null

Na Młocinach powstanie nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Od lewej: przedstawiciel wykonawcy; Karol Podgórski - dyrektor Lasów Miejskich - Warszawa i Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy
Podpisanie umowy na CEE na Młocinach | Autor: Rafał Motyl

Na Młocinach przy ul. Papirusów 1/3 powstanie nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. Remont przejdzie też znajdująca się tam leśniczówka. Zgodnie z podpisaną właśnie umową prace mają być wykonane w ciągu 16 miesięcy. Ich koszt to 17,1 mln zł.

Inwestycja realizowana będzie przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta tuż przy popularnym wśród mieszkańców Warszawy Lesie Młocińskim. Pozwoli ona rozszerzyć dotychczasową bazę dydaktyczną Lasów Miejskich – Warszawa o nowe Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) oraz wyremontowaną, pobliską leśniczówkę. Obecnie miejska jednostka prowadzi działania edukacyjne, korzystając z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej położonego na skraju Rezerwatu Przyrody Las Kabacki.

Dbanie o planetę to nie tylko codzienna troska o środowisko, ale też pogłębianie wiedzy na ten temat. A gdzie lepiej przyswajać informacje o ekologii i przyrodzie niż w jej bezpośrednim otoczeniu? Las Młociński nadaje się do tego doskonale. A to przecież tylko jedno z takich miejsc w stolicy, do dyspozycji mieszkańców są też m.in. placówka w Lesie Kabackim czy nadwiślański „Kamień” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dzięki inwestycji warszawiacy zyskają kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekologii. Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tys. osób – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Centrum Edukacji Ekologicznej – zakres inwestycji

Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowym budynkiem o powierzchni ponad 1200 mkw. Znajdą się w nim m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Na budynku znajdzie się zielony dach. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego.

CEE będzie posiadać szeroką ofertę edukacyjną. Głównymi odbiorcami zajęć będą uczniowie szkół i przedszkoli, jednak placówka umożliwi także szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych.

W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie też remont pobliskiej leśniczówki. Budynek ma 190 mkw. i wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Oprócz codziennej działalności kawiarnianej, będą się w nim odbywały m.in. wernisaże, wystawy plastyczne, spotkania z autorami. Budynek posłuży również edukacji ekologicznej. Wewnątrz ma się znajdować pełne zaplecze sanitarne, w tym toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynków. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji, pojawią się dodatkowe rośliny, ścieżki, ławki i śmietniki.

Prace projektowe i budowlane wykona konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2023 r.

Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna".

Prace remontowe nie tylko na Młocinach

W styczniu tego roku podpisano również umowę na modernizację zabytkowej, drewnianej leśniczówki w Lesie Kabackim, która docelowo ma posłużyć m.in. na prowadzenie działań ekspozycyjno-wystawienniczych. Prace, które prowadzone są pod okiem Stołecznego Konserwatora Zabytków, potrwają 18 miesięcy.

Wizualizacja Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach - drewniany parterowy budynek z przeszkleniami wśród zielonych drzew i krzewów. Widać również ludzkie sylwetki przed budynkiem
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
Wizualizacja Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach - drewniany parterowy budynek z przeszkleniami wśród zielonych drzew i krzewów. Widać również ludzkie sylwetki przed budynkiem
Wizualizacja Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach - drewniany parterowy budynek z przeszkleniami wśród zielonych drzew i krzewów. Widać również ludzkie sylwetki przed budynkiem