null

Moc bibliotek– wyjątkowa noc dla czytelników

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: Rafał Motyl

Już dziś wieczorem początek 10. jubileuszowego wydania ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W tysiącach miejsc w kraju zaplanowano program, który pokaże wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności. Hasło tegorocznej akcji to „Moc bibliotek”, bo jednym z elementów wydarzenia będzie pomoc placówkom zniszczonym w powodzi.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury. Podczas akcji będzie można np. wziąć udział w ogólnopolskim flircie literackim, potańczyć w literackim rytmie czy wysłuchać koncertu Stanisława Sojki. W ten nietypowy sposób organizator wydarzenia Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca do czytania książek i odwiedzania najbliższej biblioteki i korzystania z jej bezpłatnych zasobów i przyjaznych przestrzeni.

Pomoc dla bibliotek po powodzi

Tegoroczna Noc Bibliotek będzie wyjątkowa, bo upłynie pod znakiem wsparcia dla placówek, które ucierpiały w powodzi. Szczególną odsłonę będzie miała akcja „PoMoc bibliotek! Podziel się książkami i odbuduj biblioteki po powodzi”. Zasady są proste. Wystarczy w noc 11 października przynieść przeczytane książki do najbliższej biblioteki (pełna lista jest na stronie nocbibliotek.pl) Najchętniej przyjmowane są nowości wydawnicze, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, lektury szkolne. Biblioteki włączą część książek do księgozbiorów, a pozostałe trafią na specjalne półki, gdzie staną się cegiełkami na pomoc bibliotekom zniszczonym podczas powodzi. 

Jeśli natomiast nie mamy książek do przekazania, ale chcemy pomóc, wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę biorącą udział w akcji nocbibliotek.pl, wybrać książkę z regału „PoMoc” i wpłać darowiznę na wybraną bibliotekę.

Biblioteki włączają się w akcję

Do udziału w Nocy Bibliotek zaproszone są wszystkie książnice: publiczne, szkolne, wyższych uczelni, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych ze skarbami piśmiennictwa, po biblioteki społeczne.

Noc Bibliotek to także wiele atrakcji czytelniczych. Będzie można wziąć udział w flircie literackim z cytatami z mistrzów słowa, zatańczyć w silent disco z muzyką do różnych gatunków literackich, rozgrzewce z opasłymi tomami, seansach ekranizacji literackich, nocnym ostrym dyżurze książkowym czy maratonie czytania,

Otwarcie z najwyższej półki

Dziś o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta inauguracja wydarzenia w Pałacu Rzeczypospolitej – skarbcu Biblioteki Narodowej z rękopisami najważniejszych dzieł polskiej literatury, w tym roku po raz pierwszy w historii otwartego dla publiczności. Po zbiorach oprowadzi dyrektor Tomasz Makowski. Udział w otwarciu weźmie grono pisarzy, partnerów i patronów wydarzenia oraz przedstawiciele bibliotek z całej Polski. Wydarzenie uświetni koncert Stanisława Soyki. Na zakończenie odbędzie się silent disco w podziemiach pałacu.

Wydarzenia na scenie będą transmitowane w bibliotekach biorących w akcji w całej Polsce.

Czytaj w szkole

Październik to także międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych. Zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka – mówi Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej.