null

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mamy pozwolenie na budowę, w najbliższych dniach ogłaszamy przetarg

Drukuj otwiera się w nowej karcie
R. Motyl
R. Motyl. Konferencja z udziałem Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy

Rozpoczynamy realizację jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat. Mamy pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a za parę dni poznamy szczegóły przetargu na wykonanie inwestycji.

Na placu Defilad trwają obecnie prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej, realizowane są kolejne etapy umowy z architektem Thomasem Phiferem. Podpisane pod koniec stycznia pozwolenie na budowę na pierwszy budynek kompleksu MSN i TR Warszawa stało się ostateczne. To kolejny etap zmian w ścisłym centrum stolicy. Niebawem powstanie też „plac centralny” według koncepcji wybranej w formule konkursu i konsultowanej z mieszkańcami Warszawy.

- Z pewnością jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kulturalnych w stolicy, kolejny ważny element w przestrzeni miasta. To jeden z naszych flagowych projektów, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju Warszawy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje - Cieszę się, że warszawiacy mają dostęp do coraz nowocześniejszych obiektów kultury. Takie też będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jak i siedziba TR Warszawa, której budowa jest częścią tego przedsięwzięcia.

- Chciałabym podziękować projektantowi, bo stworzył piękne, nowoczesne projekty. Pani prezydent kiedyś powiedziała, że plac Defilad, to będzie taki polski Broadway. To miejsce jest nam bardzo potrzebne, bo to jest prawdziwe serce naszej stolicy – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady m.st. Warszawy i dodaje - Mamy pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i rozpoczynamy budowę centrum Warszawy.

- Dla nas było to doświadczenie życia, praca w Warszawie, w tych latach i dla tej lokalizacji. Te budynki są niesamowitą szansą stworzenia w stolicy prawdziwego centrum kultury. Odpowiadają na to niesamowite ożywienie życia kulturalnego, na to, że Warszawa jest dzisiaj miastem kultury. Z jednej strony te budynki mówią jaka żywa ta kultura jest teraz, ale będą też służyć przez pokolenia – mówi Thomas Phifer, architekt z pracowni Thomas Phifer and Partners.

Pozwolenie otworzyło drogę do ogłoszenia przetargu na budowę siedziby MSN.

Do końca lutego Muzeum Sztuki Nowoczesnej ogłosi przetarg ograniczony na wybór firmy, która wybuduje nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W zakresie wykonawcy znajdzie się wybudowanie budynku muzeum, w którym zaprojektowane zostały sale wystawowe o powierzchni 4000 m2 oraz sale edukacyjne, biblioteka, audytorium oraz kino. W części podziemnej znajdą się pomieszczenia przeznaczone na konserwację dzieł sztuki oraz magazyny. Realizacja projektu była ogromny wyzwaniem dla projektantów, którzy musieli zaprojektować budynek nad stacją metra Centrum oraz nad ogromnym transformatorem zasilającym centrum miasta. Harmonogram inwestycji.

- Uwzględniając różne scenariusze przebiegu postępowania, zakładamy, że wykonawcę prac poznamy najpóźniej jesienią tego roku. W przetargu będą mogły wziąć udział wyłącznie firmy o dużym doświadczeniu. Spodziewamy się dużego zainteresowania i zaciętej walki o ten kontrakt. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani – mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Budowa nowych siedzib MSN i TR Warszawa to ważny element budowy Nowego Centrum Warszawy. Kolejne inwestycje następować będą po sobie w taki sposób, aby umożliwić wzajemną bezkolizyjną realizację robót budowlanych każdej z nich. Kolejno powstaną: cześć zachodnia kompleksu z budynkiem teatru, infrastruktura techniczna wokół budynków oraz drogowa wraz z parkingiem podziemnym i samym placem centralnym.

Autor budynków

W 2014 roku pracownia Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku została wybrana w toku procedury negocjacji z ogłoszeniem. Koncepcję tę komisja wyłoniła spośród kilkunastu zgłoszeń uznanych pracowni krajowych (m.in. JSK Architekci i Moon Studio, Fiszer Atelier, WXCA) i zagranicznych (m.in. Norman Foster & Partners, UNStudio, Henning Larsen). Nowojorski architekt, zdobywca wielu prestiżowych wyróżnień, jest autorem cenionych budynków publicznych i muzealnych w USA, m.in. North Carolina Museum of Art w Raleigh (2011, nagroda American Institute of Architects).

Do tej pory zrealizowaliśmy cztery z sześciu etapów umowy z projektantem - wstępny projekt koncepcyjny, projekt koncepcyjny i projekt budowlany, projekt wykonawczy został rozdzielony dla obu inwestycji, w przypadku MSN jes on kompletny (w przypadku TR Warszawa trwają ostatnie uzgodnienia). 31 stycznia wydane zostało pozwolenie na budowę, które jest już prawomocne. Ostatni - szósty etap – nadzór autorski zostanie rozpoczęty po podpisaniu umowy z wykonawcą).

