchomić żłobek dla maluchów, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, środowiskowy dom wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Wspólny budynek sprawi, że tak różne grupy będą miały szansę się spotkać, współdziałać, a przede wszystkim poznać. Dziś teren, gdzie planujemy stworzyć ośrodek jest otoczony płotem i zamknięty dla mieszkańców, a naszym zamiarem jest tworzenie przyjaznej i otwartej przestrzenie miejskiej, dostępnej dla mieszkańców miasta – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Tworzymy nowe miejsce pobytu dla seniorów

Nowy obiekt został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną XYStudio i zakłada budowę kameralnego, jednopiętrowego budynku w otoczeniu zadbanej zielni.

W ośrodku planujemy stworzenie domu dziennego pobytu dla 100. Będzie to funkcjonalny obiekt przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na poziomie parteru zaprojektowano obszerny hol z recepcją i windą, kawiarnię ze sceną i letnim tarasem, szatnię, stołówkę, niezbędne pomieszczenia administracyjne, a nawet mały zakład fryzjerski – mówi Aldona Machnowska-Góra.

Na pierwszym piętrze domu mają się znaleźć sale terapii indywidualnej i grupowej, sale rekreacji ruchowej z dostępem do tarasów na dachu oraz pokoje odpoczynku i przestrzeń biurowa dla organizacji pozarządowych. W placówce zaplanowano również salę komputerową, pracownie plastyczne i warsztatowe oraz sale do gier towarzyskich.

Dom wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami

W budynku przy ul. Korotyńskiego ma się również mieścić środowiskowy dom wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano sale terapii ruchowej, terapii zajęciowej, grupowej i indywidualnej oraz ważną w nauce samodzielnego życia - pracownię kulinarną wraz z jadalnią. Zgodnie z założeniami placówka będzie przeznaczona dla 40 podopiecznych oraz ich opiekunów i terapeutów.

Komfortowa przestrzeń dla dzieci i młodzieży

W niezależnej części CAM, na parterze przewidziano placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci w wieku 10-18 lat. Jak podkreśla Aldona Machnowska-Góra przestrzeń została zaprojektowana jak duży dom rodzinny: – Znajdzie się tam salon, kuchnia i jadalnia z dużym stołem oraz siedem dwuosobowych pokoi, w tym dwóch dostosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podopieczni domu będą mogli bezpośrednio z pokojów wyjść do wydzielonego ogrodu, w którym będą mogli się bawić i odpoczywać. Elewację tej części budynku ozdobi autorski mural Marcina Czai.

Żłobek otoczony zielenią

Na parterze budynku w części graniczącej z parkiem zaplanowaliśmy na żłobek z sześcioma oddziałami dla 150 dzieci. Obszerny hol z wygospodarowanym miejscem na przechowywanie wózków łączy się z szatniami dla dzieci. Zaplanowany został również bezpieczny ogrodzony teren placu zabaw, na który można się dostać bezpośrednio z każdej sali żłobka.

Inwestycja z poszanowaniem zielni

Budynek Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Ochocie będzie posiadał rozległe zielone tarasy i zielone dachy. Ośrodek ma się wtapiać w przestrzeń parku, dlatego niektóre ściany budynku zostaną obsadzone pnączami. Okoliczna zieleń, została zaprojektowana tak, że będzie harmonijnie się komponowała i uzupełniała z już istniejącą. Każde stare drzewo na terenie CAM zostanie opisane nazwą gatunkową i otrzyma swoje imię. Na środku placu zostanie zasadzony dąb „Henryk” - symbol i patron tego miejsca.

Powstaną także budki dla jeżyków, motyli, łąka kwietna dla stołecznych pszczół, ścieżka dendrologiczna, boisko do gry w bule oraz siłownia plenerowa dla osób starszych. Dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej będą miały swój własny ogródek z huśtawkami i hamakami, a maluchy ze żłobka place zabaw i dużo terenu do biegania.

Otwarcie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Korotyńskiego planowane jest na rok 2024. Prace wykona konsorcjum firm: PRK 7 Nieruchomości sp. z o.o. i Trakcja S.A. za kwotę 29 milionów złotych.