null

Modernizacja placu Trzech Krzyży – ciąg dalszy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na plac Trzech Krzyży z lotu ptaka. Na drugim planie zabudowa centrum Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki
Prace na placu Trzech Krzyży wkraczają w kolejny etap. | Autor: Cezary Warś

Długi majowy weekend to dobra pora na skomplikowane prace w warunkach mniejszego ruchu ulicznego. Skorzystają z tego warszawscy drogowcy pracujący na placu Trzech Krzyży. W piątek, 28 kwietnia, zamkną – na dziewięć dni – skrzyżowanie ulic Nowy Świat z Książęcą. Zmienią się trasy autobusów komunikacji miejskiej.

Kolejny, zapowiadany etap prac na placu Trzech Krzyży to zamknięcie skrzyżowania Nowego Światu z Książęcą oraz fragmentu Nowego Światu do ronda de Gaulle’a. Już w piątek, 28 kwietnia, o godz. 22:00 nie będzie można tędy przejechać. Na skrzyżowaniu drogowcy wymienią nawierzchnię wraz z podbudową, a na Nowym Świecie ułożą nowy asfalt.

Z Alej Ujazdowskich

Wjazd na plac z Al. Ujazdowskich będzie znacznie ograniczony. Dla kierowców pozostanie tylko jeden pas, ale dojadą nim tylko do pomnika Wincentego Witosa. Tutaj będą musieli skręcić w prawo – w stronę ulic Prusa i Wiejskiej. Niemożliwa będzie jazda prosto – w kierunku ronda de Gaulle’a.

Jezdnia Alej w kierunku placu Trzech Krzyży, na fragmencie od Pięknej do Matejki, również zostanie zwężona do jednego pasa ruchu. Już przed skrzyżowaniem z Piękną nie będzie można pojechać z prawego pasa prosto. Zamieni się on w prawoskręt w Piękną – w stronę Łazienkowskiej. Tędy kierowcy dojadą do Wisłostrady i nią do Al. Jerozolimskich.

Możliwy będzie natomiast wyjazd z ul. Matejki w lewo w Al. Ujazdowskie, w stronę placu Na Rozdrożu.

Z ronda de Gaulle’a

Cały odcinek Nowego Światu od placu Trzech Krzyży do ronda de Gaulle’a zostanie wyłączony z ruchu. Kierowcy nie zjadą z ronda w tę ulicę i nie dojadą do ul. Książęcej. By się tam dostać, powinni kierować się w stronę mostu, zjechać na ul. Wioślarską (Wisłostrada) i stąd Ludną do Książęcej.

Z Książęcej

U zbiegu Książęcej, Ludnej, Kruczkowskiego i Rozbrat obowiązywać będzie zakaz wjazdu w Książęcą pod górę. Na ul. Ludnej zostanie wyznaczony osobny pas do skrętu w prawo i osobny do jazdy prosto w Książęcą (dojazd do posesji) i w lewo.

Drogowcy zapewnią dojazd do wszystkich posesji w rejonie prowadzonych prac. Informacje będą dostępne na znakach drogowych.

Autobusy na objazdach

Prace drogowców spowodują zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. Dodatkowo w tym samym czasie Trakt Królewski zamieni się w deptak. Od soboty, 29 kwietnia, do niedzieli, 7 maja, autobusy linii 100, 106, 109, 111, 116, 118, 127, 128, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2, N33, N44 i N83 będą kursowały trasami objazdowymi. Szczegóły zmian są dostępne na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Co po majówce?

W poniedziałek, 8 maja, o godz. 4:00 remontowane skrzyżowanie zostanie otwarte i przejazd przez plac Trzech Krzyży będzie już możliwy. Drogowcy nadal będą pracowali po zachodniej stronie placu, a kierowcy przejadą w obu kierunkach przed Instytutem Głuchoniemych. Nowy Świat od strony palmy będzie miał dwa pasy ruchu. Z jednego z nich kierowcy tymczasowo skręcą w lewo w Książęcą. Drugi będzie prowadził prosto w Al. Ujazdowskie.

Podróżujący od Al. Ujazdowskich wjadą na plac jednym, prawym pasem. Na wysokości pomnika Wincentego Witosa będą mogli pojechać prosto lub skręcić w stronę ulic Prusa i Wiejskiej. Dalej będą mieli dwa pasy ruchu. Na skrzyżowaniu z Książęcą skręcą w prawo, w dół w stronę ul. Ludnej lub będą kontynuowali podróż prosto do ronda de Gaulle’a.
Z Książęcej będzie można skręcić w prawo w kierunku Alej Jerozolimskich albo w lewo – w stronę Alej Ujazdowskich. Wyjazd z Hożej nadal będzie możliwy wyłącznie w Mokotowską.

Dla przechodniów wyznaczony będzie chodnik przez plac budowy – z jednej strony na drugą oraz dojście do kościoła św. Aleksandra. Piesi przejdą także po stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Instytutu Głuchoniemych.

 

 

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

Plan objazdów wokół placu Trzech Krzyży