null

Modernistyczne wnętrza po remoncie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kolaż przedstawiający drzwi i posadzkę z małymi kafelkami przed i po remoncie w mieszkaniu przy ulicy Bartoszewicza 1a

Komunalne mieszkanie w kamienicy przy ulicy Bartoszewicza 1a przeszło kompleksowy remont. Lokal odzyskał funkcje użytkowe, a dzięki nadzorowi konserwatorskiemu udało się zachować wiele oryginalnych elementów wyposażenia.

Kamienica przy ul. Bartoszewicza 1a z lat 30. XX wieku została zaprojektowana przez wybitnego architekta Lucjana Korngolda  i jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków.  Pierwotny funkcjonalno-przestrzenny układ mieszkania nie został zmieniony i nadal po upływie ponad osiemdziesięciu lat od budowy budynku jest czytelny. Zachowała się oryginalna wewnętrzna stolarka drzwiowa z okuciami, ceramiczne posadzki, gorseciki w kuchni, łazience i wc, parkiety drewniane, drzwi wejściowe.

Zakończony właśnie remont mieszkania należącego do m.st. Warszawy, prowadził Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Śródmieście. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków na jego wniosek przygotowało wytyczne konserwatorskie przed planowanymi pracami. Wskazało w nim konieczność utrzymania i poddania remontowi oryginalnych elementów zachowanego wystroju, który stanowi o wartości mieszkania.

Odtworzone, odnowione, wyczyszczone

Całe mieszkanie było bardzo zniszczone. Do najbardziej zdegradowanych należały okna, w tym balkonowe. Stołeczny Konserwator Zabytków zalecił ich odtworzenie, dokładnie takich jakie były, czyli w systemie skrzynkowym. Zamontowano w nich zachowane historyczne okucia.

Pierwotnie do mieszkania prowadziło dwoje drzwi z jednej klatki schodowej – głównych, dwuskrzydłowych oraz kuchennych o pojedynczym skrzydle, które obecnie są nieczynne.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zleciło renowację zniszczonych, fornirowanych drzwi wejściowych (wyłożonych od zewnątrz jesionem, od środka klonem), z charakterystyczną mosiężną gałką.

Podczas remontu zregenerowano i wyczyszczono także oryginalną wewnętrzną stolarkę drzwiową wraz z klamkami, dębowe parkiety, zabudowę szafek i pawlaczy. Odrestaurowano posadzki wykonane z różnokolorowych gorsecików, układanych w geometryczne wzory. Pokrywają podłogi w kuchni, łazience i wc, w którym znajduje się najpewniej oryginalna porcelanowa umywalka.

Salon z wyremontowaną drewnianą podłogą i drzwiami balkonowymi w mieszkaniu przy ul. Bartoszewicza 1a
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Kolaż przedstawiający drzwi balkonowe przed remontem i po remoncie w kamienicy przy ul. Bartoszewicza 1a