null

Mycie ulic o świcie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ciężarówka służby oczyszczania miasta polewa ulicę wodą w godzinach wczesnoporannych. W tle most Świętokrzyski
Autor: ZOM Warszawa

Zarząd Oczyszczania Miasta również chce pomóc warszawiankom i warszawiakom w życiu podczas upałów. W najbliższych dniach uruchamia mycie ulic. To jeden ze sposobów na walkę z wysokimi temperaturami.

W najbliższych dniach termometry mogą wskazywać 35°C. Taki upał szczególnie w dużym mieście jest trudny do zniesienia, dlatego Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) będzie sprzątał warszawskie ulice w godzinach wczesnoporannych. Oczyszczanie ulic to kwestia nie tylko estetyki, zmycia pyłów i kurzu. W gorące dni użycie wody dodatkowo schładza jezdnie, co wpływa również na obniżenie temperatury powietrza w najbliższej okolicy.

Czystość i bezpieczeństwo

Standardowo warszawskie ulice sprząta się na mokro, jednak regularne prace rozpoczynają się w godzinach wieczornych. Ze względu na upały zmodyfikowano harmonogramy i przez ten tydzień ulice będą myte nad ranem – mówi Robert Szymański zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta. – Uruchomienie tych prac nie generuje dla naszego budżetu dodatkowych wydatków. Jest to możliwe dzięki temu, że działamy elastyczne i reagujemy na zmienne warunki pogodowe. Mycie ulic odwołujemy w deszczowe dni, dzięki temu możemy je zlecić w te upalne, co nie powoduje strat finansowych Zarządu Oczyszczania Miasta – dodaje Robert Szymański.

Bezpieczeństwo pracowników sprzątających miasto 

W upalne dni zalecane jest ograniczenie długiej ekspozycji na słońce, dlatego ekipy porządkowe są aktywne głównie nocami, a mieszkańcy zastają o poranku czyste miasto. W ciągu dnia pracują tylko grupy interwencyjnego reagowania, usuwające nagłe zaśmiecenia.