null

Na Białołęce powstanie nowy żłobek

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Podpisanie umowy. Przy stoliku stoją Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza dzielnicy Białołęka
Podpisanie umowy na żłobek przy ul. Ku Rzece | Autor: E. Lach

150 dzieci będzie mógł przyjąć żłobek, który powstanie w przyszłym roku na Żeraniu, przy ul. Ku Rzece. Przedstawiciele m.st. Warszawy i dzielnicy Białołęka podpisali dziś umowę z wykonawcą na realizację inwestycji.

Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, które oferuje mieszkańcom darmowe żłobki. Dla najmłodszych dzieci miasto udostępnia prawie 16 tys. miejsc, z czego niemal 1700 na samej Białołęce. Teraz podpisujemy umowę na budowę kolejnej placówki w tej dzielnicy, która zapewni dodatkowe 150 miejsc dla dzieci w wieku żłobkowym. To m.in. dzięki takim inwestycjom współczynnik dzietności w Warszawie jest jednym z najwyższych w Polsce – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Białołęka to najszybciej rozwijająca się dzielnica w Warszawie. Co roku przybywa tu 4-5 tys. mieszkańców. Dlatego realizujemy kolejne inwestycje – mówił Grzegorz Kuca, burmistrz dzielnicy Białołęka, wymieniając najważniejsze zadania przeprowadzone w ostatnich latach. – W ciągu najbliższych 10 miesięcy powinien być gotowy nowy żłobek. Takie inwestycje są ważne dla dzielnicy. Tylko w tym roku na Białołęce urodziło się prawie 1400 dzieci – dodał.

Przy ul. Ku Rzece powstanie modułowy, ekologiczny i energooszczędny budynek. Parterowy obiekt o powierzchni około 1600 mkw. będzie wspomagany pompą ciepła i instalacją fotowoltaiczną. Obok żłobka pojawi się też plac zabaw z podziałem na trzy grupy wiekowe.

Za zaprojektowanie i budowę obiektu będzie odpowiedzialna firma Unihouse. Koszt realizacji inwestycji to 14,6 mln zł.

Więcej miejsc do opieki nad najmłodszymi warszawiakami

Stolica gwarantuje warszawskim rodzinom ponad 15,6 tys. bezpłatnych miejsc w placówkach dla najmłodszych. Na samej Białołęce działa obecnie 5 publicznych żłobków i 1 mini-żłobek, a kolejnych 25 placówek jest dofinansowanych przez miasto. To łącznie niemal 1700 miejsc dla najmłodszych dzieci. Pulę tę zwiększą dodatkowo żłobek przy ul. Ku Rzece oraz placówka przy ul. Ceramicznej, która powstaje w ramach budowy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej.

O nowe żłobki wzbogacają się też inne dzielnice. Jeszcze w tym miesiącu otwarte zostaną dwie placówki – na Bielanach i w Ursusie. Rekrutacja do obu z nich już się rozpoczęła.

Od lewej: Anna Majchrzak, zastępczyni burmistrza dzielnicy Białołęka; Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy; Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy oraz Aleksandra Gajewska, posłanka na Sejm
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Podpisanie umowy. Przy stoliku stoją Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza dzielnicy Białołęka
Wizualizacja. Widok z lotu ptaka na biało-drewniany budynek otoczony zielenią. Widać też miejsca parkingowe i fragment bramy wjazdowej.
Wizualizacja. Widok na biało-drewniany budynek, do którego idą osoby dorosłe i dzieci. Przed budynkiem drzewa i trawniki oraz parking z miejscami dla osób z niepełnosprawnością. Na jednym z miejsc zaparkowany biały samochód.
Wizualizacja. W dużym pokoju w biało-zielonych barwach znajdują się stoliki, krzesełka, maty piankowe oraz zabawki dla dzieci. Widać też dzieci.