null

Mural „Konstytucja” – Warszawa świętuje Dzień Flagi

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Rafał Motyl

Mural ze słynną grafiką „Konstytucja” zaprezentowano na ścianie budynku przy ul. Szaserów 133. Malunek został umieszczony z inicjatywy radnych m.st. Warszawy. Dzisiejsza uroczysta prezentacja, jak podkreślali przedstawiciele parlamentu, politycy i goście, to także manifest obrony Konstytucji i zaproszenie na demonstrację 4 czerwca.

W dzisiejszej prezentacji muralu udział wzięli m.in. Aldona Machnowska-Góra – zastępczyni prezydent m.st. Warszawy, Tomasz Grodzki – marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska – wicemarszałkini Sejmu RP, Donald Tusk – przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz Jarosław Szostakowski – radny m.st. Warszawy.

Początek maja to dni patriotyczne, związane z historią Polski. Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej, w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja. Trzeba pamiętać, że tego ważnego dokumentu, pierwszego w Europie, nie obroniliśmy. Istniał tylko przez kilkanaście miesięcy, a historia pokazała, że przedkładanie interesu prywatnego nad interes publiczny i państwowy może się źle skończyć, bo zaraz potem nastał czas rozbiorów Polski. Mural „Konstytucja”  będzie nam przypominał o tym, co jest najważniejsze, czyli że należy stać na straży konstytucji i praworządności – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Jestem bardzo szczęśliwy, że razem z Wami mogę obchodzić Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. To jest dzień, który łączy symbolicznie 1 maja z 3 maja. Ta flaga symbolizuje to, co udało się wielu pokoleniom Polaków, a udały się rzeczy wielkie – niepodległość i droga do Europy. Dziś myślimy także o 3 maja, o konstytucji. Chcę wszystkim bardzo podziękować za ten mural i tym, którzy słowo „konstytucja” nosili w sercu i na koszulkach. Pokazaliście, że konstytucja to nie jest abstrakcja – mówił Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. - Istota konstytucji polega na tym, że jest to codzienne, nieświąteczne, przestrzeganie naszych podstawowych praw. Konstytucja, nie jest abstrakcją, mówi o naszym prawie do godności, do wolności, wolnych mediów, dostępu do kultury i równych prawach kobiet i mężczyzn. To własność wszystkich obywatelek i obywateli. To na nas spoczywa odpowiedzialność, żeby utrzymać to wielkie dzieło jakim jest niepodległość ! – dodał Tusk. Przewodniczący PO zaprosił też na demonstrację 4 czerwca w Warszawie. – Wzywam na 4 czerwca, w samo południe, byśmy w gronie tysięcy, setek tysięcy ludzi mówili, że nie oddamy Polski europejskiej, nie pozwolimy, by skradziono nam demokrację.

Warszawa jest miastem wolności, to tutaj podchorążowie szturmowali Belweder, dając sygnał do wybuchu powstania listopadowego, to tutaj podjęto decyzję o wybuchu powstania styczniowego. To 11 listopada, w dniu kiedy zaczęło się rozbrajanie garnizonu niemieckiego w Warszawie, jest świętem Niepodległości. To tutaj 1 sierpnia 1944 żołnierze AK wyszli bić się na barykady, w ’68 zaczął się studencki marzec, a w ‘89 świętowaliśmy zwycięstwo Solidarności. I tu w 2015 na wezwanie Komitetu Obrony Demokracji wyszliśmy na ulicę bronić Trybunału Konstytucyjnego. Mural „Konstytucja” uosabia wszystkie wartości i wolności, o które Polacy bili się przez lata. Konstytucja jest symbolem naszej wolności – mówił Jarosław Szostakowski, radny m.st. Warszawy

O muralu

Autorem projektu „Konstytucja” jest Luka Rayski. Do powstania muralu o powierzchni 245 m2 wykorzystano farbę, która dzięki bezbarwnej powłoce fotokatalitycznej oczyszcza powietrze. Technologia ta intensywnie redukuje smog, samooczyszcza się pod wpływem deszczu oraz chroni ścianę przed grzybami i pleśnią. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy metr kwadratowy będzie ,,oddychał” jak 1 m2 lasu.

Zobacz galerię (4 zdjęć)