null

Muzyczne szaleństwo ponownie opanuje Warszawę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Szymon Pulcyn

Kilkadziesiąt koncertów orkiestrowych i kameralnych, recitale i muzyczne propozycje familijne znalazły się w programie kolejnej edycji Festiwalu Szalone Dni Muzyki, który potrwa od 22 do 24 września. W przestrzeniach Teatru Wielkiego i Kościoła Środowisk Twórczych zaplanowano wydarzenia dla całych rodzin – zarówno wymagających melomanów, jak i dla dzieci odkrywających dopiero świat muzyki.

Szalone Dni Muzyki to niezwykle ważny festiwal, oczekiwany przez wiele warszawianek i warszawiaków. Od lat sprawia, że poszerza się grono odbiorczyń i odbiorców muzyki klasycznej. Dzieje się tak dzięki temu, że bilety są w bardzo przystępnej cenie, przygotowywany jest program familijny i dla dzieci, a wydarzenia odbywają się w przyjaznej atmosferze – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Przed nami 13 edycja Szalonych Dni Muzyki. Do tej pory na 740 wydarzeń podczas 12 edycji przybyło ok. 380 tys. słuchaczy i niemal 9,5 tys. artystów. Spokojnie możemy powiedzieć, że jest to naprawdę szalony festiwal. Przewidujemy, że w czasie koncertów 13. edycji zapełnionych zostanie na widowni prawie 30 tys. miejsc.  Poza tym powracamy do pełnego formatu festiwalu – w tym roku wróciły do nas orkiestry młodzieżowe. Usłyszymy młodych muzyków z 14 szkół – mówił Janusz Marynowski dyrektor Sinfonii Varsovii.

Temat przewodni: „Oda do nocy”

Zgodnie z tegorocznym tematem przewodnim „Oda do nocy” festiwalowy program wypełniają utwory, które przywołują noc i związany z nią sen.

Cisza nocna jest okresem napięcia i wyczekiwania, odpoczynku i niepokoju, tworzy więc szczególne warunki odbioru muzyki. Festiwalowi słuchacze będą mogli to sprawdzić podczas późnowieczornych koncertów, w tym wyjątkowego koncertu Marzyciele, który odbędzie się w nocy między sobotą a niedzielą – podwójnego recitalu pianistów Bartka Wąsika z materiałem z jego płyty Daydreamer i Adama Kośmiei z koncertową premierą jego najnowszego albumu Infinity z użyciem multiplikowanej taśmy i przestrzennej projekcji dźwięku.

Orkiestry

Sinfonia Varsovia wystąpi pięciokrotnie: pod batutą Aleksandara Markovicia, Jeana-Pierre’a Walleza i Grzegorza Wierusa. W koncercie inauguracyjnym towarzyszyć będzie sopranistce Aleksandrze Olczyk w ariach z oper Rusałka Dvořáka i Czarodziejski flet Mozarta oraz pianiście Luisowi Fernandowi Pérezowi w impresjach symfonicznych Noce w ogrodach Hiszpanii. Z kolei w koncercie finałowym połączy siły ze skrzypaczką Liyą Petrovą i sopranistką Cyrielle Ndjiki Nya w koncercie skrzypcowym Sibeliusa.

Grająca na instrumentach historycznych Theresia Orchestra wykona m.in. III Koncert skrzypcowy Mozarta i Symfonię Wieczór Haydna, zaś orkiestra smyczkowa NFM Leopoldinum wykona dwa koncerty z serenadami Mozarta i Dvořáka oraz Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego i Przemienioną nocą Schönberga.

Recitale i koncerty kameralne

Z solowymi recitalami wystąpią gitarzysta Thibault Cauvin  oraz pianiści Varvara, z kolei Luis Fernando Pérez zaprezentuje wybór popularnych melodii z Albeniza i Granadosa.

Podczas festiwalu usłyszeć będzie można także wiele uznanych zespołów kameralnych. Francuski Quatuor Hanson wykona kwartety smyczkowe Dutilleux, Beethovena i Janáčka oraz sektet Schönberga, a francuskie trio wokalne Les Itinérantes zaprezentuje autorskie opracowania pieśni i piosenek od średniowiecza po współczesną muzykę popularną. Z kolei austriacki kwartet saksofonowy Aureum połączy klasykę i muzykę współczesną z melodiami ludowymi i jazzem, a Chopin University Big Band zaprezentuje nocne standardy jazzowe.

Młodzi wykonawcy i koncerty familijne

Szeregi festiwalowych artystów wzmocni zresztą silna reprezentacja przeszło 900 młodych muzyków z 14 orkiestr szkolnych z całej Polski: Białegostoku, Bytomia, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Płocka, Poznania, Warszawy i Wrocławia. W programie repertuar od baroku po współczesność, muzyka filmowa, piosenki kabaretowe i jazz.

Wydarzenia familijne podzielone zostały w tym roku na kilka kategorii wiekowych: 0–2, 2–5, 3–8 oraz 7+ lat. Orkiestrę symfoniczną zaangażuje koncert ze smokiem Bazylkiem i Sinfonią Varsovią oraz Sen nocy letniej z udziałem orkiestry i chóru ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W bardziej kameralnym składzie i przy bliskiej odległości między młodymi słuchaczami a artystami na scenie odbędą się Smykofonie: Księżyc i serenadowe skrzaty oraz Idzie niebo ciemną nocą.

Bilety

Udział w dwóch festiwalowych przestrzeniach – namiotu na pl. Teatralnym i Kościoła Środowisk Twórczych – jest bezpłatny. Więcej informacji nt. artystów, programu i sprzedaży biletów na koncerty w Teatrze Wielkim znajdują się na stronie: www.szalonednimuzyki.pl.

Bilety można kupić także stacjonarnie w kasach Teatru Wielkiego oraz internetowo za pośrednictwem strony butik.teatrwielki.pl od 1 września 2023, godziny 11:00. Ceny regularnych biletów to 25–35 zł.

Na wydarzenia specjalne: podwójny recital pianistyczny Marzyciele bilety w cenach 50–80 zł, wydarzenie Bramy nocy w ramach projektu Interakcje/Integracje bilety sprzedawana będą w symbolicznej cenie – 1 zł.

O festiwalu

Szalone Dni Muzyki to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journee – jego cel to przełamywanie barier dzielących słuchaczy od muzyki klasycznej, zachęcanie i ułatwianie odbiorcom udziału w koncertach utrzymując prezentację muzyki na możliwie najwyższym poziomie.

Polska edycja festiwalu powstała z inicjatywy Sinfonii Varsovii. Każdego roku w ostatni pełny weekend września w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie gromadzą się tysiące słuchaczy, którzy w czasie kilku dni mogą wybierać wśród dziesiątków wydarzeń w przystępnych cenach. Festiwal Szalone Dni Muzyki współfinansuje m.st. Warszawa.