null

Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Warszawa 1945. Życie codzienne warszawiaków w zrujnowanej po wojnie i budzącej się do życia stolicy. Wspólny posiłek w zniszczonym domu na Mokotowie przy ulicy Grażyny 3. W głębi widoczna ulica Puławska i zabudowania nieopodal obecnego parku Morskie Oko.
Warszawa 1945. Życie codzienne warszawiaków w zrujnowanej po wojnie stolicy | Autor: Karol Szczeciński PAP

Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban – wystawę pod tym tytułem od piątku będzie można obejrzeć na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Ekspozycja przygotowana przez Dom Spotkań z Historią prezentuje m.in. archiwalne zdjęcia z oblężenia Warszawy w 1939 roku i Charkowa w 2022 roku.

Na wystawie, przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Domem Spotkań z Historią, archiwalne zdjęcia z Polski z okresu II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu zestawione zostały ze współczesnymi obrazami wojny z Iraku, Libanu, Syrii i Ukrainy z lat 2019 – 2022. Ich autorką jest współpracująca z PAH fotografka Agata Grzybowska. Historyczne fotografie pochodzą ze zbiorów Centralnej Agencji Fotograficznej (dziś PAP) oraz archiwów pochodzących z USA korespondentów wojennych Juliena Bryana i Johna Vachona.

Okrucieństwa wojny wciąż powracają i nie możemy pozostawać wobec nich obojętni. Tą wystawą chcemy opowiedzieć o niezawinionym cierpieniu, jakie nieprzerwanie od zarania dziejów powodują wojny, niezależnie od miejsca, w którym są toczone. To także nasza niezgoda na poetyzowanie czy normalizację wojny. Boli mnie to, jak łatwo było ułożyć tę wystawę. Jak wiele kadrów z różnych krajów i lat się powtarza. W naszym wyborze spotykają się ze sobą m.in. ujęcia z Warszawy z 1939 roku i Charkowa z 2022 roku. Losy ukazanych na tych zdjęciach ludzi są ze sobą splecione w bardzo przejmujący sposób – mówi Alicja Ryś, współautorka wystawy (PAH)

 
Ekspozycję tworzą 23 fotografie z życia codziennego mieszkańców w niecodziennych okolicznościach – podczas wojny. Zdjęcia współczesne od archiwalnych dzieli ponad 80 lat. Łączy je spojrzenie fotografów i fotografek skupione na ludziach i podejmowanych przez nich próbach życia w kraju pomimo wojny czy w obozach dla uchodźców – prowadzeniu gospodarstwa domowego, wychowywaniu dzieci, które bawią się na podwórkach, grają w piłkę i opiekują się młodszym rodzeństwem. Wojna oraz towarzyszące jej strach, terror i śmierć są na wystawie poza kadrem. Na zdjęciach zostało jednak uwiecznione czekanie, stan wymuszonej tymczasowości, niemoc i bezradność.

Wystawa będzie dostępna do 9 września 2022.

Zdjęcie przedstawia parę kobietę i mężczyznę. Kobieta na ogolonej głowie ma welon ślubny. Ceremonia zaślubin podczas wojny na Ukrainie.

 

 

 

2. Syryjska uchodźczyni wieszająca pranie w budynku nazywanym Szpitalem Gaza w Sabrze, który jest schronieniem m.in. dla palestyńskich, syryjskich i libańskich uchodźców w Bejrucie. Liban 2022.
Zobacz galerię (2 zdjęć />)
Mężczyzna sprzątający swoje mieszkanie w bloku mieszkalnym, który został uszkodzony i częściowo spalony po ataku rakietowym. Charków, Ukraina 2022.