Instytucja

Założone w 2005 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prowadzi działalność programową od 2008 roku, popularyzując i tłumacząc sztukę współczesną, pokazując jej związki z miastem, codziennym życiem, ważnymi kwestiami społecznymi, a także jak bardzo może ona inspirować do szukania odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia przed nami świat współczesny.

W latach 2012-2016 Muzeum prowadziło działalność w wynajętym pawilonie po dawnym domu meblowym Emilia, gdzie poprzez bogaty program wydarzeń i wystaw udało mu się zbudować zróżnicowaną, liczną publiczność i uznanie zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. W marcu 2017 r. popularną wystawą „Syrena herbem twym zwodnicza“ zainaugurowało swoją działalność w siedzibie tymczasowej położonej nad Wisłą. Oddział zwany „Muzeum nad Wisłą” znajduje się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym wcześniej, jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie. Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury. Nadal funkcjonuje także pierwsza siedziba Muzeum na Pańskiej 3, gdzie odbywają się liczne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Muzeum jest także współorganizatorem istniejącego od 2009 Parku Rzeźby na Bródnie, angażującego w sztukę i współczesną mieszkańców dzielnicy Targówek oraz dziewięciu już edycji Festiwalu „Warszawa w budowie”.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie działało nad Wisłą do czasu powstania nowej siedziby. Budynek przy placu Defilad będzie mieć ok 20 tys. mkw. i zostanie oddany od użytku w końcówce 2021 roku. Tuż obok powstanie drugi budynek, będący główną siedzibą teatru TR Warszawa, stanowiący z Muzeum jedną całość urbanistyczną.

Sami zobaczcie. Warszawa - miasto kultury

Przez ostatnie 11 lat na projekty kulturalne wydaliśmy ponad 4 mld zł. Finansujemy działalność 18 teatrów, 19 bibliotek i ich filii, 5 muzeów, jednej orkiestry oraz licznych ośrodków i domów kultury. Realizując politykę kulturalną Warszawy od wielu lat stawiamy na dialog, dlatego mieszkańcy i przedstawiciele środowisk twórczych aktywnie biorą udział w tworzeniu jej głównych założeń i celów, jakie chcemy osiągnąć. Warszawa to nowoczesne miasto, w którego ofercie kulturalnej każdy znajdzie coś dla siebie.

W 2012 r. powstał „Program Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 r.” Jest to najważniejszy dokument, na podstawie którego budujemy politykę kulturalną Warszawy. Rozwijamy także Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, który integruje środowiska zajmujące się edukacją kulturalną, instytucjonalne, oświatowe, pozarządowe i nieformalne. Program rozwoju publiczności pomaga natomiast instytucjom kultury w rozwijaniu relacji z widzami. Obejmuje szereg działań – od edukacyjnych i animacyjnych, przez planowanie działalności artystycznej, aż do promocji i marketingu.

Budujemy infrastrukturę kultury

Nasze inwestycje to nie tylko modernizacje, ale także budowa placówek kultury, które tworzą w mieście nową jakość przestrzeni miejskiej. Dzięki zwiększeniu budżetu na inwestycje kulturalne, warszawiacy mają dostęp do coraz nowocześniejszych obiektów kultury. Jednym z najbardziej znanych jest Centrum Nauki Kopernik, którego koszt budowy wyniósł 364,8 mln zł, z czego 207 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Wartość inwestycji Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN wyniosła 167 mln zł (udział miasta to blisko 89 mln zł). Jest to przykład partnerstwa publiczno-prywatnego. Inne inwestycje w przestrzeń kulturalną Warszawy to także Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry oraz Muzeum Ordynariatu Polowego. Przeprowadziliśmy też renowację i adaptację na cele kulturalne piwnic staromiejskich Warszawy (koszt ponad 32 mln zł). Adaptacja zabytkowych budynków na siedzibę Muzeum Warszawskiej Pragi kosztowała 38 mln zł, w tym 12 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Na otwarcie wystawy stałej przekazaliśmy 4,6 mln zł. Innym ciekawym projektem jest stworzenie Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr (koszt prawie 35 mln zł, w tym środki norweskie wyniosły ponad 19 mln zł). Otworzyliśmy także nowe Muzeum Warszawy, które powstało w oparciu o remont 11 staromiejskich kamienic. Ponadto zmodernizowaliśmy kolejne teatry: Teatr Powszechny (za ponad 26 mln zł), Teatr Roma (15,9 mln zł), Teatr  Kwadrat (7 mln zł) i Teatr Ochoty (12 mln zł).

Nowe inwestycje już wkrótce

Budowa Sinfonia Varsovia Centrum, nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia, jest jednym z flagowych projektów „Programu rewitalizacji Pragi”, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju prawobrzeżnej Warszawy. Realizujemy rewitalizację i modernizację Teatru Baj, najstarszego w Polsce teatru lalek. Pracujemy także nad modernizacją Pałacyku Konopackiego (8,8 mln zł) i Muzeum Woli (7,5 mln zł). W 2018 r. rozpocznie się modernizacja Teatru Ateneum.

Wizualizacja budynków MSN i TR Warszawa na placu Defilad
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Jest już pozwolenie na budowę, za parę dni ogłaszamy przetarg